تنیس فا

در تعقیب تاریخ؛ صربیناتور به دنبال “اسلم طلایی”

0

اسطوره صربستانی تنیس می‌گوید هیچ‌چیز برای او “غیرممکن” نیست.

تنیسفا – به نظر می‌رسد جاه‌طلبی‌های نواک جوکوویچ تمامی ندارد. مرد شماره یک تنیس جهان پس از قهرمانی تاریخی در پاریس حالا چشم به یک ماموریت غیرممکن دیگر دارد که تاکنون هیچ تنیس‌باز مردی موفق به انجام آن نشده است.

تنیس‌باز ۳۴ ساله صرب هفته پیش با فتح مسابقات رولان گاروس ضمن رسیدن به ۱۹ـمین گرند اسلم خود توانست به اولین بازیکنی در دوران جدید تنیس و سومین بازیکن در تاریخ تبدیل شود که در هر چهار گرند اسلم حداقل دو بار قهرمان شده است. او که ابتدای فصل نیز فاتح اوپن استرالیا شد، حالا دو گرند اسلم ابتدایی سال ۲۰۲۱ را از آن خود کرده و یک فرصت تاریخی پیش روی خود دارد: فتح گرند اسلم طلایی.

در دنیای تنیس اصطلاح گرند اسلم طلایی یا “گلدن اسلم” به معنای قهرمانی در هر چهار گرند اسلم (آزاد استرالیا، رولان گاروس، ویمبلدون و آزاد آمریکا) و کسب مدال طلای المپیک در طول یک سال تقویمی است. هیچ تنیس‌باز مردی تاکنون موفق به فتح اسلم طلایی نشده، اما اشتفی گرف، افسانه آلمانی تنیس زنان در سال ۱۹۸۸ توانست هر چهار گرند اسلم فصل و مدال طلای المپیک سئول را به دست بیاورد.

جوکوویچ حالا دو گام اول در راه رسیدن به اسلم طلایی یعنی قهرمانی در مسابقات آزاد استرالیا و فرانسه را برداشته و گام‌های بعدی به ترتیب مسابقات ویمبلدون، المپیک و آزاد آمریکا هستند که در شرایط کنونی و با توجه به آماده نبودن نادال و فدرر، او شانس بسیار خوبی برای قهرمانی در هر سه آن‌ها و تکمیل مأموریت خود دارد.

جوکوویچ درباره شانس خود برای فتح اسلم طلایی گفت: «هر چیزی ممکن است؛ در مورد خودم به طور قطع می‌توانم بگویم هر چه تاکنون در این مسیر به دست آورده‌‌ام فوق‌العاده بوده است. به چیزهایی دست یافتم که خیلی‌ها آن‌ها را ناممکن می‌دانستند… حالا توانسته‌ام خودم را موقعیت خوبی برای فتح گلدن اسلم قرار دهم. در سال ۲۰۱۶ هم در چنین موقعیتی قرار گرفته بودم اما در دور سوم ویمبلدون حذف شدم. البته امسال فقط دو هفته بین رولان گاروس و ویمبلدون فرصت داریم که ایده‌آل نیست چون این دو تورنمنت روی دو زمین کاملاً متفاوت برگزار می‌شوند و شما بعنوان بازیکن می‌خواهید که این تغییر به بهترین شکل ممکن رخ دهد.»

ماریان وایدا یکی از بهترین مربیان تنیس جهان در سالیان اخیر که تقریباً در تمام دوران ورزشی جوکوویچ در کنار او بوده نیز در این باره گفت: «مسلما هدف ما در رقابت‌های امسال در وهله اول کسب مدال طلای المپیک و بعد قهرمانی در دو گرند اسلم‌ باقی‌مانده است. این‌ها اهداف اصلی به شمار می‌آیند اما هنوز دور از دسترس هستند.»

مسابقات ویمبلدون از هفته آینده شروع می‌شود و نوله در اولین قدم در راه رسیدن به اسلم طلایی باید در این گرند اسلم رقابت کند. او در صورت قهرمانی در ویمبلدون به ۲۰ـمین گرند اسلم خود رسیده و برای اولین بار با نادال و فدرر در تعداد گرند اسلم‌ها برابر خواهد شد.

اگرچه جوکوویچ هنوز راه زیادی تا فتح گرند اسلم طلایی دارد اما این بازیکن صربستانی در گذشته بارها و بارها نشان داده که غیرممکن برای او وجود ندارد و اگر یک نفر در میان تنیس‌بازان کنونی قادر به انجام این دستاورد تاریخی باشد تنها خود اوست. دستاوردی که اگر محقق شود جوکوویچ هم به مدال طلای المپیک – تنها عنوان مهمی که جای خالی آن در ویترین افتخاراتش حس می‌شود – خواهد رسید و هم با رسیدن به ۲۱ـمین گرند اسلم به تنهایی رکوردار قهرمانی در این مسابقات چهارگانه نیز خواهد شد. فراموش نکنیم جوکوویچ ابتدای امسال رکورد صدرنشینی در تنیس مردان را که سال‌ها در اختیار فدرر بود از چنگ او درآورد و احتمالا در پایان سال هم برای هفتمین بار صدرنشین نهایی فصل لقب خواهد گرفت که این یعنی او در این زمینه نیز به تنهایی رکورددار خواهد شد. اگر همه این‌ها اتفاق بیفتند که البته اگر بزرگی است دیگر بعید است جای هیچ حرف و حدیثی در مورد اینکه چه کسی بزرگترین تنیس‌باز مرد تاریخ است باقی بماند.

2.3/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید