تنیس فا

رقابت‌های فینال تور جهانی؛ الکساندر زورف با عبور از سد نواک جوکوویچ حریف دنیل مدودف در فینال شد

0

نواک جوکوویچ که به دنبال ششمین قهرمانی خود در این رقابت‌ها بود با شکست مقابل الکساندر زورف از صعود به فینال بازماند.

تنیسفا – شب گذشته الکساندر زورف آلمانی در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های پایان فصل مردان در مصافی نزدیک و تماشایی با حساب ۲ بر یک از سد نواک جوکوویچ عبور کرد و برای دومین بار راهی فینال این رقابت‌ها شد.

قهرمان سال ۲۰۱۸ این رقابت‌ها که در نیمه‌نهایی المپیک توکیو نیز موفق شده بود جوکوویچ را مغلوب کند، در این مسابقه درخشان ظاهر شد و با تکیه بر سرویس‌های مهارناپذیر و ضربات هجومی خود توانست قهرمان پنج دوره رقابت‌ها را با نتایج ۷-۶، ۴-۶ و ۶-۳ شکست دهد و راهی دیدار نهایی شود. این مسابقه ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامید.

مرد سوم تنیس جهان پس از راه‌یابی به ششمین فینال فصل خود گفت: «هر زمان با یک‌دیگر بازی می‌کنیم مسابقه به درازا می‌کشد. امسال با هیچ بازیکن دیگری به اندازه او در زمین مسابقه نبوده‌ام. از پیروزی‌ و راه‌یابی به فینال و اینکه فرصت کسب جام را پیدا کردم خشنود هستم.»

آنچه در بازی گذشت…

ست اول
در ست اول دو بازیکن عملکرد بدون نقصی در گیم‌های خود داشتند و تا گیم دهم فرصت بریک کردن یک‌دیگر را پیدا نکردند؛ در این گیم جوکوویچ یک فرصت برای بریک کردن زورف و پیروزی در ست به دست آورد اما بازیکن آلمانی با یک سرویس محکم از مهلکه گریخت. در گیم بعد زورف ۲ فرصت برای بریک کردن جوکوویچ پیدا کرد که هر دو بار نوله با حمله غافلگیرانه به سمت تور خطر را دفع کرد. در نهایت کار به تایبریک کشید و بازیکن آلمانی با پیروزی ۷ بر ۴ در تایبریک، ست اول را به سود خود خاتمه داد.

ست دوم
در ست دوم نیز دو بازیکن به خوبی از گیم‌های خود محافظت کردند تا اینکه در گیم نهم مرد شماره یک تنیس جهان بالاخره موفق شد حریف آلمانی را بریک کند و ۵-۴ پیش بیفتد. در گیم بعدی به رغم تلاش زورف برای جبران بریک، جوکوویچ گیم خود را گرفت تا با پیروزی ۶ بر ۴ بازی را به ست سوم بکشاند.

ست سوم

زورف که در ۲ ست اول نتوانسته بود حریف صرب را بریک کند، در این ست سرانجام در گیم چهارم او را بریک و ۳-۱ پیش افتاد. در ادامه اگرچه جوکوویچ یک مرتبه تا مرز بازگشت به مسابقه پیش رفت اما تلاش‌ او به جایی نرسید و زورف نهایتاً با حفظ سرویس خود با نتیجه ۶-۳ پیروز این ست و مسابقه شد.

جوکوویچ ۳۴ ساله که به‌ دنبال ششمین جام خود در رقابت‌های پایانی فصل و برابری با رکورد راجر فدرر بود برای ششمین سال متوالی از رسیدن به این مهم بازماند. آخرین قهرمانی جوکوویچ در رقابت‌های پایان فصل به سال ۲۰۱۵ باز می‌گردد که او موفق شد در فینال راجر فدرر را شکست دهد.

مرد شماره یک تنیس جهان که سال گذشته نیز با شکست مقابل دومینیک تیم از صعود به دیدار پایانی بازماند، در نشست خبری با تمجید از زورف گفت: «درست است که ما برای پیروزی وارد میدان می‌شویم اما مهم‌تر از برد و باخت احترام متقابلی است که بین ما وجود دارد. من و ساشا همیشه احترام خاصی برای یک‌دیگر قائل بوده‌ایم که برای من ارزش زیادی دارد. برای ساشا آرزوی موفقیت می‌کنم. او انسانی خوب و بازیکنی فوق‌العاده‌ است. شک ندارم که به زودی قهرمان گرند اسلم خواهد شد.»

نوله در مورد این دیدار افزود: «مسابقه دشواری بود اما از آن لذت بردم. نبرد خیلی خوب و سطح بالایی بود. هم‌دیگر را مانند همیشه به چالش کشیدیم… او یکی بهترین زنندگان سرویس در جهان است و امشب نیز نشان داد که همین‌گونه است. چندین بار با سرویسش از مهلکه گریخت. من نیز خوب سرویس می‌زدم و فقط یک گیم خیلی ضعیف در ست سوم داشتم. سه ضربه فورهند و یک بکهند را خیلی ساده از دست دادم. در واقع مسابقه در آن گیم از دست رفت. به‌نظرم اما بازی پایاپای بود، هنگامی‌که ۴-۲ در ست سوم عقب افتادم فرصت برگشت را پیدا کردم اما با یک خطای دیگر در زدن ضربه فورهند این فرصت را از دست دادم.»

فصل ۲۰۲۱ با وجود چند ناکامی بزرگ روی‌هم‌رفته فصل پرباری برای جوکوویچ بود و او توانست رکوردهای زیادی را در این فصل جابه‌جا کند. او در همین‌باره گفت: «فصل خیلی خوبی بود. شکی در آن نیست. در تورنمنت‌های زیادی شرکت نکردم اما توانستم برای هفتمین بار فصل را در رتبه نخست به پایان برسانم و رکورد را در این زمینه بشکنم. در سه گرند اسلم و از چهار گرند اسلم قهرمان شدم. سال فوق‌العاده‌ای بود. شاید می‌توانستم در رقابت‌هایی که قهرمان نشدم نیز بهتر عمل کنم اما در مجموع پایان فصل خوبی بود، در مسترز پاریس قهرمان شدم و در اینجا به نیمه‌نهایی رسیدم.»

البته فصل ۲۰۲۱ هنوز برای جوکوویچ به پایان نرسیده و او قرار است از چند روز دیگر در رقابت‌های دیویس کاپ با پیراهن کشورش به میدان برود.

اما حریف زورف در فینال مسابقات پایان فصل دنیل مدودف روس است که روز گذشته در دیدار اول نیمه‌نهایی به راحتی توانست بر کسپر رود غلبه کند و راهی فینال شود.

مدافع عنوان قهرمانی برخلاف زورف کار دشواری در مسابقه خود نداشت و در ۲ ست متوالی و با نتایج ۶-۴ و ۶-۲ بر حریف ۲۲ ساله نروژی غلبه کرد تا با کسب نهمین پیروزی متوالی در این رقابت‌ها برای دومین بار به فینال برسد.

فینال امشب ۱۲ـمین رویارویی مدودف و زورف خواهد بود. این دو بازیکن چند روز پیش در دور گروهی نیز با هم بازی کردند که تنیس‌باز روس توانست در ۳ ست رقیب آلمانی خود را مغلوب کند. مدودف در دیدارهای رو در رو ۶ بر ۵ از زورف پیش است و در پنج مصاف آخر او را مغلوب کرده است. بازیکن روس حدود دو هفته پیش در نیمه‌نهایی مسترز پاریس نیز حریف آلمانی را شکست داد و حالا زورف انگیزه بالایی دارد تا انتقام شکست‌های اخیر را از او بگیرد.

دیدار نهایی رقابت‌های فینال تور جهانی امروز از ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران برگزار می‌شود.

3/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید