تنیس فا

رویای طلای المپیک بر باد رفت؛ جوکوویچ با شکست برابر زورف از صعود به فینال باز ماند

0

مرد شماره یک تنیس جهان بعد از ۲۲ پیروزی متوالی متوقف شد.

تنیسفا – نواک جوکوویچ امروز در مرحله نیمه‌نهایی مسابقات المپیک به مصاف الکساندر زورف رفت و به رغم اینکه ست نخست را با نتیجه قاطع ۶-۱ از حریف جوانش برد، در ست‌های دوم و سوم ناباورانه و به شکلی عجیب ۶-۳ و ۶-۱ مغلوب شد و از صعود به فینال باز ماند.

زورف درحالی موفق به شکست جوکوویچ شد که پس از واگذار کردن ست نخست، در ست دوم نیز یک بریک از حریف نامدار خود عقب افتاد، اما بعد از آن ورق بازی به طرز شگفت‌انگیزی به سود بازیکن ۲۴ ساله آلمانی برگشت و او با پیروزی در ۱۰ گیم از ۱۱ گیم آخر برنده مسابقه شد.

این اولین شکست جوکوویچ‌ بعد از پیروزی در ۲۲ مسابقه متوالی بود.

او پس از بازی گفت: «احساس خیلی بدی دارم… با اینکه بازی در اختیار من بود از حرکت ایستادم و به زورف اجازه دادم بازی را دیکته کند، امروز درصد سرویس اولم پایین بود… در شرایطی به توکیو آمدم که خیلی آماده و سر حال نبودم، از نظر ذهنی خسته بودم، اما انگیزه زیادی داشتم تا برای وطنم مدال کسب کنم، امیدوارم فردا بتوانم حداقل از یکی از شانس‌هایم استفاده کنم.»

این برای سومین بار بود که جوکوویچ در نیمه‌نهایی المپیک ناکام ماند. او در بازی‌های پکن ۲۰۰۸ و لندن ۲۰۱۲ نیز در نیمه‌نهایی به ترتیب مغلوب رافائل نادال و اندی ماری شده بود.

صربیناتور که قهرمانی در تمامی مسابقات بزرگ تنیس را در کارنامه دارد برای تکمیل افتخارات خود به دنبال طلای المپیک بود که حالا برای به دست آوردن آن دست کم باید ۳ سال دیگر صبر کند. جوکوویچ اما یک فرصت تاریخی را نیز از دست داد؛ او بعد از قهرمانی در سه گرند اسلم ابتدایی سال، به دنبال این بود تا با کسب مدال طلای المپیک و سپس قهرمانی در آزاد امریکا به «اسلم طلایی» برسد که با این شکست ناکام ماند. اصطلاح اسلم طلایی در تنیس به فتح هر چهار گرند اسلم و مدال طلای المپیک در طول یک سال میلادی گفته می‌شود. اما صربیناتور هنوز هم برای تاریخ‌سازی فرصت دارد و با قهرمانی در آزاد آمریکا می‌تواند به «کلندر اسلم» (قهرمانی در هر چهار گرند اسلم در یک فصل) دست پیدا کند.

از سوی دیگر، زورف که رتبه پنجم رده‌بندی را در اختیار دارد، با پیروزی مقابل جوکوویچ برای نخستین بار به فینال رقابت‌های المپیک راه یافت. او در صورت پیروزی در دیدار پایانی به نخستین بازیکن آلمانی در ۳۳ سال اخیر تبدیل خواهد شد که به مدال طلای المپیک می‌رسد. آخرین بار اشتفی گراف در سال ۱۹۸۸ توانست برای آلمان مدال طلا کسب کند. زورف هم‌چنین می‌تواند نخستین تنیس‌باز مرد آلمانی لقب بگیرد که به مدال طلای المپیک دست می‌یابد. پیش‌تر در المپیک سیدنی ۲۰۰۰ تامی هاس برای رسیدن به این مهم تلاش کرد اما در فینال مغلوب یوگنی کافلنیکوف روس شد.

بازیکن اهل هامبورگ پس از دیدار نیمه‌نهایی گفت: «موقع دست دادن در انتهای بازی به جوکوویچ گفتم که بزرگترین تنیس‌باز تاریخ است. مطمئن هستم که او رکورد بیشترین قهرمانی در گرند اسلم‌ها و مسترزهای ۱۰۰۰ امتیازی را از آن خود خواهد کرد. می‌دانم که به دنبال “اسلم طلایی” بود و برایش ناراحت هستم، اما پیروزی در همه مسابقات ممکن نیست.»

اشک شوق زورف پس از پیروزی مقابل جوکوویچ و راه‌یابی به فینال مسابقات المپیک توکیو – Reuters/Mike Segar ©

زورف روز یکشنبه در فینال المپیک باید به مصاف کارن خاچانوف برود؛ خاچانوف روس در دیگر دیدار مرحله نیمه‌نهایی با ارائه نمایشی کم‌نقص و در دو ست متوالی بر پابلو کارنیو بوستا غلبه کرد و به دیدار پایانی راه یافت.

خاچانوف که رتبه ۲۵ رده‌بندی را در اختیار دارد، در این دیدار حریف اسپانیایی و نفر یازدهم جهان را با نتایج ۶-۳ و ۶-۳ پشت سر گذاشت تا برای نخستین بار به فینال مسابقات المپیک صعود کند.

به این ترتیب، روز یکشنبه در دیدار فینال مردان مسابقات توکیو ۲۰۲۰ الکساندر زورف و کارن خاچانوف برای کسب مدال طلا به مصاف هم می‌روند و نواک جوکوویچ در دیدار رده‌بندی با پابلو کارنیو بوستا دیدار خواهد کرد.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید