تنیس فا

ششمین قهرمانی جوکوویچ در ویمبلدون؛ صربیناتور با فتح بیستمین گرند اسلم به رکورد فدرر و نادال رسید

0

جوکوویچ سرانجام با رکورد فدرر و نادال در گرند اسلم‌ها برابری کرد.

تنیسفا – نواک جوکوویچ در دیدار پایانی رقابت‌های تنیس ویمبلدون با حساب ۳-۱ از سد متئو برتینی عبور کرد و برای ششمین بار قهرمان این مسابقات شد.

مرد شماره یک تنیس جهان در این دیدار جذاب و تماشایی که ۳ ساعت و ۲۴ دقیقه به طول انجامید پس از آن‌که ست نخست را در تایبریک به حریف ایتالیایی واگذار کرد در سه ست بعدی با نتایج ۶-۴، ۶-۴ و ۶-۳ برابر بخت هفتم بازی‌ها به برتری رسید و جام قهرمانی را بالای سر برد.

جوکوویچ با این قهرمانی به ۲۰ـمین گرند اسلم خود رسید و برای نخستین بار با رکورد دو رقیب دیرینش راجر فدرر و رافائل نادال برابری کرد. او هم‌چنین با غلبه بر برتینی به سومین قهرمانی متوالی خود در ویمبلدون و ۲۱ـمین پیروزی پیاپی در گرند اسلم‌ها دست پیدا کرد.

نوله که امسال در مسابقات آزاد استرالیا و رولان گاروس به قهرمانی دست یافت، با فتح ویمبلدون به پنجمین بازیکن مرد تاریخ تبدیل شد که سه گرند اسلم اول سال را از آن خود می‌کند. آخرین بار راد لیور در سال ۱۹۶۹ توانسته بود به این مهم دست پیدا کند. او حالا فرصت خوبی دارد تا به “اسلم طلایی” که فتح تمامی گرند اسلم‌ها و المپیک در یک فصل است برسد.

جوکوویچ ۳۴ ساله بعد از فدرر مسن‌ترین قهرمان ویمبلدون در دوران جدید تنیس نیز لقب گرفت.

قهرمانی در ویمبلدون، مبلغ ‌۲ میلیون ۴۰۰ هزار دلار جایزه نقدی برای جوکوویچ به ارمغان آورد و به این ترتیب او به اولین بازیکن تاریخ تنیس تبدیل شد که مجموع جوایز نقدی خود را به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار می‌رساند‌. فدرر با ۱۳۰ و نادال با ۱۲۵ میلیون دلار در رده‌های دوم و سوم قرار دارند‌.

صحبت‌های جوکوویچ در مراسم اهدای جام و نشست مطبوعاتی:

درباره فینال و فتح ششمین ویمبلدون:

«نبرد نزدیکی بود. قهرمانی در ویمبلدون همواره بزرگترین رویایی بوده که از بچگی آن را در سر می‌پروراندم. می‌دانم قهرمانی در ویمبلدون چقدر ویژه است و آن را همیشگی نمی‌دانم. من یک پسربچه هفت ساله در صربستان بودم و جام مسابقات ویمبلدون را با وسایلی که در اتاقم داشتم می‌ساختم و حالا اینجا با ششمین جام خود ایستاده‌ام. شگفت‌انگیز است.»

درباره رقابت با فدرر و نادال:

«وقتی برای نخستین بار به جمع ده بازیکن برتر دنیا راه یافتم، برای سه یا چهار سال در اکثر مسابقات مهم مقابل فدرر و نادال شکست می‌خوردم اما از اواخر سال ۲۰۱۰ و ابتدای ۲۰۱۱ اوضاع تغییر کرد. ۱۰ سال گذشته فوق‌العاده بوده و این راه قرار نیست اینجا متوقف شود.»

درباره فتح هر چهار گرند اسلم در یک سال:

«قطعاً دستیابی به آن را ممکن می‌دانم و قطعاً سعی‌ام را خواهم کرد. آمادگی بالایی دارم و در گرند اسلم‌ها خیلی خوب بازی می‌کنم. پس باید ادامه دهم.»

درباره حضور در المپیک:

«باید درباره‌اش فکر کنم. برنامه‌ام همواره این بوده که در مسابقات المپیک شرکت کنم، اما در حال حاضر کمی مردد هستم. رفتنم به المپیک ۵۰-۵۰ است، آن‌هم به خاطر چیزهایی که طی چند روز گذشته شنیدم.»

درباره اینکه آیا خود را بهترین بازیکن تاریخ می‌داند:

«من خودم را بهترین می‌دانم و باور دارم که بهترین هستم. وگرنه با اعتماد به نفس درباره قهرمانی در گرند اسلم‌ها و تاریخ‌سازی صحبت نمی‌کردم. قضاوت این‌که من بزرگترین بازیکن تاریخ هستم یا نه را به دیگران می‌سپارم. قبلاً گفته‌ام که مقایسه ادوار مختلف تنیس مشکل است. راکت‌ها، تکنولوژی‌ها، توپ‌ها و زمین‌ها تغییر کرده‌اند و ما اکنون در شرایط بسیار متفاوتی نسبت به گذشته بازی می‌کنیم، بنابراین مثلاً مقایسه تنیس در ۵۰ سال گذشته با الان دشوار است. اما قطعاً افتخار می‌کنم که نام‌ من بعنوان یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ مطرح است.»

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و متئو برتینی – فینال تنیس ویمبلدون ۲۰۲۱

بعد از قهرمانی جوکوویچ، فدرر و نادال در حساب توئیتری خود دستاورد مهم بازیکن صرب را به او تبریک گفتند:

فدرر:

«نواک بابت ۲۰ـمین گرند اسلم به تو تبریک می‌گویم. افتخار می‌کنم که فرصت بازی در این دوران استثنایی را دارم. عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتی. عالی بود.»

نادال: 

«تبریک نواک بابت این دستاورد فوق‌‌العاده.‌ ۲۰ قهرمانی گرند اسلم‌ موفقیت بزرگی است و شگفت‌انگیز است که ما هر سه در این عدد برابر هستیم.‌ عالی بود، تبریک مجدد به تو و افراد تیم‌ات.»

اما در طرف دیگر میدان، متئو برتینی که به‌دنبال تاریخ‌سازی برای ورزش ایتالیا بود روز گذشته از رسیدن به بزرگ‌ترین افتخار دوران ورزشی خود باز ماند. تنیس‌باز ۲۵ ساله با قهرمانی در ویمبلدون می‌توانست نخستین قهرمان ایتالیایی تاریخ ویمبلدون لقب بگیرد اما مغلوب نمایش خوب جوکوویچ در دیدار پایانی شد.

برتینی در مراسم اهدای جام با تقدیر از حریف قدرتمند خود گفت: «نواک بهتر از من بود و او یک قهرمان بزرگ است. او در حال تاریخ‌سازی در این ورزش است و شایسته تمام تقدیرها است. امیدوارم این آخرین حضور من در فینال یک گرند اسلم نباشد. بودن در اینجا مایه افتخار من است. دو هفته فوق‌العاده را در ویمبلدون و هم‌چنین مسابقات کویینز کلاب سپری کردم.»

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید