تنیس فا

شاهکار صربیناتور در فیلیپ شاتریه؛ جوکوویچ با شکست نادال به فینال آزاد فرانسه رسید

0

جوکوویچ برای دومین بار نادال را در رولان گاروس مغلوب کرد.

تنیسفا – نواک جوکوویچ در مرحله نیمه‌نهایی اوپن فرانسه دست به کاری غیرممکن زد و در دیداری حماسی رافائل نادال قهرمان ۱۳ دوره رقابت‌ها را ۳-۱ مغلوب کرد.

مرد شماره یک تنیس جهان در یکی از تماشایی‌‎ترین مسابقات سال‌های اخیر که ۴ ساعت و ۱۱ دقیقه به طول انجامید به رغم اینکه ست نخست را ۶-۳ به پادشاه خاک واگذار کرد، در سه ست بعدی با نتایج ۶-۳، ۷-۶ و ۶-۲ به پیروزی رسید تا برای ششمین بار راهی فینال این رقابت‌ها شود.

جوکوویچ درحالی موفق به شکست نادال شد که ماتادور همانند فینال سال قبل، مسابقه را طوفانی شروع کرد و وقتی در ست اول ۵-۰ پیش افتاد خیلی‌ها منتظر تکرار نتیجه سال قبل بودند، اما تنیس‌باز صرب در ادامه به تدریج بر بازی مسلط شد و با وجود واگذاری ست اول در نهایت توانست انتقام شکست دوره قبل را از رقیب دیرینش بگیرد.

جوکوویچ با پیروزی در دیدار شب گذشته برای ۲۹ـمین بار به فینال یک گرند اسلم رسید. تنها راجر فدرر با ۳۱ حضور در فینال این مسابقات چهارگانه بالاتر از جوکوویچ قرار دارد.

صربیناتور هم‌چنین با شکست نادال نوار پیروزی‌های متوالی او در رولان گاروس را پس از ۳۵ مسابقه قطع کرد و به تنها بازیکنی تبدیل شد که توانسته دو مرتبه بازیکن اسپانیایی را در این گرند اسلم شکست دهد.

نادال از سال ۲۰۱۷ در رولان گاروس هیچ شکستی متحمل نشده بود و چهار قهرمانی پیاپی کسب کرده بود. آخرین شکست نادال در این گرند اسلم به سال ۲۰۱۵ بر می‌گشت که جوکوویچ در مرحله یک‌چهارم نهایی از سد ماتادور عبور کرد.

جوکوویچ بعد از این پیروزی ارزشمند گفت: «هم از لحاظ ذهنی هم بدنی در شرایط خوبی قرار داشتم و باانگیزه بودم. برنامه‌ و تاکتیکم برای بازی مشخص بود، می‌دانستم برای عملکرد بهتر نسبت به دیدار سال گذشته به چه چیزی نیاز دارم. شروع مسابقه مشابه فینال سال گذشته بود اما توانستم به ست اول بازگردم؛ با اینکه ۶-۳ شکست خوردم، ولی خودم را در زمین پیدا کردم… [این دیدار] قطعاً بهترین مسابقه‌ام در رولان گاروس بود و احتمالاً یکی از سه مسابقه برتری که تا‌به‌حال بازی کردم؛ بازی در مقابل بزرگترین رقیبم در استادیومی که سال‌ها در آن حکمرانی کرده. یکی از آن شب‌ها و مسابقه‌هایی که برای همیشه به یاد خواهید داشت.»

گفتنی است این دیدار بیادماندنی تا کمی بعد از ساعت محدودیت تردد در شهر پاریس ادامه پیدا کرد اما هیجان بازی به اندازه‌ای بود که مسئولین رقابت‌ها اجازه دادند تماشاگران تا آخر مسابقه در ورزشگاه بمانند. در مسابقات قبلی با رسیدن به ساعت محدودیت تردد تماشاگران باید محل بازی‌ها را ترک می‌کردند.

اما رافائل نادال که در اوپن فرانسه به دنبال کسب ۲۱ـمین گرند اسلم خود و عبور از رکورد راجر فدرر سوئیسی بود، نتوانست به این مهم دست پیدا کند و برای نخستین بار در مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها شکست خورد. او همچنین بعد از انجام ۱۰۸ مسابقه در دومین گرند اسلم سال، متحمل سومین شکست خود شد.

نادال بعد از شکست مقابل جوکوویچ گفت: «طبعاً ناراحتم که شکست خوردم.‌ رولان گاروس برای من مهم‌ترین تورنمنت است. اما این فقط یک شکست در زمین تنیس است… هر چه در توان داشتم را در زمین گذاشتم؛ چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ بدنی. واقعیت این است که می‌توانم بهتر بازی کنم… در شب سرعت توپ کمتر است و این شرایط برای ضربات من مناسب نیست… البته دنبال بهانه نیستم، چون در ورزش ما کسی که بهتر خودش را با شرایط تطبیق دهد مستحق پیروزی است و نواک بهتر خودش را با شرایط تطبیق داد.»

او در ادامه افزود: «سال‌ها از پی هم می‌گذرند و من می‌دانم که هر سال شانسم برای پیروزی کمتر می‌شود. رولان گاروس تورنمنت بسیار مهمی برای من است، اما در عین حال به خوبی می‌دانم که نمی‌توان هر سال قهرمان شد. سال آینده با همان رویکرد همیشگی و سخت‌کوشی باز خواهم گشت. امروز مقابل یکی از بهترین بازیکنان تاریخ مسابقه دادم.»

دیدار دیشب واکنش اهالی تنیس را هم در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

دیه‌گو شوآرتسمن حریف نادال در مرحله ۱/۴ نهایی بعد از بازی در توئیتر خود نوشت: «آیا این دو تا همون ورزشی را بازی می‌کنند که ما بازی می‌کنیم؟ 😂»

اندی رادیک تنیس‌باز بازنشسته آمریکایی و کارشناس تنیس نیز در اواسط مسابقه در توئیتی نوشت: «تا به اینجا یکی از بهترین مسابقاتی بوده که تاکنون دیده‌ام.»

خوان مارتین دل‌پوترو هم به مسابقه شب گذشته واکنش نشان داد و نوشت: «بازی خارق‌العاده‌ای بود. باورم نمی‌شود. نادال و جوکوویچ از شما ممنونم. رویایم این است که بار دیگر مقابل آن‌ها بازی کنم.»

ماریا شاراپووا نیز در توئیتر خود از هر دو بازیکن تقدیر کرد و شگفتی خود را از مسابقه شب گذشته اعلام نمود.

جوکوویچ که سال ۲۰۱۶ قهرمان رولان گاروس شد روز یکشنبه برای کسب دومین عنوان خود در این گرند اسلم باید به مصاف استفانوس سیتسیپاس یونانی برود.

گزیده دیدار جوکوویچ و نادال در نیمه‌نهایی رولان گاروس ۲۰۲۱

صعود تاریخی سیتسیپاس به فینال رولان گاروس

اما در دیدار نخست نیمه‌نهایی، استفانوس سیتسیپاس با کسب یک پیروزی تاریخی مقابل الکساندر زورف به فینال اوپن فرانسه راه یافت.

تنیس‌باز یونانی در دو ست اول با نتایج مشابه ۶-۳ حریف آلمانی خود را مغلوب کرد. درحالی‌که به نظر می‌رسید یک پیروزی سه سته در انتظار مرد پنجم تنیس جهان است، زورف آلمانی در ادامه به بازی بازگشت و در ست‌های سوم و چهارم با نتایج مشابه ۶-۴ پیروز شد تا کار به ست پنجم کشیده شود. سیتسیپاس اما در ست پنجم نمایش بهتری داشت و ۶-۳ پیروز شد تا بعد از سه ناکامی در نیمه‌نهایی برای اولین بار به فینال یک گرند اسلم راه پیدا کند.

سیتسیپاس ۲۲ ساله با غلبه بر زورف به اولین بازیکن یونانی تاریخ تنیس تبدیل شد که به فینال یک گرند اسلم می‌رسد. او هم‌چنین با ۲۲ سال و ۳۰۵ روز سن جوان‌ترین بازیکنی است که پس از اندی ماری در آزاد استرالیا ۲۰۱۰ به فینال یکی از گرند اسلم‌ها صعود می‌کند.

بازیکن اهل آتن که طی ۱۳ سال گذشته جوان‌ترین فینالیست اوپن فرانسه نیز به حساب می‌آید، بعد از رسیدن به فینال گفت: «تنها چیزی که در این لحظه می‌توانم به آن فکر کنم زادگاهم است؛ جایی‌که از آن آمده‌ام. من اهل شهری کوچک در اطراف آتن هستم. رویایم این بود که روزی در یکی از میادین مهم مثل رولان گاروس بازی کنم. خوشحالم که کشورم یونان حالا سهمی در دنیای تنیس دارد. خوشحالم که من و ماریا تا اینجا فوق‌العاده کار کرده‌ایم و امیدهای تنیس یونان را زنده نگه داشته‌ایم.»

سیتسپاس با راهیابی به فینال صعودش به رتبه چهارم رده‌بندی را قطعی کرد و در صورت قهرمانی به رتبه سوم خواهد رسید.

به این ترتیب روز یک‌شنبه در دیدار پایانی رقابت‌های تنیس آزاد فرانسه نواک جوکوویچ برابر استفانوس سیتسیپاس قرار خواهد گرفت. این دو بازیکن تاکنون ۷ بار مقابل هم قرار گرفته‌اند که جوکوویچ ۵-۲ از حریف جوان خود پیش است. جوکوویچ و سیتسیپاس سال گذشته هم در نیمه‌نهایی اوپن فرانسه با یک‌دیگر بازی کردند که بازیکن صرب در نبردی ۵ سته توانست به پیروزی برسد. دیدار آخر این دو نیز ماه قبل در مسترز رم اتفاق افتاد که جوکوویچ در مصافی نزدیک سیتسیپاس را مغلوب کرد.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید