تنیس فا

رویای جوکوویچ بر باد رفت؛ دنیل مدودف با کسب اولین گرند اسلم خود مانع از تاریخ‌سازی صربیناتور شد

0

با قهرمانی دنیل مدودف، سه اسطوره دنیای تنیس در عدد ۲۰ برابر ماندند.

تنیسفا – دنیل مدودف مرد شماره دو تنیس جهان در دیدار پایانی مسابقات اوپن آمریکا دست به کار بزرگی زد و نواک جوکوویچ را مغلوب کرد.

تنیس‌باز روس در این مسابقه نمایش فوق‌العاده‌ای داشت و توانست حریف نامدار خود را در سه ست متوالی با نتایج مشابه ۶-۴ مغلوب کند. 

مدودف بازی را با قدرت آغاز کرد و در همان شروع کار توانست جوکوویچ را بریک کند. او در ادامه با تکیه بر سرویس‌های مهارناپذیرش برتری خود را حفظ کرد تا ست اول با نتیجه ۶-۴ به سود تنیس‌باز روس به پایان برسد. مدودف در این ست ۱۰۰٪ امتیازات سرویس اول خود را گرفت و نوله هیچ فرصتی برای بریک کردن او پیدا نکرد. در ست دوم جوکوویچ عملکرد بهتری داشت؛ او در گیم‌های دوم و چهارم تا مرز بریک کردن مدودف پیش رفت، با این حال نتوانست از فرصت‌های خود بهره ببرد و در ادامه این مدودف بود که در گیم پنجم نوله را بریک کرد و در نهایت در این ست نیز ۶ بر ۴ پیروز شد. تنیس‌باز روس که این بار بر خلاف فینال اوپن استرالیا کاملا آرام و خونسرد کار را دنبال می‌کرد، در ست سوم نیز به نمایش فوق‌العاده خود ادامه داد و با بریک کردن حریف صرب در گیم‌های اول و سوم توانست در زمانی کوتاه ۵-۱ پیش بیفتد. در‌حالی که مدودف تنها یک گیم با پیروزی فاصله داشت جوکوویچ به لطف حمایت تماشاگران توانست در سه گیم متوالی پیروز شود و حساب کار را ۵-۴ کند. حمایت بی‌سابقه تماشاگران از نوله باعث شد تا او در زمان استراحت بین دو گیم احساساتی شود و اشک بریزد. اما این‌ اتفاقات باعث توقف مدودف نشد و او با حفظ روحیه خود در گیم بعدی کار را یک سره کرد تا در مجموع با پیروزی سه بر صفر برابر مرد شماره یک تنیس جهان قهرمان مسابقات لقب بگیرد.

این بازیکن ۲۵ ساله که در دو فینال قبلی خود در گرند‌اسلم‌ها ناکام مانده بود با شکست نوله به اولین گرند اسلم خود رسید و انتقام شکست ملبورن (اوپن استرالیا) را از حریف صرب گرفت. او اولین بازیکن روس است که بعد از مارات سافین در سال ۲۰۰۵ قهرمان یک گرند اسلم می‌شود.‌ او هم‌چنین بعد از یوگنی کافلنیکوف و مارات سافین سومین تنیس‌باز مرد روس است که قهرمان گرند اسلم می‌شود. 

مدودف در مراسم اهدای جام با تمجید از جوکوویچ گفت: «اول از همه از نواک و شما هواداران معذرت‌خواهی می‌کنم. همه ‌ما می‌دانیم که او امروز برای رسیدن به چه رکوردی تلاش می‌کرد. این را تا پیش از این به صورت عمومی نگفته بودم اما نواک، تو برای من بزرگترین تنیس‌باز تاریخ هستی. او در ادامه افزود: «هیچ‌وقت نمی‌دانید که آیا در دوران حرفه‌ای خود گرند اسلم خواهید برد یا نه. من همیشه به خودم می‌گفتم اگر نبرم هم می‌خواهم مطمئن شوم که دست کم نهایت تلاشم را کرده‌ام. بسیار خوشحالم، این اولین گرند اسلم من است. نمی‌دانم اگر دومین یا سومین گرند اسلم را ببرم احساسم چگونه خواهد بود. اولین عنوانم است بنابراین بسیار خوشحالم و اهمیت زیادی برایم دارد.»

از آن طرف، جوکوویچ که به دنبال فتح چهارمین گرند اسلم متوالی خود و ثبت رکوردی تاریخی بود در آخرین گام ناکام ماند. او می‌توانست بعد از راد لیور در سال ۱۹۶۹ اولین بازیکن مردی لقب بگیرد که هر چهار گرند اسلم یک فصل تنیس را فتح می‌کند. نوله هم‌چنین در صورت قهرمانی به ۲۱ـمین گرند اسلم خود می‌رسید و برای اولین از فدرر و نادال عبور می‌کرد. او دیشب برای رسیدن به این رکورد خارق‌العاده از حمایت همه‌جانبه هواداران نیز برخوردار بود اما می‌توان گفت به خاطر فشار زیادی که برای دستیابی به این رکورد مهم روی شانه‌هایش احساس می‌کرد نتوانست عملکرد همیشگی خود را داشته باشد و اشتباهات زیادی مرتکب شد، هرچند که نباید از نمایش درخشان مدودف هم غافل شد.

این برای اولین بار بود که یکی از سه غول دنیای تنیس یعنی فدرر و نادال و جوکوویچ در فینال یک گرند اسلم مغلوب تنیس‌بازی از نسل جدید شد.

مرد شماره یک تنیس جهان در مراسم اهدای جام گفت: «تبریک به دنیل، عملکردت در فینال و کل مسابقات فوق‌العا‌‌ده‌ بود. اگر یک نفر استحقاق قهرمانی در گرند اسلم را داشته باشد آن فرد تو هستی. آفرین. آرزو می‌کنم به گرند اسلم‌های بیشتری دست پیدا کنی.»

جوکوویچ هم‌چنین از تماشاگران که در این مسابقه به شدت از او حمایت کردند قدردانی کرد و افزود: «من امشب خوشحال‌ترین مرد روی زمین هستم چراکه شما [هواداران] کاری کردید که احساس خاصی را تجربه کنم. هیچ وقت چنین حسی را در نیویورک تجربه نکرده بودم.»

صحبت‌های جوکوویچ در نشست مطبوعاتی

«بعد از مسابقه نفس راحتی کشیدم. خوشحال شدم که بالاخره تمام شد. آماده‌ شدن برای این تورنمنت کار دشواری بود و بار روحی و روانی زیادی را طی هفته‌های اخیر تحمل کردم.»

«امروز عملکرد خوبی نداشتم، اما باید به آن‌چه که امسال به آن دست یافتم ببالم. یاد گرفته‌ام که با سنگین‌ترین شکست‌ها کنار بیایم. تلاش می‌کنم که قوی‌تر شوم، بیاموزم و ادامه دهم.»

«مدودف امشب خوب و هدفمند به توپ ضربه می‌زد. بسیار مصمم بود‌ و در اوج قرار داشت…  من اما پاهایم کار نمی‌کردند و عملکرد ضعیفی داشتم. سرویس‌های خوبی نزدم و خطاهای زیادی مرتکب شدم.»

«انرژی‌ام به اندازه بازی مقابل سیتسیپاس در پاریس نبود. نقطه عطف بازی در آغاز ست دوم بود. فاصله زیادی با بریک کردن نداشتم.‌ اما او بسیار خوب کار کرد و مستحق پیروزی بود.»

«ناامید هستم. می‌دانم که می‌توانستم بهتر کار کنم. شکست سختی بود اما برای مدودف خوشحالم. او انسان بسیار خوبی است و استحقاقش را دارد.»

«تغییر نسل‌ اجتناب‌ناپذیر است اما نسل ما هنوز کارش تمام نشده. می‌خواهم به تلاشم ادامه دهم و گرند اسلم‌های بیشتری به دست بیاورم و برای کشورم بازی کنم. این‌ها در حال حاضر چیزهایی هستند که بیشترین انگیزه را به من می‌دهند. اما به نظرم تنیس وارثان خوبی دارد.»

به این ترتیب، فدرر و نادال و جوکوویچ که هر کدام ۲۰ گرند اسلم در کارنامه دارند دست کم تا ژانویه سال ۲۰۲۲ در تعداد گرند‌اسلم‌ها برابر خواهند ماند. حالا باید منتظر ماند و دید که با بازگشت فدرر و نادال در سال آینده رقابت این سه اسطوره تمام‌نشدنی تنیس چگونه پیش خواهد رفت.

واکنش‌ها به قهرمانی مدودف در اوپن آمریکا

بعد از فینال دیشب اسطوره‌ها و قهرمانان سابق و فعلی تنیس جهان در شبکه‌های اجتماعی قهرمانی مدودف را تبریک گفتند:

راد لیور اسطوره ۸۳ ساله تنیس جهان که از نزدیک تماشاگر دیدار پایانی بود در توئیتر خود نوشت:

فوق‌العاده بود دنیل. امشب یکی از بهترین‌ها را متوقف کردی. قهرمانی در اولین گرند اسلم همیشه خاص است و اینکه این افتخار را مقابل قهرمانی مانند نواک جوکوویچ کسب کردی فوق‌العاده است. نواک، امیدوار باش و به تلاش ادامه بده. ماجرا هنوز ادامه دارد. با آرزوی بهترین‌ها.

دومینیک تیم قهرمان دوره قبل اوپن آمریکا که امسال بدلیل مصدومیت نتوانست در این رقابت‌ها حضور یابد نیز در توئیتر نوشت:

عجب نمایشی! بابت اولین گرند اسلمت به تو تبریک می‌گویم.

خوان مارتین دل‌پوترو قهرمان یو اس اوپن ۲۰۰۹ نیز نوشت:

دنیل بهت تبریک می‌گویم، استحقاقش را داشتی. هیچ چیز نمی‌تواند احساس اولین قهرمانی در یو اس اوپن را توصیف کند. مطمئنم که الان خوشحال‌ترین مرد روی زمین هستی.

بیلی جین کینگ اسطوره آمریکایی تنیس جهان هم از مدودف و جوکوویچ تمجید کرد و نوشت:

تبریک به دنیل مدودف قهرمان یو اس اوپن ۲۰۲۱. مدودف بابت بازی فوق‌العاده‌اش شایسته تقدیر است. همان‌طور که راد لیور گفته است، در گرند اسلم‌ها نمی‌توانید در یک مسابقه بد بازی کنید و جان سالم به در ببرید. نواک امروز اشتباهات زیادی مرتکب شد. اما قهرمانی در ۳ گرند اسلم از ۴ گرند اسلم فوق‌العاده است.

اندی رادیک قهرمان یو اس اوپن ۲۰۰۳ نیز درباره این دیدار توئیت کرد:

مدودف استراتژی کم‌نقصی را بکار گرفت و امروز مستحق پیروزی بود. اما نباید فراموش کرد که نواک که در مسابقات امسال (و ۱۵ سال گذشته) خارق‌العاده عمل کرده. مسابقه جذابی بود. تبریک به هر دو.

مهمانان ویژه دیدار فینال یو اس اوپن ۲۰۲۱ بین دنیل مدودف و نواک جوکوویچ

4/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید