تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ صعود آسان مدودف، ادامه شگفتی‌سازی آلکاراس و فرناندز

0

در هفتمین روز از تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱، دنیل مدودف و فلیکس اوژه‌الیاسیم با شکست حریفان به مرحله ۱/۴ پایانی رسیدند. کارلوس آلکاراس و لیلا فرناندز، نوجوانان ۱۸ ساله و شگفتی‌ساز این دوره هم به رویای خود در نیویورک ادامه دادند و با کنار زدن رقبا به دور بعد صعود کردند.

تنیسفا – دنیل مدودف مرد شماره دو تنیس جهان شب گذشته در مرحله ۱/۸ نهایی یو اس اوپن با ارائه نمایشی برتر در سه ست متوالی مقابل دن اونس به برتری دست یافت و راهی مرحله ۱/۴ نهایی اوپن آمریکا شد.

تنیس‌باز روس ست‌های این دیدار را با نتایج ۶-۳ ۶-۴ ۶-۳ از آن خود کرد تا بدون واگذاری ست از شروع رقابت‌ها برای سومین سال متوالی در جمع ۸ بازیکن برتر اوپن آمریکا قرار بگیرد.

نایب‌قهرمان یو اس اوپن ۲۰۱۹ بعد از راه‌یابی به دور بعد گفت: «امروز در زمینه سرویس عملکرد بهتری داشتم. سال قبل وقتی به نیویورک آمدم خاطرات صعود به فینال و نایب‌قهرمانی در سال ۲۰۱۹ همراه من بود. حالا می‌خواهم بار دیگر به فینال برسم و خاطره بهتری بسازم.»

مدودف در ۱/۴ نهایی با بازیکنی نسبتاً گمنام به نام فان د زنشلوپ روبه‌رو خواهد شد که دیروز توانست با خلق یک شگفتی بخت یازدهم قهرمانی را کنار بزند؛ این بازیکن هلندی در ادامه ماجراجویی‌های خود در یو اس اوپن دیه‌گو شوآرتسمن را هم در ماراتنی نزدیک و پنج سته شکست داد و به مرحله ۱/۴ نهایی این رقابت‌ها رسید. نفر ۱۱۷ جهان در این مسابقه که ۴ ساعت و ۲۰ دقیقه طول کشید دو ست اول را ۶-۳ و ۶-۴ به سود خود خاتمه داد، اما در دو ست بعدی با نتایج مشابه ۷-۵ مغلوب شد تا کار به ست پنجم کشیده شود. در ست پنجم زنشلوپ بار دیگر کنترل بازی را در دست گرفت و با پیروزی قاطع ۶-۱ برابر بخت یازدهم مسابقات توانست برای نخستین بار به جمع هشت بازیکن برتر یک گرند اسلم راه پیدا کند.

این بازیکن ۲۵ ساله که در دور دوم کسپر رود بخت هشتم را حذف کرده بود، با شکست شوآرتسمن به سومین بازیکنی در دوران مدرن تنیس تبدیل شد که از جدول مقدماتی به جمع ۸ مرد برتر اوپن آمریکا صعود می‌کند. زنشلوپ هم‌چنین نخستین بازیکن مرد هلندی در ۱۷ سال گذشته است که به ۱/۴ نهایی یک گرند اسلم راه می‌یابد.

در دیدار دیگر فلیکس اوژه‌الیاسیم با برتری ۳-۱ مقابل فرانسیس تیافو به مرحله ۱/۴ نهایی راه پیدا کرد. تنیس‌باز ۲۱ ساله کانادایی بعد از واگذاری ست نخست با نتیجه ۴-۶، سه ست بعدی را ۶-۲ ۷-۶ ۶-۴ از آن خود کرد تا برای نخستین بار به ۱/۴ نهایی یو اس اوپن برسد. الیاسیم که امسال در ویمبلدون هم تا مرحله ۱/۴ نهایی صعود کرد، بعد از خوان مارتین دلپوترو در سال ۲۰۰۹ به جوان‌ترین بازیکنی تبدیل شد که در دو گرند اسلم متوالی به جمع ۸ نفر برتر صعود می‌کند.

حریف اوژه‌الیاسیم در مرحله بعد کارلوس آلکاراس ستاره نوظهور اسپانیایی است که شب گذشته به تاریخ‌سازی خود ادامه داد و با پیروزی ۳-۲ برابر پیتر گویوفچک آلمانی به مرحله یک‌چهارم پایانی رسید. تنیس‌باز ۱۸ ساله که در دور قبل استفانوس سیتسیپاس بخت سوم قهرمانی را از پیش رو برداشت، در این مسابقه هم حریف آلمانی خود را با نتایج ۵-۷ ۶-۱ ۵-۷ ۶-۲ ۶-۰ مغلوب کرد‌ و به جوان‌ترین بازیکنی از سال ۱۹۶۸ به این سو (دوران اوپن) تبدیل شد که به جمع ۸ نفر برتر یو اس اوپن راه پیدا می‌کند. آلکاراس هم‌چنین جوان‌ترین بازیکنی است که بعد از مایکل چانگ در سال ۱۹۹۰ به مرحله یک چهارم پایانی یک گرند اسلم رسیده است.

در بخش زنان، آرینا سابالنکا که حالا با کنار رفتن بارتی در دور سوم شانس خوبی برای کسب نخستین گرند اسلم خود دارد، کار سختی مقابل الیس مرتنس نداشت و در دو ست پیاپی با نتایج ۶-۴ و ۶-۱ حریف بلژیکی را کنار زد و به مرحله ۱/۴ نهایی صعود کرد. تنیس‌باز بلاروسی در دور بعد با باربورا کریچیکووا دیدار خواهد کرد. قهرمان رولان گاروس در آخرین دیدار روز هفتم توانست در دو ست متوالی (۶-۳ و ۷-۶) بر گاربینیه موگوروسا نفر دهم جهان و دارنده ۲ عنوان گرند اسلم غلبه کند تا در اولین حضورش در جدول اصلی یو اس اوپن به جمع ۸ نفر برتر این رقابت‌ها صعود کند.

موگوروسا در ست دوم این دیدار بعد از آنکه ۴-۰ عقب افتاد به بازی برگشت و حتی ۲ فرصت هم برای پیروزی در ست داشت. اما کریچیکووا که به نظر دچار مشکل تنفسی شده بود در اواخر ست زمین را برای مداوا ترک کرد و در بازگشت با نمایشی بی‌نقص توانست حریفش را در تایبریک مغلوب کند. اما این وقفه‌ باعث ناراحتی موگوروسا شد و تنیس‌باز اسپانیایی در پایان بازی برخورد سردی با کریچیکووا داشت و حرکت او را “غیرحرفه‌ای” خواند.

الینا اسویتولینا نفر پنجم تنیس زنان نیز در مسابقه‌ای آسان و در دو ست پیاپی با نتایج مشابه ۶-۳ از سد سیمونا هالپ عبور کرد و ضمن کسب نهمین پیروزی متوالی خود به ۱/۴ نهایی راه پیدا کرد. این نخستین پیروزی اسویتولینا مقابل هالپ در رقابت‌های گرند اسلم بود و بازیکن اوکراینی توانست آمار رویارویی خود با هالپ را به ۶ پیروزی و ۴ شکست بهبود بخشد.

اما همانند آلکاراس در بخش مردان، در بخش زنان نیز لیلا فرناندز ۱۸ ساله توانست به رویای خود در چهارمین گرند اسلم سال ادامه دهد؛ این بازیکن کانادایی بعد از شکست نائومی اوساکا در مرحله سوم، شب گذشته نیز در نبردی تماشایی انجلیک کربر را مغلوب کرد تا با حذف دو تن از قهرمانان سابق اوپن آمریکا راهی یک چهارم پایانی این رقابت‌ها شود. فرناندز درحالیکه یک ست و یک بریک از حریف نامدار آلمانی عقب افتاده بود، بازگشتی استثنایی داشت و با نتایج ۴-۶ ۷-۶ ۶-۲ پیروز شد تا برای اولین بار خود را در جمع ۸ بازیکن برتر یک گرند اسلم ببیند. فرناندز و اسویتولینا در مرحله بعد با یک‌دیگر روبه‌رو خواهند شد.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید