تنیس فا

رولان گاروس ۲۰۲۱؛ سیتسیپاس با غلبه بر مدودف حریف زورف در نیمه‌نهایی شد

0

در دهمین روز گرند اسلم اوپن فرانسه، استفانوس سیتسیپاس و الکساندر زورف به ترتیب با پیروزی برابر دنیل مدودف و الخاندرو داویدوویچ حریف یک‌دیگر در مرحله نیمه‌نهایی شدند. در بخش زنان نیز آناستاسیا پاولیوچنکووا و تامارا زیدانشک با غلبه بر حریفان خود به نیمه‌نهایی رسیدند.

تنیسفا – روز گذشته در مرحله یک‌چهارم نهایی مسابقات اوپن فرانسه، استفانوس سیتسیپاس مرد شماره پنج تنیس جهان با غلبه بر دنیل مدودف برای دومین سال متوالی به دور نیمه‌نهایی این رقابت‌ها راه یافت.

تنیس‌باز ۲۲ ساله یونانی بازی را مقتدرانه آغاز کرد و در ست اول به راحتی با نتیجه ۶-۳ پیروز شد. سیتسیپاس در ست دوم نیز خیلی زود جلو افتاد، اما در ادامه، مدودف بهتر شد و با اینکه مرد شماره ۲ تنیس جهان در گیم دهم دو فرصت هم برای پیروزی در ست دوم داشت، در نهایت این سیتسیپاس بود که این ست را در تایبریک به سود خود پایان داد. بازیکن یونانی در ست سوم نیز نمایش خوبی داشت و به رغم اینکه ۴-۲ عقب افتاد در پایان ۷-۵ پیروز شد تا برای سومین بار در جمع ۴ بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد.

سیتسیپاس بعد از شکست مدودف گفت: «در حال حاضر خوب بازی می‌کنم و به نظرم اگر با همین روند به کار خود ادامه دهم، مزدش را خواهم گرفت.»

در سوی دیگر، مدودف به رغم نمایش ضعیف برابر سیتسیپاس، در مجموع پیشرفت خوب و امیدوار‌کننده‌ای در این دوره از مسابقات رولان گاروس داشت و فراتر از انتظار ظاهر شد. تنیس‌باز روس که تا پیش از آغاز رقابت‌های این دوره نتوانسته بود هیچ‌ بردی در گرند اسلم خاک کسب کند، امسال ۴ پیروزی پیاپی در پاریس بدست آورد که دستاورد خوبی برای او محسوب می‌شود.

با حذف مدودف از مسابقات امیدهای این بازیکن ۲۵ ساله برای رسیدن به صدر جدول رده‌بندی نیز نقش بر آب شد؛ هر چند شانس مرد شماره ۲ تنیس جهان برای رسیدن به این مهم چندان زیاد نبود، اما او در صورت فتح رولان گاروس و یا با صعود به دیدار پایانی و شکست جوکوویچ پیش از فینال می‌توانست برای نخستین بار به رتبه نخست رده‌بندی جهانی برسد.

در دیدار دیگر یک‌چهارم نهایی، الکساندر زورف با یک پیروزی بی‌دردسر مقابل الخاندرو داویدوویچ فوگینا به مرحله نیمه‌نهایی راه رسید. تنیس‌باز آلمانی در این دیدار کار دشواری نداشت و حریف اسپانیایی را با نتایج ۶-۴، ۶-۱ و ۶-۱ شکست داد تا برای نخستین بار به جمع ۴ نفر برتر رولان گاروس برسد.

مرد شماره شش تنیس جهان با شکست داویدوویچ برای سومین بار راهی نیمه‌نهایی یک گرند اسلم شد. او هم‌چنین در دوران تنیس مدرن سومین بازیکن آلمانی است که راهی نیمه‌نهایی دومین گرند اسلم سال می‌شود. پیش از او بوریس بکر و میشایل اشتیک به این مهم دست یافته بودند.

زورف بعد از راه‌یابی به نیمه‌نهایی گفت: «بعد از ست نخست از انتهای زمین خیلی بهتر کار کردم و کنترل بازی را در دست گرفتم. در ابتدا به نظرم خیلی خوب کار نکردم. داویدوویچ در ۱۸ ماه گذشته پیشرفت بسیاری کرده و در رده‌بندی نیز بالا آمده است. به نظرم در آینده با او خیلی بیشتر روبه‌رو خواهم شد… رسیدن به نیمه‌نهایی خیلی خوب است اما من را راضی نمی‌کند. امیدوارم بتوانم با همین قدرت و یا حتی بهتر در نیمه‌نهایی بازی کنم.»

زورف و سیتسیپاس روز جمعه برای رسیدن به فینال رقابت‌ها مقابل هم قرار خواهند گرفت. این دو تاکنون ۷ مرتبه برابر هم به میدان رفته‌اند که سیتسیپاس با کسب ۵ پیروزی دست بالا را دارد. اما در آخرین دیدارشان که در فینال رقابت‌های آکاپولکو امسال اتفاق افتاد، زورف توانست در دو ست متوالی به برتری برسد.

در بخش زنان، هر دو مسابقه نزدیک و نفس‌گیر دنبال شد و در پایان تامارا زیدانشک و آنستاسیا پاولیوچنکووا با شکست حریفان خود به دور نیمه‌پایانی صعود کردند.

در دیدار نخست که ۲ ساعت و ۲۶ دقیقه به طول انجامید، زیدانشک با حساب ۲ بر یک از سد پائولا بادوسا عبور کرد و راهی نیمه‌نهایی شد.

نفر ۸۵ جهان درحالی که ۷-۵ و ۳-۱ از بادوسا پیش بود با بازگشت حریف اسپانیایی خود مواجه شد و ست دوم را ۶-۴ به او واگذار کرد. در ست سوم نیز این بادوسا بود که ۲-۰ جلو افتاد اما زیدانشک بلافاصله نتیجه را جبران کرد و در ادامه بازی برابر دنبال شد تا اینکه در گیم چهاردهم تنیس‌باز اهل اسلونی بار دیگر سرویس بادوسا را شکست و نهایتاً ۸-۶ پیروز شد.

در مسابقه دوم هم پاولیوچنکووا در مدت زمان ۲ ساعت و ۳۳ دقیقه با نتیجه ۲-۱ بر النا ریباکینا غلبه کرد؛ نفر ۳۲ جهان ست نخست را در تایبریک به ریباکینا واگذار کرد اما در دو ست بعدی با نتیجه ۶-۲ و ۹-۷ برابر حریف قزاق به پیروزی دست یافت تا مانند زیدانشک برای نخستین بار به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم برسد.

تنیس‌باز ۲۹ ساله روس که در ۶ تلاش قبلی خود برای رسیدن به جمع ۴ نفر برتر یک گرند اسلم ناکام مانده بود، بعد از صعود به نیمه‌نهایی در این باره گفت: «در گذشته خیلی به رسیدن به نیمه‌نهایی فکر می‌کردم ولی بعد از آن همه ناکامی حالا دیگر چندان هیجان‌زده نیستم. البته که خوشحال هستم اما احساس می‌کنم دارم کار خود را انجام می‌دهم و هنوز دیدارهایی باقی مانده و کارهایی باید انجام شود. این‌گونه به موضوع نگاه می‌کنم. سعی می‌کنم تا جای ممکن از این لحظه لذت ببرم اما در عین حال خیلی هم به آن اهمیت ندهم. در حال حاضر حس خاصی ندارم و به نظرم به کمی زمان نیاز دارم. احتمالاً شب متوجه خواهم شد. از پیروزی امروز بسیار خوشحالم و مسابقه خیلی خوبی بود.»

زیدانشک و پاولیوچنکووا روز پنج‌شنبه در نیمه‌نهایی رولان گاروس برای نخستین بار مقابل هم قرار خواهند گرفت.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید