تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ صعود جوکوویچ و زورف به ۱/۴ نهایی، حذف دراماتیک آندرسکو

0

با پایان مرحله یک‌هشتم پایانی مسابقات اوپن آمریکا، چهره هشت بازیکن برتر این رقابت‌ها در بخش مردان و زنان مشخص شد. در هشتمین روز این رقابت‌ها، نواک جوکوویچ و الکساندر زورف با شکست حریفان یک گام دیگر به رویارویی در نیمه‌نهایی نزدیک شدند و در بخش زنان ماریا ساکاری در نبردی دراماتیک بیانکا آندرسکو قهرمان سابق رقابت‌ها را حذف کرد.

تنیسفا – در چارچوب مرحله ۱/۸ نهایی رقابت‌های آزاد آمریکا، نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان بامداد امروز به وقت ایران به مصاف جنسون بروکسبی آمریکایی رفت و با پیروزی ۳ بر یک در این مسابقه به جمع ۸ بازیکن برتر آخرین گرند اسلم سال راه یافت.

بروکسبی ۲۰ ساله بازی را طوفانی آغاز کرد و با پیروزی ۶ بر یک در ست اول حریف نامدارش را غافلگیر کرد. نوله اما در ست دوم خیلی زود به خودش آمد و در نبردی جذاب ۶ بر ۳ پیروز شد. با فروکش کردن تب تند بروکسبی و پدیدار شدن آثار خستگی در حرکات او، جوکوویچ در ادامه کاملا بر اوضاع مسلط شد و ست‌های سوم و چهارم را به راحتی و با نتایج ۶-۲ و ۶-۲ به نفع خود پایان داد تا برای ۵۱ـمین بار به ۱/۴ نهایی یک گرند اسلم صعود کند.

جوکوویچ پس از صعود به ۱/۴ نهایی گفت: «بازی رو خوب شروع نکردم. جنسون پرانرژی و با برنامه ظاهر شد و ضربات موثری می‌زد. در مقابل، من تحت فشار بودم و خطاهای غیرضروری زیادی مرتکب می‌شدم… بازی خوانی بروکسبی در یک ست و نیم ابتدایی عالی بود… اما جریان بازی در میانه ست دوم تغییر کرد، چند گیم خیلی طولانی داشتیم. درحالی که جلو افتاده بودم سرویسم را از دست دادم اما بلافاصله او را بریک کردم و بعد از آن کیفیت ضرباتم بهتر شد. در مجموع نبرد طاقت‌فرسایی بود و امتیازات طولانی زیادی داشت. به جنسون بابت عملکردش تبریک می‌گویم. فوق‌العاده بود.»

این ۲۵ـمین پیروزی متوالی صربیناتور در گرنداسلم‌ها بود و او حالا تنها ۳ پیروزی با تکمیل چهارگانه خود در سال ۲۰۲۱ و فتح ۲۱ـمین گرند اسلم فاصله دارد.

جوکوویچ در مرحله ۱/۴ نهایی باید در تکرار فینال ویمبلدون با متئو برتینی روبرو شود؛ نایب‌قهرمان ویمبلدون شب گذشته با پیروزی ۳ بر یک برابر اسکار اوته آلمانی برای دومین بار طی سه سال اخیر به مرحله یک‌چهارم پایانی اوپن آمریکا رسید. تنیس‌باز ایتالیایی در این دیدار با نتایج ۶-۴ ۳-۶ ۶-۳ ۶-۲ از سد نفر ۱۴۴ جهان عبور کرد. این سومین حضور متوالی برتینی در ۱/۴ نهایی گرند اسلم‌ها به حساب می‌آید.

جوکوویچ و برتینی در دو گرند اسلم قبلی (یک‌چهارم پایانی رولان گاروس و فینال ویمبلدون) نیز با هم بازی کردند که هر دو دیدار با برتری ۳-۱ نوله همراه بود.

در مسابقه دیگر، الکساندر زورف آلمانی قهرمان المپیک توکیو در سه ست پیاپی و با نتایج ۶-۴ ۶-۴ ۷-۶ از سد یانیک سینر ایتالیایی عبور کرد و ضمن کسب ۱۵ـمین پیروزی متوالی خود راهی دور یک‌چهارم پایانی شد. بااینکه پیش از شروع این بازی خبرهایی مبنی بر مصدومیت زورف شنیده می‌شد اما نایب‌قهرمان سال گذشته در این دیدار نشانی از مصدومیت بروز نداد و توانست انتقام شکست رولان گاروس سال گذشته را از سینر بگیرد.

حریف زورف در مرحله بعد لوید هریس از آفریقای جنوبی است. نفر ۴۶ تنیس مردان در ادامه روند خوب خود در چهارمین گرند اسلم سال با برتری ۳-۱ مقابل رایلی اوپلکا به دور ۱/۴ نهایی صعود کرد. بازیکن اهل آفریقای جنوبی بعد از اینکه ست نخست را در تایبریک واگذار کرد، در سه ست بعدی با نتایج ۶-۴ ۶-۱ ۶-۳ برابر حریف ۲۱۱ سانتی‌متری خود به پیروزی دست یافت تا برای نخستین بار به جمع ۸ بازیکن برتر یک گرند اسلم بپیوندد.

زورف و هریس ۳ هفته قبل نیز در چارچوب رقابت‌های مسترز سینسیناتی با یک دیگر بازی کردند که زورف موفق شد در دو ست متوالی هریس را پشت سر بگذارد.

در بخش زنان، ماریا ساکاری در نبردی تماشایی و طاقت‌فرسا که تا ساعت ۲:۱۰ بامداد به وقت نیویورک ادامه یافت، با حساب ۲-۱ از سد بیانکا آندرسکو عبور کرد و به مرحله ۱/۴ نهایی اوپن آمریکا صعود کرد. ساکاری یونانی در این دیدار که ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامید، با نتایج ۶-۷ ۷-۶ ۶-۳ قهرمان سال ۲۰۱۹ اوپن آمریکا را مغلوب کرد تا برای نخستین بار در جمع ۸ نفر برتر این گرند اسلم قرار بگیرد. آندرسکو که تا پیش از این مسابقه هیچ شکستی را در آزاد آمریکا تجربه نکرده بود در اواسط ست سوم دچار مصدومیت شد و به رغم آنکه به سختی می‌توانست در زمین حرکت کند، تا لحظه آخر ایستاد و به جنگیدن ادامه داد.

ساکاری ۲۶ ساله در مرحله بعد با کارولینا پلیشکووا دیدار خواهد کرد. پلیشکووا نایب‌قهرمان ویمبلدون با پیروزی ۲ بر صفر (۷-۵ ۶-۴) برابر آناستازیا پاولیوچنکووا نایب‌قهرمان رولان گاروس برای چهارمین بار در دوران ورزشی خود به دور یک‌چهارم پایانی اوپن آمریکا رسید.

بلیندا بنچیچ قهرمان المپیک توکیو هم در دو ست متوالی (۷-۶ ۶-۳) بر ایگا اشویانتک قهرمان رولان گاروس ۲۰۲۰ غلبه کرد و برای سومین بار به مرحله ۱/۴ نهایی مسابقات یو اس اوپن رسید. ست نخست این دیدار به تنهایی ۸۴ دقیقه به طول انجامید و بنچیچ سويیسی در تایبریک با نتیجه ۱۴-۱۲ پیروز شد.

در مسابقه دیگر، اِما رادوکانو پدیده بریتانیایی تنیس جهان در ادامه پیروزی‌های کوبنده خود در نیویورک این بار شلبی راجرز را در هم کوبید و با کسب هفتمین پیروزی خود راهی یک‌چهارم پایانی شد. رادوکانو ۱۸ ساله که از مسابقات انتخابی به جدول اصلی رسیده، در این مسابقه نمایش درخشانی داشت و حریف آمریکایی خود را که در دور قبل اشلی بارتی را حذف کرده بود، ظرف ۶۵ دقیقه و با نتایج ۶-۲ و ۶-۱ مغلوب کرد.

رادوکانو هیچ ستی را از شروع این مسابقات واگذار نکرده و با پیروزی در ۱۴ ست متوالی موفق شد برای اولین بار به جمع ۸ بازیکن برتر یک گرند اسلم راه پیدا کند. او سومین بازیکنی در دوران جدید تنیس است که توانسته از جدول مقدماتی به دور یک‌چهارم پایانی اوپن آمریکا راه یابد.

شهر در دست بچه‌ها

برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته، شاهد حضور چندین بازیکن نوجوان در جمع ۸ مرد و زن برتر آزاد آمریکا هستیم.

۱/۴ پایانی اوپن آمریکا ۲۰۲۱:

  • کارلوس آلکاراس(۱۸ ساله)
  • اما رادوکانو (۱۸ ساله)
  • لیلا فرناندز (روز گذشته ۱۹ ساله شد)

۱/۴ پایانی اوپن آمریکا ۲۰۰۱

  • اندی رادیک (۱۹ ساله)
  • سرینا ویلیامز (۱۹ ساله)
  • دایا بدانووا (۱۸ ساله)
  • کیم کلایسترز (۱۸ ساله)

با پایان یافتن هشتمین روز رقابت‌ها تکلیف بازیکنان راه‌یافته به مرحله ۱/۴ نهایی مشخص شد:

بخش مردان:

نواک جوکوویچ – متئو برتینی

الکساندر زورف – لوید هریس

فلیکس اوژه‌الیاسیم – کارلوس آلکاراس

دنیل مدودف – بوتیک فان د زنشلوپ

بخش زنان:

اما رادوکانو – بلیندا بنچیچ

کارولینا پلیشکووا – ماریا ساکاری

الینا اسویتولینا – لیلا فرناندز

باربورا کریچیکووا – آرینا سابالنکا

4/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید