تنیس فا

معرفی مسابقات تنیس المپیک توکیو ۲۰۲۰ + جداول قرعه‌کشی

0

مسابقات تنیس المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو از روز شنبه (۲ مرداد ۱۴۰۰) آغاز می‌شود.

تنیسفا – ۳۲ـمین دوره رقابت‌های المپیک تابستانی پس از یک سال تعویق به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا از تاریخ ۲۳ ژوئیه تا ۸ اوت سال ۲۰۲۱ میلادی (۱ مرداد تا ۱۷ مرداد ۱۴۰۰) در شهر توکیو پایتخت ژاپن برگزار می‌شود. به دنبال اوج‌گیری دوباره کرونا و اعلام وضعیت اضطراری در کشور ژاپن این بازی‌ها بدون حضور تماشاگر انجام می‌شود.

نشان رسمی مسابقات المپیک توکیو ۲۰۲۰

رقابت‌های تنیس المپیک توکیو ۲۰۲۰

مسابقات تنیس المپیک یک روز پس از افتتاحیه رسمی بازی‌ها یعنی از روز شنبه مورخه ۲ مرداد ماه به مدت ۹ روز و با حضور ۱۹۳ تنیس‌باز از ۴۶ کشور جهان برگزار می‌شود. این رقابت‌ها در چهار بخش (شامل انفرادی مردان، انفرادی زنان، دونفره مردان، دونفره زنان و دو نفره مختلط) و با فرمت حذفی انجام می‌شود. جداول بخش انفرادی ۶۴ نفره و جداول بخش دونفره ۳۲ تیمی است. برنامه زمانی رقابت‌های تنیس المپیک در جدول زیر آمده است:

تاریخ ۲ مرداد ۳ مرداد ۴ مرداد ۵ مرداد ۶ مرداد ۷ مرداد ۸ مرداد ۹ مرداد ۱۰ مرداد
روز شنبه یک‌شنبه دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنج‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
ساعت شروع (ایران) ۶:۳۰ ۶:۳۰ ۶:۳۰ ۶:۳۰ ۶:۳۰ ۶:۳۰ ۷:۳۰ ۷:۳۰ ۷:۳۰
انفرادی مردان دور نخست دور دوم ۱/۸ نهایی ۱/۴ نهایی نیمه‌نهایی برنز/فینال
انفرادی زنان دور دوم ۱/۸ نهایی ۱/۴ نهایی نیمه‌نهایی برنز/فینال
دونفره مردان  

دور نخست

۱/۸ نهایی ۱/۴ نهایی نیمه‌نهایی برنز/فینال
دونفره زنان ۱/۸ نهایی ۱/۴ نهایی نیمه‌نهایی برنز فینال
دونفره مختلط دور نخست ۱/۴ نهایی نیمه‌نهایی برنز فینال

نشان ورزش تنیس در المپیک توکیو ۲۰۲۰

محل برگزاری

رقابت‌های تنیس المپیک در مجموعه “پارک تنیس آریاکه” برگزار می‌شود. این مجموعه دارای ۴۸ زمین تنیس است و ورزشگاه مرکزی آن با نام “آریاکه کالیسیوم” ۱۰ هزار نفر گنجایش دارد و مجهز به سقف متحرک است. زمین‌های مسابقات نیز از جنس هارد و نوع “DecoTurf” می‌باشد.

نمای هوایی از پارک تنیس آریاکه/Tokyo Metropolitan Government ©

زمین مرکزی مسابقات المپیک توکیو/Getty Images ©

نحوه کسب سهمیه مسابقات تنیس المپیک

همانند سایر رقابت‌های تنیس، در مسابقات تنیس المپیک نیز رده‌بندی جهانی معیار اصلی انتخاب بازیکنان است. اما شرایط دیگری نیز برای کسب سهمیه وجود دارد که عبارتند از: ۱. داشتن حسن سابقه نزد فدراسیون تنیس کشور و فدراسیون جهانی تنیس ۲. حضور کافی در مسابقات ملی (دیویس کاپ و فد کاپ)  ۳. شرط سنی حداقل ۱۴ سال.

همانطور که گفته شد جدول مسابقات در رده انفرادی‌ ۶۴ نفره است و هر کشور می‌تواند حداکثر تا ۴ نماینده در هر بخش (۴ نفر در بخش مردان و ۴ نفر در بخش زنان) داشته باشد. از این ۶۴ نفر، تعداد ۵۶ نفر بصورت مستقیم و بر اساس رده‌بندی جهانی (به تاریخ ۱۴ ژوئن) جواز شرکت در مسابقات را به دست می‌آورند و ۸ سهمیه باقی‌مانده به شیوه‌‌های زیر به بازیکنان حائز صلاحیت اعطا می‌شود:

۱- سهمیه‌های قاره‌ای

سهیمه‌های قاره‌ای بر اساس عملکرد بازیکنان در بازی‌های آسیایی، پان آمریکن و آفریقایی اعطا می‌شود. بر این اساس به دو بازیکن از بازی‌های پان آمریکن و یک بازیکن از مسابقات آسیایی و یک بازیکن از مسابقات آفریقایی سهمیه تعلق می‌گیرد. هم‌چنین جهت اطمینان از اینکه تمامی قاره‌ها در مسابقات نماینده دارند یک سهمیه نیز برای هر یک از قاره‌های اروپا و اقیانوسیه نیز در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است بازیکنانی که سهمیه قاره‌ای دریافت می‌کنند باید در رده‌بندی جهانی جزو ۳۰۰ تنیس‌باز برتر باشند و شرط ۴ نماینده از یک ملیت نیز در نظر گرفته می‌شود.

۲- سهمیه ویژه برای صاحبان مدال طلا و گرند اسلم

یک سهمیه نیز برای بازیکنی در نظر گرفته شده که سابقه کسب مدال طلا در المپیک یا قهرمانی در یک گرند اسلم را دارد اما نمی‌تواند بر اساس رتبه‌اش در رنکینگ جهانی سهمیه بازی‌ها را کسب کند. اگر بیش از یک بازیکن با شرایط فوق وجود داشته باشد، بازیکنی که عناوین بیشتری دارد سهمیه را کسب می‌کند. اگر تعداد عناوین هم برابر باشد، بازیکنی که رتبه بهتری در جدول رده‌بندی دارد سهمیه را به دست می‌آورد. شرط حضور در بین ۳۰۰ بازیکن برتر و حضور حداکثر ۴ نماینده از یک کشور نیز در مورد این سهمیه صدق می‌کند.

۳- سهمیه میزبانی

اگر کشور میزبان نماینده‌ای در مسابقات انفرادی نداشته باشد، یک سهمیه به بازیکنی که بالاترین رتبه را از آن کشور در رده‌بندی جهانی داشته باشد اختصاص می‌یابد.

امتیازات و جوایز نقدی

در رقابت‌های المپیک هیچ‌گونه امتیاز رنکینگ و جایزه نقدی به تنیس‌بازان شرکت‌کننده تعلق نمی‌گیرد و بازیکنان با هدف افتخارآفرینی برای کشورشان در این رقابت ورزشی بعنوان مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان حضور پیدا می‌کنند. گفتنی است در بازی‌های المپیک ۲۰۰۴ آتن، ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن امتیاز رنکینگ به بازیکنان تعلق می‌گرفت.

تغییرات این دوره از بازی‌ها

در مسابقات امسال شاهد تغییراتی در بخش انفرادی و دونفره مردان هستیم؛ دیدار فینال بخش انفرادی که سابقاً به صورت ۳ ست از ۵ ست برگزار می‌شد امسال مانند سایر مراحل به صورت ۲ ست از ۳ ست انجام می‌شود. هم‌چنین رقابت‌های بخش دونفره مردان به صورت ۲ ست از ۳ ست است و در صورت کشیده شدن بازی به ست سوم، یک تایبریک ۱۰ امتیازی پیروز مسابقه را مشخص خواهد کرد.

سیدهای مسابقات

بخش انفرادی مردان:

 1. نواک جوکوویچ (صربستان)
 2. دنیل مدودف (روسیه)
 3. استفانوس سیتسیپاس (یونان)
 4. الکساندر زورف (آلمان)
 5. آندری روبلف (روسیه)
 6. پابلو کارنیو بوستا (اسپانیا)
 7. هوبرت هورکاچ (لهستان)
 8. دیه‌گو شوآرتسمن (آرژانتین)
 9. فلیکس اوژه‌الیاسیم (کانادا)
 10. گائل مونفیس (فرانسه)
 11. اصلان کاراتسف (روسیه)
 12. کارن خاچانوف (روسیه)
 13. لورنزو سونه‌گو (ایتالیا)
 14. اوگو اومبر (فرانسه)
 15. فابیو فونینی (ایتالیا)
 16. الخاندرو داویدوویچ فوگینا (اسپانیا)

بخش انفرادی زنان:

 1. اشلی بارتی (استرالیا)
 2. نائومی اوساکا (ژاپن)
 3. آرینا سابالنکا (بلاروس)
 4. الینا اسویتولینا (اوکراین)
 5. کارولینا پلیشکووا (جمهوری چک)
 6. ایگا اشویانتک (لهستان)
 7. گاربینیه موگوروسا (اسپانیا)
 8. باربورا کریچیکووا (جمهوری چک)
 9. بلیندا بنچیچ (سوئیس)
 10. پترا کویتووا (جمهوری چک)
 11. جنیفر بریدی (آمریکا)
 12. الیس مرتنس (بلژیک)
 13. آناستاسیا پاولیوچنکووا (روسیه)
 14. ماریا ساکاری (یونان)
 15. النا ریباکینا (قزاقستان)
 16. کی‌کی برتنس (هلند)

تعداد قابل توجهی از بهترین بازیکنان تنیس جهان به دلایل مختلف از مصدومیت گرفته تا همه‌گیری ویروس کرونا و عدم حضور تماشاچیان در این دوره از رقابت‌های المپیک حضور ندارند. رافائل نادال، راجر فدرر، دنیس شاپووالوف، دومینیک تیم، استن واورینکا، داوید گوفن، کریستین گارین، نیک کیریوس، روبرتو باتیستا آگوت، جان ایزنر و کسپر رود از تنیس‌بازان شاخصی هستند که در المپیک شرکت نکردند. در بخش زنان نیز سرینا ویلیامز، سیمونا هالپ، سوفیا کنین و بیانکا آندرسکو غایبان بزرگ این بازی‌ها به حساب می‌آیند.

با این حال در بخش مردان، تمامی نگاه‌ها به نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان معطوف شده است؛ جوکوویچ که در المپیک پکن ۲۰۰۸ صاحب مدال برنز شد، بعد از کسب بیستمین گرند اسلم خود در ویمبلدون و برابر شدن با رکورد فدرر و نادال با کوهی از انگیزه به توکیو آمده و به دنبال این است تا با کسب مدال طلای المپیک گنجینه افتخارات خود را تکمیل کند. او که در سه گرند اسلم ابتدایی سال قهرمان شده، هم‌چنین فرصتی تاریخی را پیش روی خود می‌بیند و می‌خواهد به اولین تنیس‌باز مرد تاریخ بدل شود که قهرمانی هر چهار گرند اسلم و مسابقات المپیک را در طول یک سال تقویمی تجربه می‌کند. اشتفی گراف افسانه آلمانی تنیس زنان در سال ۱۹۸۸ موفق به ثبت این رکورد شد، اما تاکنون هیچ تنیس‌باز مردی موفق به انجام این کار نشده است.

اندی ماری دارنده مدال طلای المپیک‌های لندن ۲۰۱۲ و ریو ۲۰۱۶ نیز بعد از مصدومیت دشواری که از سر گذارند در این دوره از بازی‌ها نیز حضور دارد.

در بخش زنان نیز اشلی بارتی زن شماره یک تنیس جهان که حدود دو هفته قبل در ویمبلدون جام قهرمانی را بالای سر برد، نخستین حضور خود در مسابقات المپیک را تجربه خواهد کرد و از شانس‌های اصلی کسب مدال طلا به شمار می‌رود. نائومی اوساکا نیز بعد از جنجال‌های زیادی که پیرامون تصمیم او مبنی بر عدم حضور در کنفرانس‌های مطبوعاتی ایجاد شد و در نهایت به انصراف این ستاره ژاپنی از مسابقات رولان گاروس و ویمبلدون منجر شد با شرکت در رقابت‌های المپیک به مسابقات تنیس باز خواهد گشت تا در زادگاه خود برای کسب مدال طلا تلاش کند.

مونیکا پویگ که در ریو ۲۰۱۶ صاحب گردن‌آویز طلا شد در المپیک توکیو ۲۰۲۰ شرکت نکرده است.

مدال‌آورانی که در توکیو حضور دارند:

 • نواک جوکوویچ (برنز انفرادی در پکن ۲۰۰۸)
 • پترا کویتووا (برنز انفرادی در ریو ۲۰۱۶)
 • بتنی متک‌سندز (طلای دوبل مختلط در ریو ۲۰۱۶)
 • اندی ماری (طلای انفرادی در لندن ۲۰۱۲ و ریو ۲۰۱۶)
 • کی نیشیکوری (برنز انفرادی در ریو ۲۰۱۶)
 • رجیو رم (نقره دوبل مختلط در ریو ۲۰۱۶)
 • النا وسنینا (طلای دوبل در ریو ۲۰۱۶)

جداول قرعه‌کشی

بخش انفرادی مردان

بخش انفرادی زنان

یک‌چهارم پایانی احتمالی زنان، در صورت صعود ۸ سید برتر:

🔸 اشلی بارتی – باربورا کریچیکووا
🔸 آرینا سابالنکا – گاربینیه موگوروسا
🔸 کارولینا پلیشکووا – الینا اسویتولینا
🔸 نائومی اوساکا – ایگا اشویانتک

یک‌چهارم پایانی احتمالی مردان، در صورت صعود ۸ سید برتر:

🔸 نواک جوکوویچ – آندری روبلف
🔸 الکساندر زورف – هوبرت هورکاچ
🔸 دیه‌‌گو شوآرتسمن – استفانوس سیتسیپاس
🔸 پابلو کارنیو بوستا – دنیل مدودف

3/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید