تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۲۱؛ جوکوویچ به هفتمین فینال خود در ویمبلدون رسید و حریف برتینی شد

0

مرد شماره یک تنیس جهان به یک قدمی فدرر و نادال رسید.

تنیسفا – نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان شامگاه جمعه در مرحله نیمه‌نهایی مسابقات ویمبلدون در سه ست پیاپی از سد دنیس شاپووالوف عبور کرد و برای هفتمین بار به فینال این رقابت‌ها رسید.

قهرمان پنج دوره مسابقات در این دیدار که ۲ ساعت و ۴۴ دقیقه به طول انجامید، حریف جوانش را در سه ست نزدیک با نتایج ۷-۶ و ۷-۵ و ۷-۵ مغلوب کرد تا به ۳۰ـمین فینال خود در مسابقات گرند اسلم صعود کند.

شاپووالوف در این مسابقه به رغم شکست در سه ست پیاپی نبرد نزدیکی با حریف نامدار خود داشت و حتی می‌توان گفت در ست‌های اول و دوم بازیکن برتر میدان بود. اما جوکوویچ با تکیه بر تجربه و قدرت بالای ذهنی خود در لحظات حساس و تعیین کننده عملکرد بهتری از رقیب جوانش داشت و توانست در سه ست کار را تمام کند.

آنچه در بازی گذشت

شاپووالوف که اولین حضورش در نیمه‌نهایی یک گرند اسلم را تجربه می‌کرد، بازی را طوفانی آغاز کرد و در گیم سوم سرویس جوکوویچ را بریک کرد تا نشان دهد ترسی از نام بزرگ او ندارد. بازیکن ۲۲ ساله کانادایی در ادامه برتری خود را حفظ کرد و ۵-۳ پیش افتاد، اما درحالی‌که برای پیروزی در ست فقط باید گیم خودش را حفظ می‌کرد، بریک شد و نهایتاً این جوکوویچ با تجربه بود که در تایبریک با نتیجه ۷-۳ حریف جوان خود را شکست داد و ۱-۰ پیش افتاد.

“شاپو” در ست دوم نیز شروع خوبی داشت و با بازی هجومی خود جوکوویچ را تحت فشار گذاشت. با این وجود او باز هم نتوانست از فرصت‌هایش بهره ببرد و بعد از اینکه در گیم‌های چهارم و ششم ۵ فرصت خود برای بریک کردن مرد شماره یک تنیس جهان را از دست داد، در گیم یازدهم بریک شد تا ست دوم هم ۷-۵ به نفع جوکوویچ به پایان برسد.

دو بازیکن در ست سوم شانه به شانه هم جلو رفتند و با اینکه هر دو فرصت‌هایی برای بریک کردن همدیگر داشتند، تا گیم یازدهم بریکی اتفاق نیفتاد. اما در این گیم درست مثل ست قبل این جوکوویچ بود که حریفش را بریک کرد و با پیروزی در گیم خودش، این بار نیز ۷-۵ پیروز شد و راهی سومین فینال پیاپی خود در ویمبلدون شد‌.

جوکوویچ پس از مسابقه نیز با تمجید از شاپووالوف گفت: «به نظرم نتیجه مسابقه چیزی که واقعاً در زمین اتفاق افتاد را نشان نمی‌دهد. شاپووالوف در ست اول باید برای پیروزی سرویس می‌زد و هم‌چنین در اکثر لحظات ست دوم بازیکن بهتری بود.‌ شانس‌های زیادی داشت، به همین خاطر از شما [تماشاگران] می‌خواهم او را به خاطر عملکردش در دیدار امروز و هم‌چنین این دو هفته تشویق کنید… وقتی پا به زمین مسابقه می‌گذارید دیگر جایی برای عقب‌نشینی وجود ندارد، مخصوصاً در مراحل پایانی که من همیشه رویای پیروزی را در سر می‌پرورانم. این رویا هم‌چنان ادامه دارد. در هر مسابقه تلاش می‌کنم تا حداکثر توانایی‌‌ خود را به کار بگیرم. تسلیم شدن هرگز در زندگی من جایی نداشته است.»

جوکوویچ که به دنبال بیستمین قهرمانی خود در گرند اسلم‌ها و برابری با رکورد فدرر و نادال است برای رسیدن به این هدف خود باید روز یک‌شنبه در فینال به مصاف متئو برتینی ایتالیایی برود.

برتینی در دیدار اول نیمه‌نهایی، با حساب ۳-۱ از سد هوبرت هورکاچ عبور کرد تا برای اولین بار به فینال یک گرند اسلم راه پیدا کند.

بخت هفتم قهرمانی در دو ست اول حاکم مطلق میدان بود و با نتایج ۶-۳ و ۶-۰، حریف لهستانی خود را که مضطرب و آشفته به نظر می‌رسید در هم کوبید. هورکاچ که بعد از شکست فدرر انتظار نمایش بهتری از او در این مسابقه می‌رفت، در ادامه کمی به خودش آمد و ست سوم را در تایبریک برد تا حساب کار ۲-۱ شود. اما در ست چهارم باز هم این برتینی بود که بازی را در دست گرفت و در پایان با نتیجه ۶-۴ بر قهرمان مسترز مایمی غلبه کرد و راهی فینال شد.

برتینی اولین بازیکن ایتالیایی تاریخ است که به فینال ویمبلدون می‌رسد. او هم‌چنین سومین مرد ایتالیایی است که به دیدار پایانی یک گرند اسلم راه پیدا می‌کند‌.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید