تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۲۱؛ راهیابی مقتدرانه جوکوویچ، زورف و بارتی به دور سوم

0

دور دوم مسابقات آزاد آمریکا درحالی به پایان رسید که در بخش زنان بر خلاف معمول شاهد شگفتی خاصی نبودیم و در اتفاقی کم‌سابقه هر ۲۰ نفر اول موفق شدند به دور سوم راه پیدا کنند.

تنیسفا – چهارمین روز از مسابقات آزاد آمریکا شب گذشته و بامداد امروز به وقت ایران پیگیری شد و نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان با برتری ۳-۰ برابر تالون خریکسپور نفر ۱۲۱ جهان یک گام دیگر خود را به ۲۱ـمین عنوان گرند اسلم نزدیک‌ کرد.

تنیس‌باز صرب که به دنبال چهارمین گرند اسلم خود در سال ۲۰۲۱ است، در این دیدار براحتی و با نتایج ۶-۲ ۶-۳ ۶-۲ مقابل حریف هلندی به برتری رسید.

صربیناتور بعد از صعود به مرحله بعد درباره عملکرد خود گفت: «عملکرد خیلی خوبی داشتم و قطعاً از دور نخست بهتر بازی کردم و از این بابت خوشحال هستم. خوب سرویس زدم و مهم بود این بود که توانستم آنچه را که می‌خواستم انجام دهم.»

جوکوویچ در مرحله سوم باید با کی نیشیکوری روبه‌رو شود. نیشیکوری روز گذشته در یک ماراتن ۵ سته که حدود ۴ ساعت به طول انجامید از سد مکنزی مک‌دانلد گذشت.

نینجای ژاپنی دو ست اول را با نتایج ۷-۶ و ۶-۳ برد و درحالیکه در ست سوم هم ۵-۲ پیش افتاده بود، دچار لغزش شد تا مکنزی این ست را ۷-۶ از آن خود کند. بازیکن آمریکایی در ست چهارم هم به بازی خوب خود ادامه داد و با پیروزی ۶-۲ توانست کار را به ست پنجم بکشاند. در ست سرنوشت ساز پنجم اما نیشیکوری به رغم اینکه در همان ابتدای کار بریک شد بلافاصه جبران کرد و در نهایت ۶-۳ پیروز شد تا آمار شگفت‌انگیزش در دیدارهای پنج سته را بهبود ببخشید.

جوکوویچ و نیشیکوری تاکنون ۱۹ مرتبه با هم بازی کرده‌اند که نوله با ۱۷ برد برتری یک‌طرفه‌ای نسبت به حریف ۳۱ ساله خود دارد. از نیمه‌نهایی یو اس اوپن ۲۰‍۱۴ به این سو جوکوویچ دیگر هرگز مقابل نیشیکوری شکست نخورده و ۱۷ بازی متوالی را به سود خود پایان داده است.

در دیدار دیگر، الکساندر زورف آلمانی در ادامه روند خوب خود آلبرت راموس وینولاس اسپانیایی را در سه ست پیاپی در هم کوبید و ضمن کسب ۱۳ـمین پیروزی متوالی‌اش راهی دور سوم اوپن آمریکا شد. قهرمان المپیک توکیو این دیدار را در مدت زمان ۷۵ دقیقه و با نتایج ۶-۱ و ۶-۰ و ۶-۳ به سود خود پایان داد.

بخت چهارم قهرمانی در دور بعد باید با جک ساک دیدار کند؛ ساک، نفر هشتم سابق تنیس جهان با پیروزی ۳-۲ برابر الکساندر بوبلیک توانست برای اولین بار در چهار سال اخیر به دور سوم یک گرند اسلم صعود کند. تنیس‌باز آمریکایی که در حال حاضر رتبه ۱۸۴ جهان را در اختیار دارد، در این مسابقه توانست حریف قزاق خود را با نتایج ۷-۶ ۶-۷ ۶-۴ ۴-۶ ۶-۳ مغلوب کند.

روز گذشته در مجموع روز خوبی برای ایتالیایی‌ها بود و به جز لورنزو موستی که توسط رایلی اوپلکای ۲۱۱ سانتی‌متری در سه ست پیاپی حذف شد، سه بازیکن دیگر یعنی متئو برتینی، یانیک سینر و آندریاس سپی در چهار ست حریفان خود را مغلوب کردند. برتینی در دیداری که ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه به طول انجامید با نتایج ۷-۶ ۴-۶ ۶-۴ ۶-۳ از سد کورنتین موته فرانسوی گذشت، یانیک سینر هم بر زکری سوایدا نفر ۷۱۶ جهان چیره شد و آندریاس سپی کهنه‌کار مقابل هوبرت هورکاچ لهستانی به برتری دست یافت. سپی ۳۷ ساله در این دیدار بعد از اینکه ست نخست را ۶-۲ واگذار کرد، در سه ست بعدی با نتایج ۶-۴، ۶-۴ و ۷-۶ بخت دهم مسابقات را شکست داد تا برای چهارمین بار راهی دور سوم اوپن آمریکا شود. نفر ۸۹ جهان در دور قبل هم مارتون فوچوویچ را در تایبریک ست پنجم شکست داده بود.

گائل مونفیس فرانسوی که دو روز قبل ۳۵ ساله شد نیز شب گذشته کار چندان دشواری نداشت و با پیروزی ۳-۱ (۷-۵ ۴-۶ ۶-۴ ۶-۴) برابر استیو جانسون به دور سوم رسید.

نبرد تمام‌آمریکایی جنسن بروکسبی و تیلور فریتس هم با پیروزی برکسبی پایان یافت. بروکسبی بازیکن جوان و آینده‌دار به‌رغم واگذاری ست اول با نتیجه ۷-۶، در سه ست بعدی با نتایج ۷-۶ ۷-۵ ۶-۲ نفر ۴۲ جهان را مغلوب کرد و راهی مرحله سوم شد.

اما اصلان کاراتسف شب گذشته در مصافی تماشایی از شکست گریخت؛ تنیس‌باز روس درحالیکه دو بر صفر از جردن تامپسون عقب افتاده بود، بازگشتی تماشایی داشت و با شکست حریف استرالیایی در سه ست بعدی راهی دور سوم اوپن آمریکا شد.

کاراتسف که رتبه‌ ۲۵ رده‌بندی را در اختیار دارد، در ست چهارم تا یک قدمی شکست هم پیش رفت، اما بعد از آنکه دو مرتبه حریفش را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت، توانست این مسابقه را که ۴ ساعت و ۴۰ دقیقه به طول انجامید با نتایج ۳-۶ ۳-۶ ۷-۵ ۷-۶ ۶-۱ به سود خود خاتمه دهد.

در دیدار دیگر،‌ ایلیا ایواشکای هم با غلبه بر واچک پاسپیسیل ضمن کسب هشتمین پیروزی متوالی خود برای اولین بار به مرحله سوم اوپن آمریکا رسید. تنیس‌باز ۲۷ ساله بلاروسی که چند روز پیش قهرمان مسابقات وینستون سیلم شد، در این مسابقه حریف کانادایی خود را در سه ست متوالی با نتایج ۶-۳ ۶-۴ ۷-۶ مغلوب کرد.

بخش زنان نیز مثل شب‌های گذشته حادثه خاصی در بر نداشت و مدعیان موفق به صعود به دور بعدی شدند؛ اشلی بارتی زن شماره یک تنیس جهان در دیداری نسبتا آسان کلارا تاوسن دانمارکی و نفر ۷۸ جهان را در دو ست پیاپی و با نتایج ۶-۱ و ۷-۵ پشت سر گذاشت تا ضمن کسب ۵۰ـمین پیروزی خود در گرند اسلم‌ها به مرحله سوم اوپن آمریکا صعود کند. بارتی در دور بعد به مصاف شلبی راجرز آمریکایی خواهد رفت.

اما در تماشایی‌ترین دیدار روز چهارم، کارولینا پلیشکووا نایب‌قهرمان سابق یو اس اوپن در مصافی نزدیک و درحالیکه در تایبریک ست‌ سوم ۵-۲ از آماندا انیسیمووا عقب افتاده بود، توانست با نتیجه ۹-۷ مقابل بازیکن آمریکایی پیروز شود و به دور سوم صعود کند.

بخت چهارم قهرمانی ست‌های این دیدار نفس‌گیر را که ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه به طول انجامید با نتایج ۷-۵ ۶-۷ ۷-۶ به سود خود پایان داد و حریف آیلا تاملیانوویچ استرالیایی در مرحله بعد شد.

بیانکا آندرسکو قهرمان سال ۲۰۱۹ اوپن آمریکا هم با مشکل خاصی مواجه نشد و در دو ست متوالی و با نتایج مشابه ۶-۴ بر لورن دیویس آمریکایی غلبه کرد و راهی دور سوم اوپن آمریکا شد. تنیس‌باز کانادایی که هرگز در نیویورک شکست نخورده، در مرحله بعدی باید با هریت مینن بلژیکی مسابقه دهد.

قهرمان رولان گاروس ۲۰۲۰ یعنی ایگا اشویانتک نیز در حالی‌که یک ست و یک بریک از فیونا فرو عقب افتاده بود، بازگشت فوق‌العا‌ده‌ای به بازی داشت و حریف فرانسوی را با نتایج ۳-۶ ۷-۶ و ۶-۰ شکست داد تا به مرحله سوم برسد.

بلیندا بنچیچ قهرمان المپیک توکیو و پترا کویتووا دارنده ۲ عنوان گرند اسلم نیز دیدارهای خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند. بنچیچ در دو ست بر مارتینا ترویسان ایتالیایی غلبه کرد و کویتووا با همین نتیجه مقابل خواهر دوقلوی کارولینا پیشکووا یعنی کریستینا پلیشکووا به پیروزی دست یافت.

در مسابقه دیگر، اِما رادوکانو تنیس‌باز ۱۸ ساله و خوش‌آتیه بریتانیایی که با درخشش در ویمبلدون نامش بر سر زبان‌ها افتاد، با غلبه بر شوای جانگ (۶-۲ و ۶-۴) به دور سوم اوپن آمریکا راه یافت. نفر ۱۵۰ جهان که اولین حضورش در اوپن آمریکا را تجربه می‌کند و از جدول مقدماتی صعود کرده، در مرحله بعد باید به مصاف سارا سوریوس تورمو از اسپانیا برود.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید