تنیس فا

ادامه واکنش‌ها به ناپدید شدن تنیس‌باز چینی؛ اتحادیه تنیس زنان چین را تهدید به لغو کلیه مسابقات خود در خاک این کشور کرد

0

با گذشت د‌و هفته از ناپدید شدن پانگ شوآی، هنوز هیچ خبر موثقی از سرنوشت او در دست نیست.

تنیسفا – به دنبال ناپدید شدن پانگ شوآی تنیس‌باز سرشناس اهل چین، کارزاری در شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از او به راه افتاده است و بسیاری از قهرمانان و چهره‌های شاخص ورزش تنیس با هشتگ «پانگ شوآی کجاست» نسبت به امنیت جانی او ابراز نگرانی کرده‌اند.

پانگ نفر اول سابق تنیس زنان در رده دونفره که سابقه قهرمانی در بخش دونفره مسابقات رولان گاروس و ویمبلدون را نیز دارد حدود دو هفته قبل با انتشار یادداشتی در شبکه اجتماعی Weibo (معادل فیس‌بوک در چین) یک مقام سابق حکومتی کمونیستی چین را به آزار جنسی متهم کرد. او در آن یادداشت که تنها ۳۰ دقیقه پس از انتشار حذف شد مدعی شده بود جانگ گائولی معاون اول سابق نخست وزیر چین او را وادار به برقراری رابطه جنسی کرده است.

از زمان انتشار یادداشت پانگ که بازتاب وسیعی در رسانه‌های جهان داشت، این بازیکن ۲۸ ساله ناپدید شده است و هیچ خبر موثقی از سرنوشت او در دست نیست. البته چندی پیش ایمیل مشکوکی از طرف او به اتحادیه جهانی تنیس ارسال شد که در آن گفته بود جایش امن است و در سلامت به سر می‌برد اما استیو سایمن رییس این اتحادیه در صحت آن ابراز تردید کرده است.

ناپدید شدن پانگ موجی از نگرانی را درباره سرنوشت او در میان اهالی تنیس و ورزش بوجود آورده و انگشت اتهام را متوجه حکومت کمونیستی چین کرده است.  

اتحادیه تنیس زنان چند روش پیش با انتشار بیانیه‌ای شدید‌اللحن نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و حکومت چین را تهدید کرد که در صورت پیدا نشدن پانگ کلیه مسابقات خود در خاک این کشور را لغو خواهد کرد.

بعد از انتشار این بیانیه نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان نیز با حمایت از موضع قاطعانه این اتحادیه گفت: «جامعه تنیس باید متحد شود. همه باید از پانگ و خانواده‌اش حمایت کنیم تا مطمئن شویم او سالم است. اتحادیه تنیس زنان مصمم است تا تمام مسابقات خود در خاک چین را تعطیل کند مگر آ‌ن‌که این مشکل حل شود؛ من قاطعانه از آن‌ها حمایت می‌کنم.»

چهره‌های مطرح دیگری نیز چون سرینا ویلیامز، کیم کلایسترز، نائومی اوساکا، استن واورینکا، اگنیشکا رادوانسکا و ماریا ساکاری نسبت به ناپدید شدن پانگ واکنش نشان داده‌اند و علاوه بر ورزشکاران، تعدادی از مقامات سیاسی برجسته جهان نیز نگرانی خود را درباره وضعیت این ورزشکار اعلام کرده‌اند.

تد کروز سناتور ارشد حزب جمهوری‌خواه آمریکا با ارسال نامه‌ای به استیو سایمن ریاست اتحادیه تنیس زنان ضمن دفاع از رویکرد این اتحادیه، حکومت کمونیستی چین را به باد انتقاد گرفت و نوشت: «جمهوری خلق چین و حزب حاکم کمونیست در حال دست و پا زدن هستند و باید هم نگران باشند. زورگویی و استثمار آن‌ها از مردم و صنایع فقط تا زمانی می‌تواند ادامه پیدا کند که مردم در سکوت فرو بروند و وانمود نمایند عذر و بهانه‌های آن‌ها را باور می‌کنند. انتقاد بی‌پروای اتحادیه تنیس زنان از حکومت چین تهدیدی آشکار و چه بسا آشکارترین تهدید علیه قدرت آن‌هاست. من بار دیگر به شما بابت این موضع قاطعانه درود می‌فرستم و آماده حمایت از اتحادیه تنیس زنان به هر طریق ممکن هستم.»

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در دولت جو بایدن نیز در این باره به خبرنگاران گفت: «بعد از اتهاماتی که پانگ شوآی علیه یکی از مقامات سابق و بلندپایه جمهوری خلق چین مطرح کرده ما عمیقاً نگران گم شدن او هستیم. ما نیز خواستار آن هستیم تا حکومت چین مدارک موثق و قابل راستی‌آزمایی از محل نگهداری و سلامت او ارائه دهد.»

لیز تروسل سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ژنو هم خواهان شفافیت در وضعیت پانگ شده است: «ارائه مدرک برای سلامتی و مکان نگهداری او برای ما حائز اهمیت است و درباره اتهامات آزار جنسی او خواهان بررسی شفاف هستیم.»

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید