تنیس فا

فینال رولان گاروس ۲۰۲۱؛ نوزدهمی برای جوکوویچ یا اولی برای سیتسیپاس؟

0

نواک جوکوویچ با قهرمانی در رولان گاروس به تنها بازیکنی در دوران جدید تبدیل می‌شود که در هر چهار گرند اسلم حداقل دو بار قهرمان شده است.

تنیسفا – مسابقات تنیس گرند اسلم رولان گاروس به روز پایانی خود رسیده و از ساعت ۱۷:۳۰ امروز در دیدار فینال بخش مردان نواک جوکوویچ و استفانوس سیتسیپاس مردان اول و پنجم تنیس جهان برای کسب عنوان قهرمانی با‌ یک‌دیگر نبرد خواهند کرد.

همانند مسابقات آزاد استرالیا، در دومین گرند اسلم سال نیز شاهد رویارویی نسل‌ قدیم و جدید در دیدار پایانی هستیم: جوکوویچ ۳۴ ساله در برابر سیتسیپاس ۲۲ ساله. در ملبورن اگرچه انتظارهای زیادی از دنیل مدودف می‌رفت اما او نومید‌کننده ظاهر شد و نتوانست نماینده‌ خوبی برای تنیس‌بازان نسل جدید باشد، حال باید دید سیتسیپاس در اولین فینال گرند اسلم خود چگونه با فشار و اضطراب کنار خواهد آمد.

جوکوویچ روز جمعه دست به کار بزرگی زد و در یکی از تماشایی‌ترین مسابقه‌های سال‌های اخیر رافائل نادال قهرمان ۱۳ دوره مسابقات را که از سال ۲۰۱۷ در رولان گاروس نباخته بود در مرحله نیمه‌نهایی شکست داد تا برای ششمین بار به فینال این گرند اسلم برسد. این تنها برای دومین بار بود که جوکوویچ موفق شد پادشاه خاک را در فیلیپ شاتریه شکست دهد؛ کاری که خودش دشواری آن را با “صعود به قله اورست” مقایسه کرد.

صربیناتور که در ابتدای فصل ۹ـمین قهرمانی خود در اوپن استرالیا را جشن گرفت، با پیروزی برابر نادال به ۲۹ـمین فینال خود در گرند اسلم‌ها رسید تا از این حیث بعد از فدرر (۳۱ فینال) در جایگاه دوم تاریخ قرار بگیرد.

در سوی مقابل، استفانوس سیتسیپاس یکی از بهترین و آماده‌ترین بازیکنان امسال برای اولین بار حضور در فینال یک گرند اسلم را تجربه می‌کند. تنیس‌باز یونانی که در این دوره از مسابقات بسیار پرقدرت ظاهر شده است، در مسیر راهیابی به نیمه‌نهایی بازیکنانی چون ژرمی شاردی، پدرو مارتینز، جان ایزنر، پابلو کارنیو بوستا و دنیل مدودف را بدون مشکل خاصی پشت سر گذاشت. سیتسیپاس مقابل زورف در نیمه‌نهایی نیز ۲-۰ جلو افتاد، اما درحالی‌که می‌رفت با بازگشت حریف آلمانی به دردسر بیفتد در ست پنجم او را شکست داد تا بعد از ۳ ناکامی در نیمه‌نهایی گرند اسلم‌ها به اولین فینال خود در این مسابقات چهارگانه صعود کند.

بازیکن اهل آتن که فصل خاک را با قهرمانی در مسابقات مونته کارلو آغاز کرد بعد از راهیابی به اولین فینال گرند اسلم خود گفت: «تنها چیزی که در این لحظه می‌توانم به آن فکر کنم زادگاهم است؛ جایی‌که از آن آمده‌ام. من اهل شهری کوچک در اطراف آتن هستم. رویایم این بود که روزی در یکی از میادین مهم مثل رولان گاروس بازی کنم. خوشحالم که کشورم یونان حالا سهمی در دنیای تنیس دارد. خوشحالم که من و ماریا [ساکاری] تا اینجا فوق‌العاده کار کرده‌ایم و امیدهای تنیس یونان را زنده نگه داشته‌ایم.»

فینال امروز تکرار نیمه‌نهایی سال قبل این مسابقات است که طی آن جوکوویچ موفق شد در مصافی ۵ سته از سد سیتسیپاس عبور کند.

جوکوویچ که با شکست نادال به قول خودش گویی قله اورست را فتح کرده است، حالا نمی‌خواهد این فرصت تاریخی را به آسانی از دست بدهد و چیزی جز قهرمانی او را راضی نمی‌کند. او با پیروزی در مسابقه امروز به دومین قهرمانی خود در رولان گاروس و ۱۹ـمین قهرمانی در گرند اسلم‌ها می‌رسد و در یک قدمی فدرر و نادال به عنوان پرافتخارترین بازیکنان تاریخ تنیس قرار خواهد گرفت.

او در صورت قهرمانی هم‌چنین به یک رکورد تاریخی مهم دست پیدا می‌کند و به تنها بازیکنی در دوران جدید تنیس و سومین در تاریخ تبدیل می‌شود که توانسته در هر چهار گرند اسلم حداقل دو بار قهرمان شود. کاری که حتی فدرر و نادال نیز به موفق به انجام آن نشد‌‌ه‌اند.

مرد شماره یک تنیس جهان درباره رویارویی با حریف جوان خود در فینال گفت: «می‌دانم که چه کاری باید انجام دهم. سیتسیپاس اولین حضورش در فینال یک گرند اسلم را تجربه می‌کند و این برای او این یک دستاورد بزرگ است، اما مطمئن هستم که نمی‌خواهد به همین بسنده کند…. استفانوس خیلی آماده است و امسال در رنکینگ ریس پیشتاز است. او در مجموع بهترین نتایج خود را کسب کرده و فکر می‌کنم به عنوان یک بازیکن به بلوغ رسیده است.»

سیتسیپاس نیز با ۲۲ سال و ۳۰۵ روز سن به دنبال این است تا با قهرمانی در رولان گاروس به جوان‌ترینی بازیکنی تبدیل شود که بعد از خوان مارتین دل‌پوترو در آزاد آمریکا ۲۰۰۹ (۲۰ سال و ۳۵۵ روز سن) در یک گرند اسلم قهرمان می‌شود. او هم‌چنین در صورت قهرمانی جوان‌ترین قهرمان رولان گاروس پس از نادال در سال ۲۰۰۸ (۲۰ سال و ۵ روز) لقب خواهد گرفت. بعلاوه سیتسیپاس این شانس را دارد تا با شکست جوکوویچ برای اولین بار به رتبه سوم رده‌بندی جهانی برسد.

او در همین باره گفت: «هیچ‌وقت به این فکر نکرده‌ام که در چه سنی به اولین گرند اسلم خود می‌رسم، فکر می‌کنم تا اینجا نظم و دیسیپلین خوبی داشته‌‌ام و همواره در حال پیشرفت بوده‌ام… در روز فینال هر چه در توان دارم را در زمین خواهم گذاشت.»

جوکوویچ و سیتسیپاس تاکنون هفت مرتبه با هم بازی کرده‌اند که تنیس‌باز صرب ۵-۲ از حریف یونانی خود پیش است. سیتسیپاس جوان تا به حال نتوانسته جوکوویچ را در زمین خاک شکست دهد و هر دو پیروزی او مقابل مرد اول تنیس جهان در مسابقات هارد به دست آمده است. آن‌ها آخرین بار دو هفته پیش در مسترز رم با هم روبرو شدند که در آنجا جوکوویچ با اینکه چندین بار در طول مسابقه از سیتسیپاس عقب افتاد، بازگشتی فوق‌العاده به بازی داشت و در نهایت پیروز شد.

سال ۲۰۱۵ که جوکوویچ برای اولین بار در رولان گاروس موفق به شکست نادال شد در فینال مغلوب واورینکا شد. همین اتفاق سال ۲۰۰۹ نیز برای سودرلینگ افتاد و او بعد از شکست نادال در فینال مغلوب فدرر شد. آیا نفرین نادال این‌بار نیز دامن‌گیر صربیناتور می‌شود و یا او بار دیگر تاریخ‌ساز خواهد شد؟

4/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید