تنیس فا

پیش‌نگاهی به دیدارهای نیمه‌پایانی ویمبلدون؛ جوکوویچ – شاپووالوف / برتینی – هورکاچ

0

در بین چهار بازیکن حاضر در نیمه‌نهایی، به غیر از نواک جوکوویچ قهرمان پنج دوره، سه بازیکن دیگر که هر سه از نسل آینده تنیس هستند اولین حضور خود در جمع چهار نفر پایانی ویمبلدون را تجربه می‌کنند.

تنیسفا – مسابقات تنیس گرند اسلم ویمبلدون آرام آرام به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و امروز با برگزاری دیدارهای نیمه‌نهایی مردان چهره دو فینالیست‌ این دوره مشخص خواهد شد. در بازی اول هوبرت هورکاچ لهستانی که در مرحله قبل با حذف راجر فدرر شگفتی ساز شد از ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران به مصاف متئو برتینی ایتالیایی می‌رود و در ادامه نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان برای رسیدن به هفتمین فینال خود در این گرند اسلم با دنیس شاپووالوف کانادایی روبه‌رو خواهد شد.

نواک جوکوویچ – دنیس شاپووالوف

نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان تنها دو پیروزی با بیستمین عنوان گرند اسلم و برابری با رکورد فدرر و نادال فاصله دارد. فاتح پنج دوره ویمبلدون امروز برای رسیدن به سومین فینال متوالی خود در این رقابت‌ها باید از سد دنیس شاپووالوف کانادایی عبور کند.

جوکوویچ که مدافع دو دوره عنوان قهرمانی است و در ۱۹ بازی اخیر خود در SW19 بدون شکست بوده، تا این مرحله با چالش جدی مواجه نشده و تنها یک ست را در پنج مسابقه اول خود واگذار کرده است.

او در مسیر صعود به نیمه‌نهایی به ترتیب این بازیکنان را کنار زد: جک دریپر، کوین اندرسون، دنیس کودلا، کریستین گارین و مارتون فوچوویچ.

شاپووالوف هم درحالی به نیمه‌نهایی رسیده است که کمتر کسی انتظار چنین عملکردی را از او در ویمبلدون داشت. بخت دهم قهرمانی که در سه حضور قبلی خود در ویمبلدون تنها یک پیروزی به دست آورده بود، حالا پنج پیروزی متوالی کسب کرده تا برای اولین بار در جمع چهار بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد. تنیس‌باز کانادایی که در سال ۲۰۱۶ قهرمان بخش نوجوانان ویمبلدون شد، کار خود را با پیروزی ۵ سته برابر فیلیپ کولشرایبر آغاز کرد و در ادامه با پیروزی قاطع برابر اندی ماری و روبرتو باتیستا آگوت به یک‌چهارم پایانی رسید و با شکست کارن خاچانوف در نبردی ۵ سته راهی دیدار بزرگ با جوکوویچ شد.

دیدار امروز هفتمین رویارویی جوکوویچ و شاپووالوف خواهد بود. تنیس‌باز صرب در تمامی مصاف‌های قبلی حریف جوان خود را شکست داده و تنها دو ست را در مجموع شش دیدار به او واگذار کرده است. آخرین دیدار آن‌ها هم به مسابقات ATP امسال برمی‌گردد که نوله ۲-۰ پیروز شد.

جوکوویچ در مسابقات امسال در سرویس و دریافت تقریباً بی‌عیب و نقص بوده، اما شاید بتوان گفت در رالی‌ها ثبات همیشگی را نداشته است. با این حال او همیشه نشان داده که هر وقت لازم باشد توانایی ارتقای سطح خود را دارد و امروز هم بعید به نظر می‌رسد مقابل شاپووالوف با مشکل خاصی روبرو شود. البته تنیس‌باز کانادایی را هم نباید دست کم گرفت؛ این بازیکن چپ دست یکی از مستعدترین بازیکنان نسل جدید است و از نظر سبک بازی و تنوع ضربات بازیکن کاملی محسوب می‌شود، او با توجه به چپ‌دست بودنش از سرویس‌های خوب و موثری هم برخوردار است، اما عدم ثبات و نوسان زیاد باعث شده تا به امروز نتواند در میادین مهم چندان بدرخشد. شاپووالوف بسیار هجومی و ریسکی بازی می‌کند، به همین خاطر گاه ضرباتی می‌زند که همه را به تحسین وا می‌دارد و گاه با خطاهای پی‌در‌پی خود همه را کلافه و ناامید می‌کند. با این همه بعید به نظر می‌رسد جوکوویچ که سودای اسلم طلایی را در سر دارد امروز به کانادایی جوان چندان اجازه عرض اندام بدهد.

متئو برتینی – هوبرت هورکاچ

متئو برتینی مرد شماره ۹ تنیس جهان بعد از صعود به نیمه‌نهایی رولان گاروس روند خوب خود را با قهرمانی در کوئینز کلاب ادامه داد و حالا در ویمبلدون نیز برای اولین بار در جمع چهار بازیکن برتر قرار گرفته است.

بازیکن ۲۵ ساله ایتالیایی در مرحله یک‌چهارم نمایش درخشانی مقابل دوست صمیمی خود فلیکس اوژه الیاسیم داشت و ۳-۱ او را شکست داد. برتینی که ۱۰ مسابقه اخیر خود در چمن را برده، در مراحل قبلی نیز عملکرد خوبی داشت و به غیر از مسابقه اول برابر پلیا که ۳-۱ پیروز شد حریفان دیگر خود را بدون واگذاری ست مغلوب کرد.

از سوی دیگر، هوبرت هورکاچ در یک‌چهارم پایانی دست به کار بزرگی زد و راجر فدرر قهرمان هشت دوره مسابقات را قاطعانه و در ست سه متوالی مغلوب کرد.

بازیکن ۲۴ ساله لهستانی که برای اولین بار به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم رسیده است، بهار امسال با قهرمانی در مسترز مایمی نامش بر سر زیان‌ها افتاد، اما ابتلا به کرونا باعث شد برای مدتی دچار افت شود و حالا با درخشش در ویمبلدون نشان داد موفقیتش در مایمی اتفاقی نبوده است.

هورکاچ که رتبه ۱۸ رده‌بندی را در اختیار دارد پیش از حذف فدرر، در یک‌هشتم نیز دنیل مدودف روس مرد شماره ۲ تنیس جهان را درحالی‌که ۲-۱ عقب افتاده بود شکست داد.

برتینی و هورکاچ تاکنون تنها یک بار در مسابقات مسترز مایمی ۲۰۱۹ به مصاف هم رفته‌اند که آن مسابقه با پیروزی ۲-۰ بازیکن لهستانی همراه بود. هر دو بازیکن از سرویس‌ها و ضربات پرقدرتی برخوردار هستند و پیش‌بینی می‌شود امروز شاهد نبرد جذاب و نزدیکی بین این دو بازیکن باشیم.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید