تنیس فا

فینال آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ نواک جوکوویچ در آستانه جاودانگی، آیا مدودف این بار می‌تواند صربیناتور را متوقف کند؟

0

نواک جوکوویچ تنها یک گام با ۲۱ـمین گرند اسلم خود و تبدیل شدن به بهترین بازیکن مرد تاریخ تنیس فاصله دارد.

تنیسفا – قبل از شروع مسابقات اوپن آمریکا دنیل مدودف مرد شماره ۲ تنیس جهان در مصاحبه‌ای گفت که تمام تلاش خود را می‌کند تا نگذارد جوکوویچ به ۲۱ـمین گرند اسلم خود برسد. او به شوخی گفت می‌خواهد کاری کند تا جوکوویچ و فدرر و نادال در ۲۰ گرند اسلم مساوی بمانند. حال بعد از دو هفته جوکوویچ و مدودف با کنار زدن رقبا به ایستگاه پایانی رسیدند و باید در تکرار فینال اوپن استرالیا به مصاف یک‌دیگر بروند.

نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان بعد از شکست زورف در مرحله نیمه‌نهایی که به اعتقاد خیلی‌ها سخت‌ترین حریف او در این مسابقات بود حالا در آستانه تاریخی‌ترین لحظه زندگی‌اش قرار دارد و آماده است تا از جان برای پیروزی در مسابقه امشب مایه بگذارد. او بعد از راهیابی به ۳۱ـمین فینال خود در گرند اسلم‌ها گفت: «همه چیز خود را برای این بازی می‌گذارم. قلب و روح و بدن و ذهنم را. طوری بازی خواهم کرد که انگار آخرین مسابقه عمرم است.»

تنیس‌باز ۳۴ ساله صرب که سابقه قهرمانی در سه دوره اوپن آمریکا را دارد امشب دو هدف بزرگ را در ورزشگاه آرتور اش دنبال می‌کند: او با پیروزی در این مسابقه به سومین تنیس‌باز تاریخ (اولین در نیم قرن اخیر) تبدیل می‌شود که هر چهار گرند اسلم یک فصل تنیس را فتح می‌کند و هدف دیگر او که شاید مهم‌تر از اولی هم باشد، رسیدن به ۲۱ـمین قهرمانی گرند اسلم است که صربیناتور را بالاتر از دو رقیب دیرینش یعنی فدرر و نادال در جایگاه بهترین تنیس‌باز تاریخ قرار خواهد داد.

از سوی دیگر، مدودف روس که با عبور از فلیکس اوژه الیاسیم موفق شد به سومین فینال گرند اسلم خود برسد نیز عزم و انگیزه بالایی برای پیروزی در مسابقه امشب دارد؛ او که در ملبورن شکست تحقیرآمیزی را در برابر جوکوویچ متحمل شد به دنبال انتقام گرفتن از حریف نامدارش است و می‌خواهد برای اولین بار طعم قهرمانی در یک گرند اسلم را بچشد.

جوکوویچ درحالی برای نهمین بار به دیدار پایانی اوپن آمریکا رسیده است که در مسیر خود با چالش‌هایی هم مواجه شد. او در ۶ مرحله قبلی به غیر از مسابقه دوم خود که حریفی از هلند را به راحتی ۳ بر صفر برد در سایر دیدارها لغزش‌هایی داشت که قبلا کمتر از او دیده بودیم. اما نکته جالب توجه در مورد عملکرد نوله این بود که او هر بار ستی را واگذار کرد به شکلی قاطعانه واکنش نشان داد و این موضوع در ست پنجم بازی با زورف هم به خوبی نمود داشت.

مدودف اما بر خلاف جوکوویچ مسیر همواری را تا فینال طی کرده و تنها یک ست در شش مرحله قبلی از دست داده است. او در نیمه‌نهایی نیز در برابر فلیکس اوژه الیاسیم با مشکل خاصی مواجه نشد تا با کمترین دردسر ممکن راهی فینال شود. تنیس‌باز روس در سال ۲۰۱۹ نیز به فینال این مسابقات رسیده بود که در نبردی تماشایی و پایاپای مغلوب نادال شد.

جوکوویچ و مدودف پیش از این هشت مرتبه با هم بازی کرده‌اند که تنیس‌باز صرب با ۵ پیروزی دست بالا را دارد. آخرین دیدار این دو بازیکن نیز به فینال مسابقات آزاد استرالیا در ماه ژانویه بر می‌گردد که جوکوویچ با نمایشی مقتدرانه از سد حریف روس عبور کرد.

مسابقات تنیس آزاد آمریکای امسال از جنبه‌های مختلف منحصر به فرد و تاریخی بود؛ از غیبت نام‌های بزرگی چون فدرر و نادال و خواهران ویلیامز گرفته که شمه‌ای از آینده‌‌ی بدون بزرگان را به ما نشان داد تا ظهور چهره‌های جوان در بخش زنان و قهرمانی تاریخی رادوکانو بریتانیایی که باعث حیرت همگان شد. حالا فقط یک چیز می‌تواند اتفاقات تاریخی اوپن آمریکا ۲۰۲۱ را تکمیل کند: قهرمانی نواک جوکوویچ.

4.5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید