تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۲۱؛ پیش‌نگاهی به دیدار نواک جوکوویچ و متئو برتینی در فینال

0

صربیناتور با پیروزی در مسابقه امروز به بیستمین گرند اسلم خود می‌رسد و برای اولین بار در تعداد گرند اسلم‌ها با دو رقیب دیرینه خود فدرر و نادال برابر خواهد شد.

تنیسفا – نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان از ساعت ۱۷:۳۰ امروز در دیدار پایانی رقابت‌های تنیس ویمبلدون برای کسب عنوان قهرمانی به مصاف متئو برتینی ایتالیایی بخت هفتم رقابت‌ها می‌رود.

امروز جوکوویچ و برتینی در حالی‌ در ورزشگاه مرکزی ویمبلدون روی در روی هم قرار می‌گیرند که هر کدام به نوبه خود در پی تاریخ‌سازی هستند؛ جوکوویچ فاتح پنج دوره ویمبلدون به دنبال این است تا با کسب ششمین جام در این رقابت‌ها به بیستمین گرند اسلم خود رسیده و با رکورد فدرر و نادال برابری کند و در مقابل، برتینی در اولین حضورش در فینال یک گرند اسلم در پی این است تا نخستین قهرمان ایتالیایی تاریخ ویمبلدون لقب بگیرد.

جوکوویچ ۳۴ ساله بعد از فتح آزاد استرالیا و رولان گاروس حالا در سومین گرند اسلم سال نیز به فینال رسیده و این فرصت تاریخی را دارد تا با پیروزی در مسابقه امروز یک قدم دیگر خود را به فتح “اسلم طلایی” (قهرمانی در هر چهار گرند اسلم سال + المپیک) نزدیک کند؛ افتخاری که تاکنون هیچ بازیکن مردی در تاریخ تنیس به آن دست نیافته است.

نوله در مسابقات امسال به جز مرحله اول که یک ست را مقابل جک دریپر از دست داد در سایر مراحل هیچ ستی را به حریفان واگذار نکرد تا با کمترین دردسر ممکن به دیدار نهایی راه پیدا کند. او البته در نیمه‌نهایی مصافی نزدیک و پایاپای با شاپووالوف داشت اما آنجا هم در سه ست کار را تمام کرد تا با کسب بیستمین پیروزی متوالی خود در ویمبلدون برای ۳۰ـمین بار به دیدار پایانی یک گرند اسلم (هفتمین در ویمبلدون) راه پیدا کند.

برتینی ۲۵ ساله هم بعد از قهرمانی در مسابقات کویینز کلاب در ویمبلدون نیز به عملکرد خوب خود ادامه داد و با آمار ۱۱ پیروزی پیاپی در زمین چمن به دیدار پایانی رسید. او در نیمه‌نهایی با نمایشی درخشان هوبرت هورکاچ لهستانی – بازیکنی که با حذف فدرر شگفتی ساز شد – را با حساب ۳-۱ شکست داد تا برای اولین بار به فینال قدیمی‌ترین و به زعم بسیاری معتبرترین رقابت تنیس جهان صعود کند.

جوکوویچ و برتینی تاکنون ۲ بار مقابل هم بازی کرده‌اند که هر دو دیدار با برتری تنیس‌باز صرب همراه بوده است. دیدار آخر این دو همین چند هفته پیش در رولان گاروس بود که نوله در یک چهارم پایانی با نتیجه ۳-۱ از سد حریف ایتالیایی خود عبور کرد.

همانند دو گرند اسلم ابتدایی سال، جوکوویچ امروز نیز در دیدار پایانی حریفی جوان را پیش روی خود می‌بیند. در استرالیا مدودف از لحاظ روحی قافیه را باخت و حرفی برای گفتن مقابل حریف نامدار و با تجربه خود نداشت و در فرانسه هم سیتسیپاس به‌رغم اینکه تا یک قدمی قهرمانی پیش رفت، در نهایت مجبور شد در برابر اسطوره صرب زانو بزند. آن دو مسابقه به ما نشان داد که نسل جدید تنیس هنوز به خودباوری لازم برای شکست بزرگان نرسیده است. حالا نوبت برتینی است تا عیار خود را نشان دهد؛ این بازیکن بلند قامت با تکیه بر سرویس‌ها و فورهند‌های پرقدرت خود توانست راهش را تا فینال باز کند اما حالا باید دید سلاح‌ اصلی او در برابر بهترین برگشت‌دهنده جهان تا چه اندازه موثر خواهد بود و مهمتر از آن با فشار و اضطراب ناشی از حضور در اولین فینال گرند اسلم چگونه کنار خواهد آمد. نوله می‌گوید به ریترن‌های خود ایمان دارد و توانایی برگرداندن سرویس‌های برتینی را دارد. اما از طرفی نباید هم فراموش کرد که در زمین چمن احتمال وقوع شگفتی از هر جای دیگر بیشتر است و تنها چند امتیاز می‌تواند سرنوشت بازی را تغییر دهد. برتینی اگر می‌خواهد شانسی برای پیروزی در مسابقه امروز داشته باشد قبل از هر چیز باید برای نبرد ذهنی با جوکوویچ آماده باشد در غیر این صورت او نیز مثل دیگر هم‌نسلان خود چاره‌ای جز تسلیم در برابر صربیناتور نخواهد داشت.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید