تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ حذف اوساکا و سیتسیپاس در شب درخشش فرناندز و آلکاراس ۱۸ ساله

0

پنحمین روز از مسابقات آزاد آمریکا بر خلاف روزهای قبل پرحادثه دنبال شد و مدافع عنوان قهرمانی زنان و بخت سوم قهرمانی مردان توسط دو ستاره جوان از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

تنیسفا – مسابقات تنیس آزاد آمریکا شب گذشته و بامداد امروز به وقت ایران پیگیری شد و در یکی از تماشایی‌ترین بازی‌های امسال، کارلوس آلکاراس ستاره نوظهور اسپانیایی با خلق یک شگفتی از سد استفانوس سیتسیپاس عبور کرد تا برای اولین بار به دور ۱/۸ نهایی یک گرند اسلم صعود کند.

این بازیکن ۱۸ ساله در این دیدار که ۴ ساعت و ۱۲ دقیقه به طول انجامید، نمایش درخشانی داشت و موفق شد با تکیه بر ضربات پرقدرت و ویرانگر خود نفر سوم تنیس جهان را با نتایج ۶-۳ ۴-۶ ۷-۶ ۰-۶ ۷-۶ مغلوب کند.

نفر ۵۵ تنیس مردان بعد از راه‌یابی به دور ۱/۸ نهایی گفت: «این پیروزی ارزش زیادی برایم دارد و این بازی بهترین مسابقه دوران ورزشی‌ام بود. شکست سیتسیپاس مانند یک رویا است که حالا به حقیقت پیوسته است… به نظرم بدون تماشاگران نمی‌توانستم در این بازی پیروز شوم، در آغاز ست چهارم کم‌رمق شده بودم اما به لطف تماشاگران توانستم به بازی برگردم. احساس فوق‌العاده‌ای دارم.»

آلکاراس که از او به عنوان “نادال جدید” نام برده می‌شود به جوان‌ترین تنیس‌باز مردی تبدیل شد که از سال ۱۹۹۲ به این سو به جمع ۱۶ بازیکن برتر یک گرند اسلم راه پیدا می‌کند. او حالا در مرحله ۱/۸ نهایی باید به مصاف پیتر گویوفچیک آلمانی برود؛ گویوفچیک که از جدول مقدماتی بالا آمده است، شب گذشته با شکست ۳-۱ هنری لاکسونن سوئیسی توانست در ۳۲ سالگی برای نخستین بار به مرحله ۱/۸ نهایی یک گرند اسلم برسد.

دنیل مدودف مرد شماره دو تنیس جهان اما با یک پیروزی بی‌دردسر مقابل پابلو آندوخار برای سومین سال متوالی راهی ۱/۸ نهایی آزاد آمریکا شد. مدودف روس در این دیدار با نتایج ۶-۰ ۶-۴ ۶-۳ حریف اسپانیایی خود را مغلوب کرد تا بدون واگذاری هیچ ستی به هفته دوم رقابت‌ها برسد. بازیکن اهل مسکو در مرحله بعدی با دن اونس بریتانیایی روبرو می‌شود.

اونس بریتانیایی هم به رغم واگذاری دو ست اول به الکسی پاپیرین، بازگشتی حماسی به بازی داشت و توانست برای اولین بار در دوران ورزشی خود راهی مرحله ۱/۸ نهایی اوپن آمریکا شود. نفر ۲۷ تنیس مردان در این دیدار که بیش از ۴ ساعت به طول انجامید با نتایج ۴-۶ ۳-۶ ۶-۳ ۶-۴ ۷-۶ به برتری رسید.

در دیگر دیدار، فلیکس اوژه الیاسیم هم برای صعود به دور بعدی مجبور شد ۵ ست در زمین بجنگد؛ تنیس‌باز کانادایی در نبردی که ۴ ساعت به طول انجامید مقابل روبرتو باتیستا آگوت به برتری دست یافت و راهی دور ۱/۸ نهایی مسابقات یو اس اوپن شد. الیاسیم ۲۱ ساله در این دیدار بعد از اینکه دو ست اول را با نتایج ۶-۳ و ۶-۴ از آن خود کرد، در دو ست بعدی ۶-۴ و ۶-۳ شکست خورد و نهایتا با پیروزی ۶-۳ در ست پنجم توانست راهی هفته دوم رقابت‌ها شود.

اما ماجرای ماراتن‌های پنج سته به همین جا ختم نشد و در آخرین دیدار شب هم که تا ساعت ۲:۱۵ بامداد به وقت نیویورک به درازا انجامید، فرانسیس تیافو با حساب ۳-۲ از سد آندری روبلف عبور کرد و به دور چهارم اوپن آمریکا راه یافت‌.

تیافو که رتبه ۵۰ رده‌بندی را در اختیار دارد در این دیدار تماشایی و نزدیک که ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه طول کشید موفق شد با نتایج ۴-۶ ۶-۳ ۷-۶ ۴-۶ ۶-۱ نفر هفتم جهان را شکست دهد. تیافو در مرحله ۱/۸ نهایی باید به مصاف اوژه‌الیاسیم برود.

در سایر دیدارهای بخش مردان نیز دیه‌گو شوآرتسمن و بوتیک فان د زنشلوپ به ترتیب با پیروزی مقابل الکس مولچان و فاکوندو باگنیس حریف یک‌دیگر در دور ۱/۸ پایانی شدند.

اما بزرگترین شگفتی مسابقات شب گذشته در بخش زنان رقم خورد و مدافع عنوان قهرمانی از دور بازی‌ها کنار رفت؛ نائومی اوساکا زن شماره سه تنیس جهان که به دنبال هت‌تریک خود در نیویورک بود، با شکستی دور از انتظار مقابل لیلا فرناندز مجبور به ترک زودهنگام مسابقات شد. اوساکا درحالیکه ست اول را با نتیجه ۷-۵ از آن خود کرده بود، در ست‌های دوم و سوم با نتایج ۷-۶ و ۶-۴ از حریف ۱۸ ساله کانادایی شکست خورد.

از سوی مقابل، فرناندز که رتبه ۷۳ جهان را در اختیار دارد با شکست حریف نامدار خود موفق شد برای اولین بار به هفته دوم یک گرند اسلم صعود کند. او در مرحله بعد باید به مصاف انجلیک کربر آلمانی برود که به رغم شکست ۷-۵ در ست اول برابر اسلون استیونس، در دو ست بعدی با نتایج ۶-۲ و ۶-۳ از سد قهرمان یو اس واپن ۲۰۱۷ عبور کرد و راهی مرحله ۱/۸ پایانی شد.

گاربینیه موگوروسا نیز در نبرد شماره یک‌های سابق تنیس زنان، ۲-۱ از سد ویکتوریا آزارنکا گذشت و به مرحله چهارم مسابقات اوپن آمریکا راه یافت. تنیس‌باز اسپانیایی که در حال حاضر رتبه ۱۰ رده‌بندی را در اختیار دارد در این دیدار نایب‌قهرمان دوره گذشته را با نتایج ۶-۴ ۳-۶ ۶-۲ از پیش رو برداشت.

حریف موگوروسا در مرحله بعد باربورا کریچیکووا قهرمان مسابقات رولان گاروس است که او هم روز گذشته در دو ست متوالی و با نتایج ۶-۴ و ۶-۲ مقابل کامیلا راخیمووا نفر ۱۱۵ جهان به برتری رسید تا به جمع ۱۶ نفر بازی‌ها صعود کند. کریچیکووا در حالی با موگوروسا روبرو خواهد شد که دو هفته پیش هم در مسابقات سینسیناتی توانست او را از پیش رو بردارد.

آرینا سابالنکا، الینا اسویتولینا و سیمونا هالپ نیز با غلبه بر رقبای خود به هفته دوم مسابقات صعود کردند. سابالنکا در دو ست با نتایح مشابه ۶-۳ دنیل کالینز را پشت سر گذاشت و اسویتولینا بخت پنجم قهرمانی بدون واگذاری ست داریا کاساتکینا را مغلوب کرد. سیمونا هالپ هم ۲-۱ بر النا ریباکینا غلبه کرد تا برای نخستین بار از ۲۰۱۶ به دور چهارم یو اس اوپن برسد. هالپ و اسویتولینا فردا در مصافی جذاب باید مقابل هم قرار بگیرند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید