تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ صعود مدودف و اوژه الیاسیم به نیمه‌نهایی / ادامه غول‌کشی‌ فرناندرز با حذف اسویتولینا

0

در نهمین روز از گرند اسلم یو اس اوپن۲۰۲۱، دنیل مدودف و فلیکس‌اوژه الیاسیم بترتیب با پیروزی مقابل بوتیک فان د زنشلوپ و کارلوس آلکاراس حریف یک‌دیگر در نیمه‌نهایی شدند. در بخش زنان آرینا سابالنکا از سد باربورا کریچیکووا گذاشت و لیلا فرناندز در ادامه پیروزی‌های بزرگ خود موفق شد الینا اسویتولینا را کنار بزند.

تنیسفا – شب گذشته در مرحله ۱/۴ نهایی رقابت‌های تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱ دنیل مدودف مرد شماره دو تنیس جهان با برتری ۳-۱ مقابل بوتیک فان د زنشلوپ راهی نیمه‌نهایی شد.

تنیس‌باز روس در این دیدار حریف هلندی خود را با نتایج ۶-۳ ۶-۰ ۴-۶ ۷-۵ پشت سر گذاشت تا برای سومین سال متوالی در جمع ۴ نفر برتر یو اس اوپن قرار بگیرد. مدودف در این دیدار ۳۶ ضربه وینر به ثمر رساند و در ۸۳ درصد از امتیازات سرویس اول خود (۵۴ امتیاز از ۶۵ امتیاز) پیروز شد.

بازیکن اهل مسکو بعد از صعود به نیمه‌نهایی گفت: «در دو ست اول او اشتباهات زیادی داشت و من کنترل بازی را در اختیار داشتم. اما بتدریج از میزان اشتباهات او کاسته شد و هجومی‌تر بازی کرد… از نمایشم در ست چهارم راضی هستم چراکه با اینکه تحت فشار بودم تنها دو امتیاز روی سرویس اول از دست دادم. بعد هنگامی‌که نتیجه ۶-۵ بود کار کمی گره خورد اما توانستم بدون اینکه ست به تایبریک برسد پیروز شوم.»

نایب‌قهرمان اوپن آمریکا ۲۰۱۹ برای صعود به فینال رقابت‌ها باید در مرحله بعد با فلیکس اوژه الیاسیم رقابت کند. اوژه‌الیاسیم نیز در پی انصراف کارلوس آلکاراس در میانه مسابقه به مرحله نیمه‌نهایی اوپن آمریکا رسید. تنیس‌باز کانادایی در ست اول این دیدار ۶-۳ پیروز شده بود و در ست دوم نیز ۳-۱ جلو بود که آلکاراس به دلیل مصدومیت از ناحیه پا مجبور به انصراف شد.

بدین ترتیب آلکاراس ۱۸ ساله که با حذف سیتسیپاس و نمایش‌های خیره‌کننده خود در اوپن آمریکا سر و صدای زیادی بر پا کرد با راهیابی به جمع ۸ بازیکن برتر این گرند اسلم به کار خود پایان داد. هر چند که حذف با مصدومیت پایان دلچسبی برای این بازیکن جوان نبود اما او با عملکرد خوب در آخرین گرند اسلم سال تحسین کارشناسان را برانگیخت و ثابت کرد در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

از آن طرف، الیاسیم ۲۱ ساله با پیروزی برابر آلکاراس به جوان‌ترین بازیکنی بدل شد که بعد از خوان مارتین دل‌پوترو در سال ۲۰۰۹ به جمع ۴ نفر برتر اوپن آمریکا می‌رسد. او حالا در مرحله نیمه‌نهایی باید به مصاف دنیل مدودف روس برود. این دو بازیکن تاکنون تنها یک بار در مسترز تورانتو ۲۰۱۸ با هم بازی کرده‌اند که آن دیدار با برتری مدودف در تایبریک ست سوم همراه بود.

در بخش زنان، آرینا سابالنکا با ارائه نمایشی خوب در دو ست متوالی و با نتایج ۶-۱ و ۶-۴ از سد باربورا کریچیکووا قهرمان اوپن فرانسه عبور کرد تا بعد از ویمبلدون به دومین نیمه‌نهایی متوالی خود در یک گرند اسلم صعود کند. این برای اولین بار است که سابالنکا به جمع چهار بازیکن برتر آزاد آمریکا راه پیدا می‌کند.

بازیکن بلاروسی بعد از شکست کریچیکووا گفت: «برای دومین بار به نیمه‌نهایی گرند اسلم‌ها رسیدم و امیدوارم بتوانم این روند را ادامه دهم. فوق‌العاده است. به خودم و تیم‌ام که همواره در حال تلاش و پیدا کردن راهی برای پیشرفتم هستند، می‌بالم… خیلی به جدول رقابت‌ها و اینکه چقدر می‌توانم در جدول پیشروی کنم فکر نمی‌کنم. فقط تلاش می‌کنم از هر مسابقه لذت ببرم. ساده به نظر می‌رسد اما با چیزهای زیادی که در پیرامون آدم وجود دارد آسان نیست که در هر مسابقه تمرکزت را حفظ کنی و از هر نبرد و چالش لذت ببری. سعی ‌می‌کنم قدم به قدم پیش بروم و این تغییر خیلی خوب جواب داده است.»

سابالنکا در نیمه‌نهایی باید به مصاف غول‌کش این دوره از رقابت‌ها یعنی لیلا فرناندز برود؛ این تنیس‌باز کانادایی که دو روز پیش ۱۹ ساله شد، دیشب در ادامه ماجراجویی‌های خود در مسابقات آزاد آمریکا، الینا اسویتولینا اوکراینی را هم در مصافی نزدیک و تماشایی با نتیجه ۲-۱ شکست داد. فرناندز که در دورهای قبل انجلیک کربر و نائومی اوساکا را کنار زده بود، موفق شد در این مسابقه نفر پنجم رده‌بندی را با نتایج ۶-۳ ۳-۶ ۷-۶ از پیش رو بردارد تا برای نخستین بار در جمع ۴ نفر برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد. با پیروزی فرناندز مقابل اسویتولینا، این برای دومین بار در ۳ سال گذشته است که یک تنیس‌باز زن کانادایی به نیمه‌نهایی اوپن آمریکا راه می‌یابد.

اسویتولینا در ست سوم این دیدار بعد از آنکه ۵-۲ عقب افتاد توانست نتیجه را برابر کند و بازی را به تایبریک بکشاند اما فرناندز با نمایش خوب خود اجازه تکمیل بازگشت را به او نداد تا این تنیس‌باز اوکراینی باز هم در رسیدن به فینال یک گرند اسلم ناکام بماند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید