تنیس فا

مسترز ایندین ولز ۲۰۲۱؛ بازگشت ستاره‌های تنیس جهان به صحرای کالیفرنیا پس از ۹۳۲ روز

0

رقابت‌های تنیس مسترز ایندین ولز ۲۰۲۱ از تاریخ ۱۴ لغایت ۲۵ مهر ۱۴۰۰ در ایالت کالیفرنیا آمریکا برگزار می‌شود.

تنیسفا – مسابقات تنیس مسترز ۱۰۰۰ امتیازی ایندین ولز که به دلیل شیوع کرونا از ماه مارس به ماه اکتبر موکول شد از امروز با حضور ستارگان تنیس جهان و البته در غیاب سه غول دنیای تنیس یعنی جوکوویچ، فدرر و نادال آغاز می‌شود. این مسابقات سال ۲۰۲۰ اولین تورنمنت تنیس جهان بود که در پی شیوع کرونا لغو شد و حالا پس از گذشت ۹۳۲ روز بار دیگر شاهد رقابت برترین بازیکنان جهان در مجموعه زیبای «ایندین ولز گاردن» که به «بهشت تنیس‌» شهرت دارد هستیم. مسابقات ایندین ولز یکی از بزرگترین تورنمنت‌های تنیس جهان است و به همین جهت از آن با عنوان «گرند اسلم پنجم» یاد می‌شود.

نشان مسابقات ایندین ولز / bnpparibasopen.com ©

مالکیت این مسابقات در اختیار لری الیسون، میلیاردر آمریکایی و مدیر و موسس شرکت معظم نرم‌افزاری اوراکل قرار دارد که در سال ۲۰۰۹ اقدام به خرید مجموعه تنیس ایندین ولز کرد. مدیریت برگزاری رقابت‌ها نیز بر عهده تامی هاس تنیس‌باز بازنشسته آلمانی است.

لری الیسون (چپ) و تامی هاس (راست) – Julian Finney/Getty Images

تورنمنت ایندین ولز در چهار رده مختلف شامل انفرادی مردان، انفرادی زنان، دونفره مردان و دونفره زنان انجام می‌شود. این مسابقات در بخش زنان در دسته WTA 100 (با ۱۰۰۰ امتیاز) و در بخش مردان در رده مسترز ۱۰۰۰ امتیازی قرار داد. بازیکنان حاضر در رقابت‌های ایندین ولز در جدولی ۱۲۸ نفره (با حضور ۹۶ بازیکن + ۳۲ استراحت) و طی ۱۱ روز با یکدیگر به رقابت‌ می‌پردازند که از این حیث این مسابقات و مسابقات مسترز مایمی بیشتر به رقابت‌های گرند اسلم شباهت دارند.

نمایی از مجموعه تنیس ایندین ولز در شهر کوچلا در ایالت کالیفرنیا / bnpparibasopen.com ©

برای پیگیری آخرین اخبار مسابقات ایندین ولز و اطلاع از کانال‌های پخش‌کننده این رقابت‌ها به کانال تلگرام تنیسفا بپیوندید.

مسابقات مسترز ایندین ولز در مجموعه «ایندین ولز تنیس گاردن» واقع در منطقه «کوچلا ولی» در ۲۰۰ کیلومتری شرق شهر لس انجلس در ایالت کالیفرنیای جنوبی برگزار می‌شود. این مجموعه در سال ۲۰۰۰ ساخته شده و دارای ۲۹ زمین «هارد» از نوع «Plexipave» است. مسترز ایندین ولز بعد از گرند اسلم‌‌های چهارگانه بیشترین میزان حضور تماشاگر را دارد. ورزشگاه مرکزی «ایندین ولز گاردن» با گنجایش ۱۶,۱۰۰ نفر پس از استادیم «آرتور اش» (استادیوم اصلی مسابقات آزاد آمریکا) که حدود ۲۳,۰۰۰ نفر ظرفیت دارد، بزرگترین استادیوم‌ تنیس جهان محسوب می‌شود.

نمایی از ورزشگاه مرکزی تورنمنت ایندین ولز (دیدار بین راجر فدرر و خوان مارتین دل‌پوترو در فینال سال ۲۰۱۸) / GETTY ©

قهرمانان سال ۲۰۱۹

در سال ۲۰۱۹ در بخش مردان، دومینیک تیم اتریشی در دیداری با نزدیک با نتیجه ۲-۱ راجر فدرر را شکست داد و نخستین قهرمانی خود در رقابت‌های مسترز را به دست آورد. در بخش زنان نیز بیانکا آندرسکو کانادایی با پیروزی مقابل انجلیک کربر جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر برد.

دومینیک تیم قهرمان مسترز ایندین ولز ۲۰۱۹ – Clive Brunskill/Getty Images ©

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی مسابقات ایندین ولز

رده/دور قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی چهارم سوم دوم اول
انفرادی مردان ۱۰۰۰ ۶۰۰ ۳۶۰ ۱۸۰ ۹۰ ۴۵ ۲۵ ۱۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۱۰۰۰ ۶۵۰ ۳۹۰ ۲۱۵ ۱۲۰ ۶۵ ۳۵ ۱۰
دونفره زنان ۱۰

مجموع جوایز نقدی این تورنمنت در سال ۲۰۲۱ به ۸,۳۵۹,۴۵۵ دلار می‌رسد. تقسیم جوایز نقدی در هر دو رده انفرادی مردان و زنان به شرح زیر است:

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی دور چهارم دور سوم دور دوم دور اول
انفرادی $۱,۲۰۹,۷۳۰ $۶۴۰,۰۰۰ $۳۳۵,۰۰۰ $۱۷۵,۰۰۰ $۹۲,۰۰۰ $۵۱,۸۹۵ $۲۹,۰۴۵ $۱۸,۱۵۵
دونفره $۴۱۴,۵۰۰ $۲۲۰,۰۰۰ $۱۱۷,۲۴۰ $۵۹,۷۴۰ $۳۱,۵۰۰ $۱۶,۸۷۰

رکوردهای بخش مردان

در بخش مردان مسابقات مسترز ایندین ولز راجر فدرر و نواک جوکوویچ با پنج عنوان رکورد بیشترین تعداد قهرمانی را در اختیار دارند.

دیگر رکوردها:

 • قهرمانی پیاپی: نواک جوکوویچ و راجر فدرر (۳)
 • بیشترین حضور در فینال: راجر فدرر (۹ مرتبه)
 • بیشترین قهرمانی پیاپی: راجر فدرر و نواک جوکوویچ (۳ مرتبه)
 • بیشترین حضور پیاپی در فینال: راجر فدرر و نواک جوکوویچ (۳مرتبه)
 • بیشترین بازی‌های انجام شده: راجر فدرر (۷۹)
 • بیشترین پیروزی: راجر فدرر (۶۶)
 • بیشترین پیروزی پیاپی: نواک جوکوویچ (۱۹)
 • طولانی‌ترین فینال از لحاظ تعداد گیم: سال ۱۹۹۱ بین جیم کوریر و گی فوژه (۵۱ گیم)
 • کوتاه‌ترین فینال از لحاظ تعداد گیم: سال ۲۰۱۶ بین نواک جوکوویچ و میلوس رائونیچ (۱۴ گیم)
 • مسن‌ترین قهرمان: راجر فدرر (۳۵ سال و ۷ ماه و ۱۱ روز) در سال ۲۰۱۷
 • جوان‌ترین قهرمان: بوریس بکر (۱۹ سال و ۲ ماه و ۲۶ روز) در سال ۱۹۸۷

رکوردهای بخش زنان

بیشترین قهرمانی: ویکتوریا آزارنکا، ماریا شاراپووا، دنیلا هانتوکووا، کیم کلایسترز، سرینا ویلیامز، لیندزی دونپورت، اشتفی گراف، مری جو فرناندز، مارتینا ناوراتیلووا هر کدام با ۲ قهرمانی.

دیگر رکوردها:

 • بیشترین حضور در فینال: لیندزی دونپورت (۶ حضور)
 • قهرمانی پیاپی: مارتینا ناوراتیلووا (۲ قهرمانی)
 • بیشترین حضور متوالی در فینال: لیندزی دونپورت (۳ حضور)
 • بیشترین پیروزی پیاپی: مارتینا ناوراتیلووا (۱۰ پیروزی)

مسابقات تنیس ۱۰۰۰ امتیازی ایندین ولز ۲۰۲۱

امسال شاهد برگزاری ۴۷ـمین دوره رقابت‌های مردان و ۳۲ـمین دوره رقابت‌های زنان ایندین ولز هستیم. در بخش مردان برای نخستین بار از سال ۲۰۰۰ به این سو هیچ‌یک از سه غول تنیس یعنی نواک جوکوویچ، رافائل نادال و راجر فدرر در ایندین ولز حضور ندارند. نادال و فدرر هر دو چندی پیش به دلیل مصدومیت از ادامه رقابت‌های فصل کناره‌گیری کردند و جوکوویچ نیز بعد از شکست در فینال تنیس آزاد آمریکا از ایندین ولز انصراف داد تا استراحت کند. مدافع عنوان قهرمانی این رقابت‌ها یعنی دومینیک تیم نیز پیش از مسابقات ویمبلدون از ناحیه مچ دست دچار آسیب‌دیدگی شد و ادامه فصل را از دست داد. در غیاب بازیکنان فوق، دنیل مدودف مرد شماره ۲ تنیس جهان که در فینال اوپن آمریکا جوکوویچ را شکست داد و اولین گرند اسلم خود را دشت کرد، بعنوان بخت نخست قهرمانی در ایندین ولز حضور دارد. استفانوس سیتسیپاس، الکساندر زورف و آندری روبلف نیز پس از مدودف به ترتیب بخت‌های دوم تا چهارم قهرمانی به حساب می‌آیند.

در بخش زنان، اشلی بارتی زن شماره یک تنیس جهان هفته گذشته از ایندین ولز کناره‌گیری کرد و طبق گفته کریگ تایزر مربی او، حضور تنیس‌باز استرالیایی در ادامه رقابت‌های فصل نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. نائومی اوساکا نیز بعد از شکست در دور سوم یو اس اوپن مجدداً اعلام کرد برای مدتی نامعلوم از میادین دور خواهد بود و در ایندین ولز غایب است. به این ترتیب کارولینا پلیشکووا، ایگا اشویانتک، باربورا کریچیکووا و الینا اسویتولینا بخت‌های اول تا چهارم کسب جام این دوره از مسابقات هستند. گفتنی است اما رادوکانو پدیده نوظهور بریتانیایی و قهرمان یو اس اوپن امسال نیز با سهمیه وایلد کارت در ایندین ولز حضور دارد و همه منتظر هستند تا عملکرد این تنیس‌باز ۱۸ ساله را در ایندین ولز ببینند. او که اکنون در جدول رده‌بندی رتبه ۲۲ را در اختیار دارد، با قهرمانی در ایندین ولز می‌تواند شانس خود را برای حضور رقابت‌های پایان فصل افزایش دهد.

جداول مسابقات تنیس ایندین ولز ۲۰۲۱

برای دریافت قرعه‌کشی مسابقات ایندین ولز بر روی هر بخش کلیک کنید. (این لینک‌ها در طول مسابقات به‌روز می‌شوند)

جدول بخش انفرادی مردان

جدول قرعه‌کشی انفرادی زنان

جدول بخش دونفره مردان

جدول بخش دونفره زنان

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید