تنیس فا

رولان گاروس ۲۰۲۱؛ جوکوویچ و نادال این بار در نیمه‌نهایی به هم رسیدند / حذف اشویانتک از رقابت‌ها

0

با انجام دیدارهای باقی‌مانده از دور یک‌چهارم پایانی اوپن فرانسه، رافائل نادال و نواک جوکوویچ به‌ترتیب با برتری مقابل دیه‌گو شوآرتسمن و متئو برتینی حریف یک‌دیگر در نیمه‌نهایی شدند. در بخش زنان ماریا ساکاری ایگا اشویانتک مدافع عنوان قهرمانی را حذف کرد.

تنیسفا – روز گذشته در مرحله ۱/۴ نهایی تنیس اوپن فرانسه، رافائل نادال درحالی‌که در مقابل دیه‌گو شوآرتسمن حسابی به دردسر افتاد، در پایان با حساب ۳ بر یک از سد بازیکن سرسخت آرژانتینی عبور کرد و برای چهاردهمین بار به مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها راه یافت.

قهرمان ۱۳ دوره مسابقات در ست اول ۶-۳ به پیروزی رسید، اما در ست دوم مغلوب نمایش هجومی شوآرتسمن شد و ۶-۴ شکست خورد تا بعد از پیروزی در ۳۶ ست متوالی و برای اولین بار از فینال سال ۲۰۱۹ یک ست را در رولان گاروس واگذار کند. بازیکن آرژانتینی که با شکست نادال در ست قبل روحیه گرفته بود در ست سوم نیز پابه‌پای حریف نامدارش جنگید و حتی می‌توان گفت تا اواخر ست هم بازیکن برتر میدان بود، اما ماتادور که نمی‌خواست کار بیش از این برایش گره بخورد در گیم نهم او را بریک کرد و با حفظ گیم خودش این ست را ۶-۴ به سود خود پایان داد. با پایان ست سوم، انرژی شوآرتسمن هم انگار تمام شد و نادال در ست چهارم در مصافی یک‌طرفه با نتیجه قاطع ۶-۰ به پیروزی دست یافت تا به ۳۵ـمین نیمه‌نهایی خود در گرند اسلم‌ها برسد.

مرد شماره ۳ تنیس جهان بعد از صعود به نیمه‌نهایی درباره بازی با شوآرتسمن گفت: «در ست دوم به رغم شروع بدی که داشتم توانستم به بازی برگردم، اما زمانی که نتیجه ۴-۴ بود خوب بازی نکردم و در گیم بعدی هم مرتکب خطای سرویس شدم. باید هجومی‌تر بازی می‌کردم و این کاری بود که در ادامه مسابقه انجام دادم. امروز در دیداری مهم و مقابل حریفی سخت به پیروزی رسیدم. توانستم در مواقعی که نیاز داشتم بهترین بازی‌ام را به نمایش بگذارم.»

تنیس‌باز اسپانیایی با راه‌یابی به جمع ۴ نفر برتر مسابقات، رکورد خیره‌کننده خود در دومین گرند اسلم سال را بهبود بخشید؛ او تاکنون ۱۰۷ بار در رولان گاروس به میدان رفته که در ۱۰۵ مسابقه پیروز شده و تنها دو مرتبه شکست خورده است. نادال رکورددار بیشترین پیروزی در یک گرند اسلم محسوب می‌شود و فدرر با ۱۰۲ پیروزی در ملبورن در جایگاه دوم قرار دارد.

در آخرین دیدار یک‌چهارم پایانی، نواک جوکوویچ با غلبه بر متئو برتینی ایتالیایی برای یازدهمین بار به مرحله نیمه‌نهایی اوپن فرانسه راه یافت.

مرد شماره یک تنیس جهان در دو ست اول کار نسبتاً راحتی داشت و با نتایج ۶-۳ و ۶-۲ به پیروزی رسید. در ست سوم اما رقابت نزدیک شد و دو بازیکن شانه به شانه هم پیش رفتند تا کار به تایبریک کشیده شود. نمایش خوب برتینی از یک سو و بی‌دقتی جوکوویچ از سوی دیگر باعث شد تا بازیکن ایتالیایی در تایبریک پیروز شود و بازی به ست چهارم برود. در ست چهارم نیز بازی پایاپای پیش رفت و هر چند مسابقه برای دقایقی به منظور تخلیه استادیوم متوقف شد، دو بازیکن تا انتهای ست به خوبی از سرویس‌های خود محافظت کردند. در حالی‌که به نظر می‌رسید سرنوشت این ست نیز در تایبریک رقم خواهد خورد، جوکوویچ در آخرین لحظه مانع این اتفاق شد و با شکستن سرویس برتینی در گیم دوازدهم، ست چهارم را ۷-۵ به سود خود پایان داد و برنده مسابقه لقب گرفت.

جوکوویچ با حذف برتینی به ۴۰‍ـمین نیمه‌نهایی خود در گرند اسلم‌ها راه یافت. تنها راجر فدرر با ۴۶ حضور در نیمه‌نهایی بالاتر از او قرار دارد.

با راهیابی تنیس‌باز صرب به نیمه‌نهایی، دیداری که هواداران تنیس انتظارش را می‌کشیدند رقم خورد و روز جمعه شاهد مصافی جذاب بین جوکوویچ و نادال خواهیم بود. این دو سال گذشته نیز در فینال این گرند اسلم با هم روبرو شدند که ماتادور در سه ست از سد صربیناتور عبور کرد.

تنیس‌باز صرب درباره رویارویی با نادال گفت: «کیفیت و سطح تنیسی که طی ۳، ۴ هفته گذشته در رم، بلگراد و اینجا ارائه داده‌ام، من را برای رویارویی با نادال امیدوار کرده است. اعتماد به نفس خوبی دارم و به باورم توانایی پیروزی را دارم وگرنه به اینجا نمی‌رسیدم… من تنها کسی نیستم که او را در رولان گاروس شکست داده‌ام. سودرلینگ هم این کار را کرده است. اما [نادال] فقط همین دو بار شکست خورده. ما طی این سال‌ها نبردهای خوبی در رولان گاروس داشتیم، اما او سال گذشته بازیکن برتر میدان بود. شرایط این دفعه متفاوت است و امیدوارم بهتر از پارسال بازی کنم.

جوکوویچ‌ و نادال تاکنون ۵۷ بار در مسابقات مختلف با هم روبرو شده‌اند که نوله یک پیروزی بیشتر از رقیب دیرینش دارد: ۲۹-۲۸. در رولان گاروس اما نادال ۷-۱ پیش است. نادال دو هفته پیش نیز در فینال مسابقات رم جوکوویچ ‌را شکست داد.

در بخش زنان اما مدافع عنوان قهرمانی در یک شگفتی از دور رقابت‌ها کنار رفت؛ ایگا اشویانتک لهستانی که با حذف سایر مدعیان قهرمانی شانس اصلی کسب جام به حساب می‌آمد با شکست برابر ماریا ساکاری از صعود به نیمه‌نهایی رقابت‌های اوپن فرانسه باز ماند.

اشویانتک که در این مسابقه از ناحیه پا احساس ناراحتی می‌کرد در دو ست متوالی با نتایج مشابه ۶-۴ مغلوب حریف یونانی شد تا پس از ۱۱ پیروزی متوالی در پاریس متوقف شود.

ساکاری ۲۵ ساله که رتبه ۱۸ رده‌بندی جهانی را در اختیار دارد، با شکست اشویانتک برای اولین بار به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم رسید.

ساکاری بعد از پیروزی مقابل اشویانتک گفت: «نمی‌خواهم بیش از حد هیجان‌زده شوم چون فردا استراحت ندارم. باید بازی کنم و تمرکزم را حفظ کنم. اما بدون شک به دستاورد مهمی رسیدم که برایم لذت‌بخش است.»

با صعود ساکاری به نیمه‌نهایی اوپن فرانسه و سیتسیپاس که روز سه‌شنبه در بخش مردان به این مرحله رسید، برای اولین بار در تاریخ، دو بازیکن یونانی در جمع ۴ بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار گرفتند.

با حذف اشویانتک، مسابقات رولان گاروس امسال در بخش زنان یک قهرمان جدید خواهد داشت.

در مسابقه دیگر این مرحله، باربورا کریچیکووا زن شماره ۳۳ تنیس جهان با غلبه بر کو‌کو گاف ۱۷ ساله برای اولین بار راهی نیمه‌نهایی رولان گاروس شد. تنیس‌باز اهل چک در مرحله یک‌چهارم پایانی این رقابت‌ها پس از آنکه پنج بار مانع پیروزی حریف آمریکایی‌اش در ست اول شد، با نتایج ۷-۶ و ۶-۳ از سد او گذاشت تا ضمن کسب دهمین پیروزی متوالی خود، برای نخستین مرتبه در جمع ۴ بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد.

کریچیکووا که سابقه قهرمانی در بخش دونفره رولان گاروس را دارد، با شکست گاف نشان داد که دیگر تنها یک متخصص بازی دونفره نیست.

او بعد از رسیدن به نیمه‌نهایی در این باره گفت: «هیچ‌وقت نمی‌خواستم یک متخصص بازی دوبل باشم. همه این عنوان را به من نسبت می‌دادند. نخستین گرند اسلم خود را در بخش دونفره زمانی که ۲۲ ساله بودم به دست آوردم و همان موقع با خودم گفتم که نمی‌خواهم در ۲۲ سالگی متخصص بازی دوبل باشم. می‌خواهم در مسابقات انفرادی شرکت کنم و باید سخت تلاش کنم تا بتوانم با بازیکنان تراز اول مسابقه دهم.»

دیدارهای نیمه‌نهایی رولان گاروس ۲۰۲۱

بخش زنان:

آناستاسیا پاولیوچنکووا – تامارا زیدانشک (پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۰ به وقت ایران)

باربورا کریچیکووا – ماریا ساکاری (بعد از دیدار اول نیمه‌نهایی)

بخش مردان:

استفانوس سیتسیپاس – الکساندر زورف (جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰)

رافائل نادال – نواک جوکوویچ (جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰)

4.7/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید