تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ جوکوویچ با شکست زورف به فینال رسید، مدودف آخرین مانع صربیناتور در راه تاریخ‌سازی

0

مرد شماره یک تنیس جهان با غلبه بر الکساندر زورف ۲۷ـمین پیروزی متوالی خود در گرند اسلم‌ها را بدست آورد و حالا تنها یک مسابقه با فتح هر چهار گرند اسلم سال فاصله دارد.

تنیسفا – نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان بامداد امروز به وقت ایران در مرحله نیمه‌نهایی مسابقات تنیس اوپن آمریکا به مصاف الکساندر زورف رفت و در نبردی تماشایی که ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه به طول انجامید، ۳ بر ۲ از سد حریف آلمانی عبور کرد و راهی فینال شد.

زورف در ست اول نمایش خوبی داشت و ۶ بر ۴ حریف نامدار خود را شکست داد، اما نوله همانند دیدارهای اخیرش بعد از شکست در ست اول قاطعانه واکنش نشان داد و قهرمان المپیک توکیو را در ست دوم ۶ بر ۲ مغلوب کرد. نبرد دو بازیکن در ست سوم پایاپای دنبال شد تا اینکه در این گیم دهم این جوکوویچ بود که زورف را بریک کرد و ۶ بر ۴ پیروز شد. درحالی‌که تنیس‌باز صرب تنها یک ست با رسیدن به فینال فاصله داشت، زورف در ست چهارم پیروزی نزدیک ۶ بر ۴ را رقم زد تا بازی به ست سرنوشت‌ساز پنجم کشیده شود. قهرمان سه دوره مسابقات که نمی‌خواست مثل المپیک اسیر بازگشت زورف شود، ست پنجم را طوفانی آغاز کرد و خیلی سریع ۵-۰ پیش افتاد‌. زورف تلاش زیادی برای جبران نتیجه کرد اما در نهایت مرد شماره یک تنیس جهان این ست را نیز با نتیجه ۶ بر ۲ به سود خود خاتمه داد تا ضمن گرفتن انتقام شکست المپیک از حریف آلمانی، برای نهمین بار راهی فینال اوپن آمریکا شود.

تنیس‌باز صرب با این پیروزی به ۳۱ـمین فینال خود در گرند اسلم‌ها رسید و با رکورد راجر فدرر برابری کرد. او حالا تنها یک گام با ۲۱ـمین قهرمانی خود در مسابقات گرند اسلم و کسب چهارمین گرند اسلم متوالی فاصله دارد.

صربیناتور بعد از صعود به دیدار پایانی گفت: «می‌خواهم از شما تماشاگران تشکر کنم، جو استادیوم فوق‌العاده بود، بهترین جو از ابتدای تورنمنت تاکنون. این‌ها لحظاتی هستند که ما برای آن زندگی می‌کنیم. همین لحظات است که به ما انگیزه می‌دهد تا هر روز که از خواب بیدار می‌شویم بتوانیم کارهایی تکراری را بارها و بارها انجام دهیم. وقتی در چنین استادیومی و در چنین جو فوق‌العاده‌ای بازی می‌کنیم حاصل آن تلاش‌ها را می‌بینیم.»

بازیکن اهل بلگراد که حالا تنها یک مسابقه با فتح چهارمین گرند اسلم سال ۲۰۲۱ و رکورد تاریخی ۲۱ قهرمانی در گرند اسلم‌ها فاصله دارد در این باره افزود: «تنها یک مسابقه باقی مانده، همه چیزم را برای این بازی می‌گذارم. قلب و روح و بدن و ذهنم را. طوری بازی خواهم کرد که انگار آخرین مسابقه عمرم است.»

اما جوکوویچ برای جاودانه شدن در تاریخ هنوز یک مانع دیگر بر سر راه دارد و روز یک‌شنبه در تکرار فینال اوپن استرالیا باید به مصاف دنیل مدودف برود؛ مدودف روس بامداد امروز در مسابقه اول نیمه‌نهایی در سه ست از سد فلیکس اوژه الیاسیم عبور کرد تا راهی دومین فینال خود در اوپن آمریکا شود. تنیس‌باز روس در این مسابقه که حدود ۲ ساعت به طول انجامید، در ست اول ۶-۴ حریف کانادایی را مغلوب کرد، در ست دوم با اینکه ۵-۲ عقب افتاد با پیروزی در ۵ گیم پیاپی، ۷ بر ۵ پیروز شد و در ست سوم هم ۶ بر ۲ به برتری دست یافت تا برای سومین بار به فینال یک گرند اسلم برسد.

پیروزی مدودف مقابل اوژه آلیایسیم او را به نخستین تنیس‌باز مرد اهل روسیه تبدیل کرد که دو بار راهی فینال یو اس اوپن می‌‌شود. او در تجربه قبلی خود در فینال یو اس اوپن ۲۰۱۹ مغلوب نادال شد.

مدودف ۲۵ ساله بعد از راه‌یابی به دیدار پایانی گفت: «بازی در ست دوم کمی عجیب دنبال شد. فکر کنم همه تصور کردند بازی ۱-۱ خواهد شد و اگر این اتفاق می‌افتاد معلوم نبود که بازی چگونه پیش می‌رفت… اما بعد از آنکه مانع از پیروزی او در ست دوم شدم جریان مسابقه به کلی تغییر کرد… به نظرم این بهترین نمایشم نبود اما بسیار خوشحالم که به فینال رسیدم.»

به این ترتیب نواک جوکوویچ و دنیل مدوف از ساعت ۰۰:۳۰ بامداد روز دوشنبه به وقت ایران فینال آخرین گرند اسلم سال را برگزار خواهند کرد؛ این دو بازیکن در دیدار پایانی اولین گرند اسلم سال یعنی مسابقات اوپن استرالیا نیز به مصاف هم رفتند که در آن مسابقه صربیناتور به راحتی بازیکن روس را مغلوب کرد.

اضافه می‌شود در بخش دونفره مردان، رجیو رم و جو سالزبری با پیروزی ۲-۱ (۳-۶ ۶-۲ ۶-۲) مقابل برونو سوآرز و جیمی ماری، عنوان قهرمانی مسابقات آزاد آمریکا ۲۰۲۱ را از آن خود کردند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید