تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ صعود جوکوویچ به هفته دوم، ۴ گام دیگر تا تاریخ‌سازی / حذف ناباورانه بارتی

0

هفته نخست رقابت‌های آزاد آمریکا با راه‌یابی نواک جوکوویچ و الکساندر زورف به هفته دوم به پایان رسید. در بخش زنان اما بخت اول قهرمانی در یک شگفتی برابر شلبی راجرز تن به شکست داد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

تنیسفا – در دیدارهای باقی‌‌مانده از دور سوم مسابقات آزاد آمریکا، شب گذشته نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان با پیروزی ۳-۱ برابر کی نیشیکوری به دور ۱/۸ پایانی راه یافت.

تنیس‌باز صرب به رغم ‌اینکه در مقاطعی از این مسابقه متزلزل ظاهر شد و ست اول را هم ۷-۶ به نیشیکوری واگذار کرد، در سه ست بعدی با نتایج ۶-۳ ۶-۳ ۶-۲ او را شکست داد تا ضمن کسب ۱۷ـمین پیروزی متوالی خود برابر حریف ژاپنی برای ۱۴ـمین بار به جمع ۱۶ بازیکن برتر اوپن آمریکا صعود کند.

جوکوویچ بعد از صعود به ۱/۸ نهایی درباره عملکرد خود گفت: «به نظرم بازی را خوب آغاز نکردم. در ابتدا خیلی دفاعی و با فاصله زیادی از انتهای زمین بازی می‌کردم. او داشت بازی را دیکته می‌کرد. بدنبال راهی برای در دست گرفتن نبض بازی بودم. او بسیار هجومی‌تر و چابک‌تر از حریفانم در دو دور ابتدایی بود بنابراین کمی طول کشید که خودم را با بازی او تطبیق بدهم.»

این ۲۴ـمین پیروزی متوالی جوکوویچ در گرنداسلم‌ها بود و او حالا تنها ۴ پیروزی با تکمیل چهارگانه خود در سال ۲۰۲۱ و کسب ۲۱ـمین گرند اسلم فاصله دارد.

حریف بعدی جوکوویچ در مسیر قهرمانی، جنسون بروکسبی آمریکایی است. این بازیکن ۲۰ ساله که کارشناسان او را پدیده جدید تنیس آمریکا می‌دانند شب گذشته در ادامه درخشش خود در هفته‌های اخیر موفق شد با نتایج ۶-۲ ۳-۶ ۲-۶ ۶-۳ ۶-۳ از سد اصلان کاراتسف عبور کند و برای نخستین بار به جمع ۱۶ نفر برتر یک گرند اسلم برسد.

الکساندر زورف هم با انصراف جک ساک در میانه ست چهارم به مرحله ۱/۸ نهایی راه یافت. قهرمان المپیک به رغم اینکه ست اول را ۶-۳ به نفر ۱۸۴ جهان واگذار کرد، در ادامه بازی را در اختیار گرفت و دو ست بعدی را با نتایج ۶-۲ و ۶-۳ به سود خود پایان داد. او در ابتدای ست چهارم هم ۲-۱ پیش بود که ساک بدلیل مصدومیت پا که از اوایل ست دوم برایش پیش آمده بود مجبور به کناره‌گیری شد تا “ساشا” با کسب ۱۴ـمین پیروزی متوالی خود راهی مرحله ۱/۸ نهایی شود.

زورف ۲۴ ساله برای صعود به یک‌چهارم پایانی باید به مصاف یانیک سینر برود. سینر ایتالیایی نیز دیروز در مصافی پایاپای و تماشایی با حساب ۳-۲ از سد گائل مونفیس گذشت تا برای اولین بار حضور در مرحله ۱/۸ نهایی اوپن آمریکا را تجربه کند. سینر ۲۰ ساله دو ست اول را با نتایج ۷-۶ و ۶-۲ از آن خود کرد. در ادامه اما این مونفیس بود که با حمایت تماشاگران توانست ست‌های سوم و چهارم را با نتایج مشابه ۴-۶ به سود خود خاتمه دهد تا بازی به ست پنجم کشیده شود. با این حال در ست پنجم سینر اجازه تکمیل بازگشت را به حریف کهنه‌کار خود نداد و او را ۶-۴ مغلوب کرد تا بعد از نبردی که ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه طول کشید پیروز میدان لقب بگیرد.

دیگر ایتالیایی حاضر در رقابت‌ها یعنی متئو برتینی هم در دیداری پنج سته ایلیا ایواشکا بلاروسی را پشت سر گذاشت. بخت ششم کسب جام این مسابقه را در مدت زمان ۴ ساعت و با نتایج ۵-۷، ۶-۲، ۶-۴، ۲-۶ و ۶-۳ به سود خود پایان داد. با صعود سینر و برتینی به مرحله بعد، برای اولین بار در تاریخ مسابقات اوپن آمریکا دو بازیکن ایتالیایی توانستند در جمع ۱۶ مرد برتر این رقابت‌ها قرار بگیرند.

حریف برتینی در مرحله بعد اسکار اوته آلمانی است که در چهار ست با نتایج ۶-۳ ۶-۴ ۲-۶ ۷-۵ آندریاس سپی کهنه‌کار را شکست داد و برای اولین بار در دوران ورزشی خود به جمع ۱۶ نفر پایانی یک گرند اسلم رسید.

اما بخت هفتم قهرمانی یعنی دنیس شاپووالوف روز گذشته در ادامه روند‌ ناکامی‌هایش بعد از ویمبلدون با شکست مقابل لوید هریس از صعود به مرحله ۱/۸ نهایی باز ماند. هریس نفر ۴۶ تنیس مردان در سه ست متوالی و با نتایج مشابه ۶-۴ از سد حریف کانادایی عبور کرد و برای نخستین بار به جمع ۱۶ نفر برتر یک گرند اسلم پیوست.

رایلی اوپلکای ۲۱۱ سانتی‌متری نیز که بواسطه سرویس‌های رعد‌آسایش به «ربات سرویس‌زن» شهره است، با بثمر رساندن ۲۱ سرویس ایس توانست با نتایج ۷-۶ ۶-۳ ۶-۴ بر نیکولوز باسیلاشویلی گرجستانی غلبه کند.

اما در بخش زنان بزرگترین شگفتی رقابت‌ها روی داد و اشلی بارتی نفر اول تنیس زنان با بازگشت استثنایی شلبی راجرز از دور بازی‌ها حذف شد. راجرز آمریکایی در حالی این بازی را با پیروزی پشت سر گذاشت که در ست سوم ۵-۲ از بارتی عقب افتاده بود، اما بازگشتی فوق‌العاده را رقم زد و حریف استرالیایی خود را در تایبریک شکست داد. نفر ۴۳ جهان این مسابقه را با نتایج ۶-۲ ۱-۶ ۷-۶ به سود خود خاتمه داد.

بارتی که امسال پیش از این چهار بار موفق به شکست راجرز شده بود بعد از وداع با آخرین گرند اسلم سال گفت: «بی‌تردید در پایان مسابقه توان لازم را برای پیروزی نداشتم. در مسابقات امسال با تمام توان تلاش کرده‌ام. امشب نیز همین‌گونه بود اما برای پیروزی کافی نبود که ناراحت‌کننده است اما زندگی ادامه دارد. امشب بدون نارحتی می‌خوابم چرا که می‌دانم تمام تلاشم را انجام دادم.»

بارتی که در ویمبلدون جام قهرمانی را بالای سر برد، در اوپن آمریکا به دنبال کسب سومین گرند اسلم دوران حرفه‌ای خود بود.

اما راجرز در مرحله ۱/۸ نهایی باید به مصاف اِما رادوکانو پدیده جدید تنیس و نفر ۱۵۰ جهان برود که بعد از ویمبلدون حالا توانست در اوپن آمریکا هم خود را به جمع ۱۶ نفر برتر برساند. تنیس‌باز ۱۸ ساله و آینده‌دار بریتانیایی در مرحله سوم با نمایشی خیره‌کننده سارا سوریوس تورمو اسپانیایی را در دو ست متوالی و با نتایج‌ ۶-۰ و ۶-۱ در هم کوبید تا بدون واگذاری هیچ ستی در هفته اول مسابقات راهی دور ۱/۸ نهایی شود.

با صعود رادوکانو و لیلا فرناندز که دو روز قبل توانست نائومی اوساکا را حذف کند، حالا دو بازیکن ۱۸ ساله در مرحله ۱/۸ نهایی زنان یو اس اوپن حضور دارند. در بخش مردان نیز کارلوس آلکاراس دیگر ۱۸ ساله حاضر در هفته پایانی رقابت‌هاست.

کارولینا پلیشکووا بخت چهارم قهرمانی اما شب گذشته توانست با یک پیروزی آسان (۶-۳ و ۶-۲) برابر آیلا تاملیانوویچ به دور بعدی راه پیدا کند. تنیس‌باز اهل چک در مرحله بعدی با آناستاسیا پاولیوچنکووا مسابقه خواهد داد که او هم با شکست واروارا گراچوا به دور ۱/۸ نهایی صعود کرد.

بیانکا آندرسکو قهرمان یو اس اوپن ۲۰۱۹ هم به هریت مینن امان نداد و او را با نتایج ۶-۱ و ۶-۲ در هم کوبید تا آمار خود در چهارمین گرند اسلم سال را به ۱۰ پیروزی بدون شکست بهبود بخشد. حریف این تنیس‌باز کانادایی در مرحله بعد ماریا ساکاری یونانی است که موفق شد در دو ست پترا کویتووا دارنده دو گرند اسلم را از پیش رو بردارد.

ایگا اشویانتک قهرمان رولان گاروس ۲۰۲۰ و بلیندا بنچیچ قهرمان المپیک توکیو نیز بترتیب با پیروزی مقابل انت کنتاویت و جسیکا پگولا حریف یک‌دیگر در مرحله ۱/۸ پایانی شدند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید