تنیس فا

قهرمانی مقتدارنه تیم اروپا در مسابقات لیور کاپ ۲۰۲۱

0

تیم اروپا با پیروزی قاطع ۱۴-۱ برابر تیم جهان برای چهارمین دوره متوالی به عنوان قهرمانی رقابت‌های لیور کاپ رسید.

تنیسفا – چهارمین دوره مسابقات لیور کاپ به میزبانی شهر بوستون شب گذشته به پایان رسید و تیم پرستاره اروپا با پیروزی مقتدرانه برابر تیم جهان جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر برد.

تیم اروپا که به لطف ستاره‌های پرشمار خود توانسته بود در دو روز اول با نتیجه ۱۱ بر ۱ از تیم جهان پیش بیفتد، در روز سوم و پایانی تنها به یک پیروزی برای قهرمانی نیاز داشت که در همان دیدار اول به این پیروزی رسید تا شاگردان بیورن بورگ به قاطع‌ترین شکل ممکن به عنوان قهرمانی دست پیدا کنند.

در این دیدار، الکساندر زورف و آندری روبلف با نتیجه ۲-۱ (۶-۲، ۶-۷ و ۱۰-۳) مقابل تیم جهان با ترکیب رایلی اوپلکا و دنیس شاپووالوف به برتری رسیدند و تیم اروپا در مجموع با حساب ۱۴-۱ تیم جهان را شکست داد.

روز اول

دیدار ۱: رود – اوپلکا

کسپر رود نروژی در دیدار نخست در دو ست متوالی و با نتایج ۶-۳ و ۷-۶ از سد رایلی اوپلکا گذشت و تیم اروپا را ۱-۰ پیش انداخت.

دیدار ۲: برتینی اوژه الیاسیم

متئو برتینی ایتالیایی در مسابقه‌ای نزدیک و پایاپای با حساب ۲ بر یک (۵-۷ ۷-۶ ۱۰-۸) از سد فلیکس اوژه الیاسیم گذشت تا دومین دیدار روز نخست بازی‌ها نیز به سود تیم اروپا به پایان برسد.

دیدار ۳: روبلف – شوآرتسمن

آندری روبلف روس در نبردی تماشایی از سد دیه‌گو شوآرتسمن آرژانتینی عبور کرد تا تیم اروپا سومین برد متوالی خود را کسب کند.

روبلف بعد از اینکه ست اول را ۶-۴ به شوآرتسمن واگذار کرد، در ست دوم ۶-۳ به برتری رسید تا بازی به سوپر تایبریک کشیده شود و آنجا هم با اینکه ۵-۸ عقب افتاد بازگشتی عالی داشت و ۱۱ بر ۹ حریف آرژانتینی خود را مغلوب کرد.

دیدار ۴: زورف/برتینی – شاپووالوف/ایزنر

در چهارمین و آخرین دیدار روز نخست جان ایزنر و دنیس شاپووالوف توانستند در سه ست با نتایج ۴-۶ ۷-۶ ۱۰-۱ متئو برتینی و الکساندر زورف را شکست دهند و نخستین پیروزی را برای تیم جهان به ارمغان بیاورند.

پایان نتیجه روز نخست: اروپا ۳ – ۱ جهان

روز دوم

دیدار ۱: سیتسیپاس – کیریوس

در اولین مسابقه روز دوم، استفانوس سیتسیپاس کار دشواری در برابر نیک کیریوس نداشت و در دو ست با نتایج ۶-۳ و ۶-۴ حریف استرالیایی خود را شکست داد و تیم اروپا در نتیجه کلی ۵ بر یک از تیم جهان پیش افتاد.

دیدار ۲: زورف – ایزنر

الکساندر زورف در مسابقه دوم که به سوپرتایبریک کشیده شد با نتایج ۷-۶ ۶-۷ [۱۰-۵] از سد جان ایزنر عبور کرد تا تیم اروپا با کسب ۲ امتیاز دیگر ۷-۱ از تیم جهان جلو بیفتد.

دیدار ۳: مدودف – شاپووالوف

در دیدار سوم نیز دنیل مدودف قهرمان اوپن آمریکا براحتی در دو ست با نتایج ۶-۴ و ۶-۰ دنیس شاپووالوف را در هم کوبید. تیم اروپا با این پیروزی اختلاف امتیازات را به عدد ۸ رساند.

دیدار ۴: روبلف/سیتسیپاس – ایزنر/کیریوس

تیم اروپا در چهارمین و آخرین دیدار روز دوم نیز با ترکیب آندری روبلف و استفانوس سیتسیپاس با نتیجه ۲-۱ (۶-۷ ۶-۳ ۱۰-۴) تیم جهان متشکل از جان ایزنر و نیک کیریوس را شکست داد تا با پیروزی در هر ۴ مسابقه روز دوم در آستانه یک قهرمانی مقتدرانه قرار بگیرد.

پایان نتیجه روز نخست: اروپا ۱۱ – ۱ جهان

روز سوم

دیدار ۱: روبلف/زورف – شاپووالوف/اوپلکا

در روز سوم برخلاف دو روز قبل، دیدار دونفره بعنوان دیدار نخست برگزار شد و آندری روبلف و الکساندر زورف توانستند در سوپرتایبریک (۶-۲، ۶-۷ و ۱۰-۳) از سد دنیس شاپووالوف و رایلی اوپلکا بگذرند و با کسب ۱۴ـمین امتیاز تیم اروپا را برای چهارمین بار به مقام قهرمانی برسانند.

با توجه به اینکه تکلیف تیم قهرمان در همان دیدار نخست مشخص گردید، ۳ دیدار باقی‌مانده برگزار نشد و به جای این ۳ دیدار یک مسابقه دونفره تشریفاتی برگزار شد.

 بیورن بورگ اسطوره سوئدی تنیس جهان و کاپیتان تیم اروپا بعد از قهرمانی در مراسم اهدای جام گفت: «بعنوان کاپیتان به خودم و تیمم می‌بالم. سپری کردن آخر هفته با شما فوق‌العاده بود. این موضوع باعث افتخار من است و احساس فوق‌العاده‌ای دارم.»

جان مک‌انرو اسطوره آمریکایی تنیس و کاپیتان تیم جهان نیز بعد از شکست تحقیرآمیز تیمش در برابر تیم اروپا در جمع خبرنگاران گفت: «ما تمام تلاش خود را کردیم. تیم اروپا تیم خوبی است و هیچ شکی در مورد آن وجود ندارد، اما ما چهار مسابقه را در سوپرتایبریک باختیم که شاید اگر نیمی از آن‌ها را می‌بردیم، داستان به کلی عوض می‌شد.»

این نخستین دوره از رقابت‌های لیور کاپ بود که هیچ‌یک از ۳ غول تنیس جهان یعنی راجر فدرر، رافائل نادال و نواک جوکوویچ در آن حضور نداشتند. نکته جالب اما حضور غافلگیرانه فدرر در محل برگزاری بازی‌ها بود که با استقبال تماشاگران و تیم‌های اروپا و جهان مواجه شد. استاد سوئیسی که مبدع مسابقات لیور کاپ است پیش‌تر گفته بود بازی‌ها را از خانه دنبال خواهد کرد اما با حضور خود در محل برگزاری مسابقات همه را غافل‌گیر کرد و از روی سکوها به تماشای بازی‌ها نشست.

حضور فدرر در ورزشگاه تی‌دی گاردن محل برگزاری مسابقات لیور کاپ ۲۰۲۱ – Clive Brunskill/Getty Images for Laver Cup ©

بازدید فدرر از رختکن تیم اروپا/Laver Cup ©

در این دوره از مسابقات لیور کاپ بر خلاف سه دوره قبلی نتیجه‌ یک‌طرفه‌ای رقم خورد و تیم اروپا به جز یک مسابقه در سایر بازی‌ها تیم جهان را شکست داد که البته این اتفاق با توجه به ستاره‌های این تیم که همگی از میان ۱۰ بازیکن برتر جهان بودند چندان هم دور از انتظار نبود، با این وجود بازی‌های نزدیکی را هم در این دوره شاهد بودیم و چه بسا اگر تیم جهان کمی بهتر کار می‌کرد نتیجه این قدر هم یک طرفه نمی‌شد. اما آنچه مسلم است و نتیجه چهار دوره اول لیور کاپ نیز به خوبی آن را نشان داد در حال حاضر سطح تنیس اروپا به مراتب بالاتر از سایر قاره‌هاست و شاید برای جذاب‌تر شدن مسابقات لیور کاپ بهتر باشد در آینده تغییراتی در ساختار آن صورت بگیرد.

اضافه می‌شود رقابت‌های لیور کاپ در سال آینده در شهر لندن و ورزشگاه O2 (میزبان سابق مسابقات فینال تور جهانی) برگزار خواهد شد.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید