تنیس فا

آزاد فرانسه ۲۰۲۱؛ آیا صربیناتور می‌تواند پادشاه خاک را در قلمرویش متوقف کند؟

0

نواک جوکوویچ و رافائل نادال مردان اول و سوم تنیس جهان امروز برای ۵۸ـمین بار به مصاف یک‌دیگر می‌روند.

تنیسفا – مسابقات تنیس گرند اسلم رولان گاروس به روزهای پایانی خود نزدیک شده و امروز در مرحله نیمه‌نهایی مردان شاهد دو رقابت جذاب و دیدنی هستیم. در یک سمت، نواک جوکوویچ و رافائل نادال دو اسطوره تنیس جهان با یک‌دیگر برای رسیدن به فینال جدال خواهند کرد و در سمت دیگر الکساندر زورف و استفانوس سیتسیپاس دو تن از بهترین ستارگان نسل جدید با هم روبرو خواهند شد.

هواداران تنیس معمولاً عادت دارند تا مصاف نادال و جوکوویچ را در فینال ببینند اما امسال بعد از آنکه تنیس‌باز اسپانیایی سید سوم مسابقات شد این دو در یک سمت جدول قرار گرفتند تا نبردی که برای آن لحظه‌شماری می‌کردیم این بار یک مرحله زودتر اتفاق بیفتد.

نادال قهرمان ۱۳ دوره رولان گاروس که به دنبال کسب ۲۱ـمین عنوان گرند اسلم و پیشی گرفتن از فدرر است کار خود در این دوره از رقابت‌ها را با اقتدار آغاز کرد و چهار مسابقه اولش را بدون واگذاری ست پشت سر گذاشت. او در یک‌چهارم پایانی اما مقابل شوآرتسمن به مشکل خورد که باعث شد برای اولین بار از فینال سال ۲۰۱۹ یک ست را در رولان گاروس واگذار کند. با این حال او در نهایت از این آزمون نیز سربلند بیرون آمد تا ۳۵ـمین پیروزی متوالی خود در پاریس را کسب کند.

در سوی مقابل، نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان نیز کار خود در دومین گرند اسلم سال را با سه پیروزی سه سته آغاز کرد. او در مرحله یک‌هشتم پایانی اما مقابل لورنزو موزتی ایتالیایی با سخت‌ترین آزمون خود روبرو شد و در دیداری عجیب که می‌رفت به شگفتی بزرگ مسابقات بدل شود بعد از واگذاری ۲ ست اول، بازگشتی استثنایی به بازی داشت و حریف جوانش را در سه ست بعدی در هم کوبید. قهرمان سال ۲۰۱۶ رقابت‌ها در مرحله یک‌چهارم پایانی هم اگرچه یک ست را به متئو برتینی واگذار کرد، روی‌هم‌رفته با مشکل خاصی روبرو نشد تا راهی نبرد بزرگ با نادال شود.

دیدار پیش ‌رو، ۵۸ـمین مصاف نادال و جوکوویچ در مسابقات مختلف است که بیشترین تقابل میان دو بازیکن در تاریخ رقابت‌های تنیس محسوب می‌شود. این دو اسطوره تنیس جهان که رقابت‌ تنگاتنگی برای کسب بیشترین قهرمانی در گرند اسلم‌ها دارند، در نبردهای رودررو نیز شانه به شانه هم پیش می‌روند و تنیس‌باز صرب ۲۹-۲۸ از رقیب اسپانیایی‌ خود پیش است. نادال و جوکوویچ در رولان گاروس بیشتر از هر گرند اسلم دیگری با هم بازی کرده‌اند: ۸ مرتبه که نادال ۷ بار پیروز شده و تنها یک بار شکست خورده است. جوکوویچ در کنار رابین سودرلینگ تنها بازیکنی است که موفق به شکست ماتادور در رولان گاروس شده است.

جوکوویچ که برای رسیدن به ۱۹ـمین گرند اسلم خود تلاش می‌کند در خصوص رویارویی با نادال در نیمه‌نهایی گفت: «مسابقه با نادال با همه مسابقه‌های دیگر متفاوت است. رویارویی با او در زمین خاک و در مسابقاتی که بسیار در آن موفق بوده، بزرگترین چالش ممکن در تنیس است.»

نادال نیز در مورد این دیدار گفت: «در مقابل جوکوویچ باید بهترین بازی خود را ارائه دهید. نبرد با او همیشه یک چالش بزرگ است. ما برای تجریه کردن این لحظات است که این همه تمرین می‌کنیم… ما همدیگر را خوب می‌شناسیم. همه می‌دانند که در این نوع مسابقات هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد. هر بازیکنی که بهتر بازی کند شانس بیشتری برای پیروزی خواهد داشت.»

دیدار امروز تکرار فینال سال گذشته این رقابت‌ها است که با برتری نسبتا آسان نادال در مقابل جوکوویچ همراه بود. تنیس‌باز صرب اگرچه تاکنون نتوانسته حریف اسپانیایی خود را در فینال رولان گاروس مغلوب کند، اما در سال ۲۰۱۵ موفق شد در مرحله یک‌چهارم پایانی او را شکست دهد که این موضوع می‌تواند در مسابقه امروز دست کم از نظر ذهنی به او کمک کند. با این حال نباید فراموش کرد که پادشاه خاک هرگز در نیمه‌نهایی رولان گاروس شکست نخورده و هر بار از مرحله یک چهارم پایانی عبور کرده در نهایت قهرمان مسابقات شده است.

آخرین باری که نادال و جوکوویچ در نیمه‌نهایی یک گرند اسلم با هم بازی کردند به مسابقات ویمبلدون سال ۲۰۱۸ باز می‌گردد که بازیکن صرب توانست در دیداری فوق‌العاده تماشایی حریف اسپانیایی خود را در ست پنجم با نتیجه ۱۰ بر ۸ شکست دهد. بردی که به ویژه در آن مقطع اهمیت زیادی برای نوله داشت و به او کمک کرد تا دوران افول خود بعد از جراحی آرنج را سریعتر پشت سر بگذارد.

شکی نیست که جوکوویچ امروز با عزمی راسخ و برای گرفتن انتقام شکست سال قبل پا به میدان می‌گذارد، او دو هفته پیش نیز در فینال مسترز رم مغلوب نادال شد که انگیزه او را برای پیروزی در مسابقه امروز دو چندان می‌کند. صربیناتور جزو معدود بازیکنانی است که همه ابزارهای لازم را برای شکست نادال در فیلیپ شاتریه در اختیار دارد. جوکوویچ باید بتواند کاری که شوآرتسمن در یک ست مقابل نادال انجام داد را در سه ست تکرار کند و برای آن نه تنها نیاز دارد تا در حمله بدون اشتباه ظاهر شود بلکه در دفاع نیز باید عملکرد کم نقصی را به نمایش بگذارد. نادال هم بیش از هر چیز باید مراقب عمق ضربات خود باشد تا جوکوویچ فرصت حمله کردن پیدا نکند. ماتادور هر وقت عمق ضرباتش کم شده به مشکل خورده و در مقابل شوآرتسمن هم ما این موضوع را شاهد بودیم. در وهله بعد، نادال باید در فرصت مناسب از فورهند دان د لاین خود برای غافل‌گیر کردن جوکوویچ بهره ببرد و به فورهند‌های کراس کورت بسنده نکند. اگر او بخواهد خیلی به تاکتیک مورد علاقه‌اش که ارسال توپ‌های بلند به سمت بکهند حریف است تکیه کند، دست جوکوویچ را برای استفاده از ضربات هجومی‌ باز می‌گذارد و در این حالت کار برایش دشوار خواهد شد.

نادال از سال ۲۰۱۷ در چهار دوره متوالی قهرمان رولان گاروس شده و روی نوار ۳۵ پیروزی متوالی قرار دارد. حال باید دید جوکوویچ امروز می‌تواند بار دیگر غیرممکن را ممکن کند یا پادشاه خاک همچنان به روند شکست‌ناپذیری خود ادامه خواهد داد.

دیدار نادال و جوکوویچ پس از دیدار دیدار زورف و سیتسیپاس از حدود ساعت ۲۰:۰۰ به وقت ایران آغاز می‌شود.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید