تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ مصاف جوکوویچ و زورف در نیمه‌نهایی، ادامه تاخت‌وتاز رادوکانو در نیویورک

0

در دهمین روز از رقابت‌های گرند اسلم یو اس اوپن دیدارهای باقی‌مانده از دور یک‌چهارم نهایی برگزار شد و نواک جوکوویچ و الکساندر زورف بترتیب با پیروزی مقابل متئو برتینی و لوید هریس، حریف یک‌دیگر در نیمه‌نهایی شدند. در بخش زنان نیز ماریا ساکاری و اما رادوکانو با شکست کارولینا پلیشکووا و بلیندا بنچیچ برای نخستین بار به نیمه‌نهایی اوپن آمریکا رسیدند.

تنیسفا – نواک جوکوویچ بامداد امروز در مرحله ۱/۴ نهایی تنیس آزاد آمریکا با پیروزی ۳-۱ برابر متئو برتینی موفق شد برای دوازدهمین بار در دوران ورزشی خود راهی مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها شود.

ست نخست این دیدار که به‌ تنهایی ۷۷ دقیقه طول کشید پایاپای دنبال شد و برتینی توانست در گیم یازدهم جوکوویچ را بریک کند و با حفظ سرویس خود ۷-۵ به پیروزی برسد. درحالی که به نظر می‌رسید نبرد نزدیکی را در ادامه کار شاهد باشیم، صربیناتور همانند دیدارهای‌ قبلی‌ خود در این مسابقات دیگر به حریف ایتالیایی امان نداد و سه ست بعدی را با نتایج ۶-۲، ۶-۲ و ۶-۳ از آن خود کرد تا برای ۴۲ـمین بار به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم راه یابد.

«نوله» که با شکست برتینی به ۸۰ـمین پیروزی خود در اوپن آمریکا دست یافت، بعد از راهیابی به نیمه‌نهایی گفت: «مسابقه پرانرژی و خیلی خوبی بود. متئو بازیکن فوق‌العاده‌ای است و خود را بعنوان یکی از ۱۰ مرد برتر تنیس ثابت کرده است. هر زمان با یک‌دیگر بازی می‌کنیم نبرد نزدیکی شکل می‌گیرد. وقتی ست اول را واگذار کردم سعی کردم آن را فراموش کنم و به چیزی جز زمان حال فکر نکنم و به این ترتیب سطح بازی خود را بالا بردم و در سه ست آخر بهترین عملکردم در طول این تورنمنت را به نمایش گذاشتم.»

جوکوویچ که در دو گرند اسلم قبلی نیز برتینی را شکست داده بود، حالا تنها ۲ پیروزی با فتح چهارمین گرند اسلم سال ۲۰۲۱ و رسیدن به رکورد تاریخی ۲۱ قهرمانی در این مسابقات چهارگانه فاصله دارد. 

صربیناتور برای صعود به فینال باید در نیمه‌نهایی در نبردی جذاب با الکساندر زورف دیدار کند.

زورف آلمانی نیز شب گذشته با غلبه بر لوید هریس توانست ضمن کسب شانزدهمین پیروزی متوالی خود برای دومین سال متوالی راهی نیمه‌نهایی اوپن آمریکا شود. قهرمان المپیک توکیو در ست اول به رغم اینکه ۵-۳ عقب افتاد، توانست کار را به تایبریک بکشاند و با وجود اینکه در تایبریک هم تا مرز شکست پیش رفت در نهایت ۸ بر ۶ پیروز شد. مرد شماره ۴ تنیس جهان در دو ست‌ بعدی اما چندان به مشکل نخورد و ۶-۳ و ۶-۴ به پیروزی رسید تا برای چهارمین بار به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم برسد. زورف در این مسابقه ۲۱ ضربه ایس به ثمر رساند.

نبرد جوکوویچ و زورف در نیمه‌نهایی اوپن آمریکا، تکرار رویارویی این دو در نیمه‌نهایی المپیک توکیو است. زورف در آن دیدار درحالی که از جوکوویچ عقب افتاده بود بازگشتی استثنایی داشت و حریف نامدار خود را مغلوب کرد.

در بخش زنان ماریا ساکاری که در مرحله قبل بیانکا آندرسکو را از پیش رو برداشت، بامداد امروز برای یونانی‌ها تاریخ‌سازی کرد و در دو ست متوالی مقابل کارولینا پلیشکووا به برتری رسید تا بعنوان نخستین بازیکن زن یونانی در تاریخ راهی نیمه‌نهایی اوپن آمریکا شود. ساکاری که رتبه ۱۸ رده‌بندی را در اختیار دارد در این دیدار نفر چهارم جهان و نایب‌قهرمان ویمبلدون را در هر دو ست با نتیجه ۶-۴ پشت سر گذاشت تا بعد از راه‌یابی به نیمه‌نهایی رولان گاروس، در اوپن آمریکا هم برای نخستین بار به جمع ۴ نفر برتر رقابت‌ها برسد.

تنیس‌باز اهل آتن پس از صعود به مرحله بعد گفت: «می‌خواهم این برد را به کشورم تقدیم کنم چراکه ماه گذشته به خاطر آتش‌سوزی‌ها متحمل مشکلات و خسارات زیادی شدیم. پیروزی برای یونان، افتخارآفرینی برای مردم یونان و خوشحال کردن آن‌ها بخصوص در این دوران دشوار من را بیشتر از همیشه خشنود می‌کند چون می‌دانید که چقدر کشورم را دوست دارم.»

اما حریف ساکاری در نیمه‌نهایی، اما رادوکانو پدیده بریتانیایی رقابت‌های این دوره است که در ادامه تاخت‌وتاز خود در نیویورک بلیندا بنچیچ قهرمان المپیک توکیو را هم مغلوب کرد تا به جمع ۴ نفر برتر بپیوندد. این تنیس‌باز ۱۸ ساله در ست اول به رغم اینکه ۳-۱ از حریف سوئیسی عقب افتاد با پیروزی در ۵ گیم متوالی ۶-۳ به برتری رسید و ست دوم را هم ۶-۴ از آن خود کرد تا در دومین حضورش در یک گرند اسلم به مرحله نیمه‌پایانی راه یابد. نفر ۱۵۰ تنیس جهان از شروع مسابقات مقدماتی هیچ ستی را واگذار نکرده و در ۱۶ ست متوالی (۸ مسابقه) پیروز شده است.

دیدارهای نیمه‌نهایی یو اس اوپن ۲۰۲۱:

بخش مردان:

نواک جوکوویچ – الکساندر زورف

دنیل مدودف – فلیکس اوژه‌الیاسیم

بخش زنان: 

آرینا سابالنکا – لیلا فرناندز

اما رادوکانو – ماریا ساکاری

دیدارهای نیمه‌پایانی بخش زنان از ساعت از ۰۳:۳۰ بامداد روز جمعه ۱۹ شهریور ماه آغاز خواهد شد.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید