تنیس فا

رولان گاروس ۲۰۲۱؛ صعود آسان نادال و اشویانتک به ۱/۴ نهایی / بازگشت مقتدرانه جوکوویچ در مقابل موزتی

0

روز گذشته با انجام دیدارهای باقی‌مانده از مرحله ۱/۸ نهایی رقابت‌های تنیس گرند اسلم رولان گاروس چهره هشت بازیکن برتر این مسابقات مشخص شد.

تنیسفا – در نهمین روز از گرند اسلم رولان گاروس ۲۰۲۱، نواک جوکوویچ صرب که می‌رفت در یک شگفتی با مسابقات وداع کند با بازگشتی فوق‌العاده از سد لورنزو موزتی عبور کرد و راهی ۱/۴ نهایی شد.

مرد شماره یک تنیس جهان که برای اولین بار با موزتی بازی می‌کرد در ست‌های اول و دوم تحت تاثیر نمایش درخشان این بازیکن ۱۹ ساله در تایبریک مغلوب شد تا تنها یک ست با حذف از مسابقات فاصله داشته باشد. با شروع ست سوم اما ورق بازی برگشت و جوکوویچ که دیگر شناخت کافی از موزتی و ضربات او پیدا کرده بود کنترل بازی را در دست گرفت و ست‌های سوم و چهارم را با نتایج قاطع ۶-۱ و ۶-۰ به سود خود پایان داد. در ست پنجم نیز صربیتاتور ۴-۰ پیش افتاد اما درحالی‌که او می‌رفت تا بازگشت خود را به قاطع‌ترین شکل ممکن تکمیل کند، بازیکن ایتالیایی به دلیل مصدومیت از ادامه بازی کناره‌گیری کرد تا نوله بعد از گذشت ۳ ساعت و ۲۷ دقیقه به مرحله ۱/۴ نهایی صعود کند.

موزتی ایتالیایی که رتبه ۷۶ جهان را در اختیار دارد بعد از مسابقه مورد علت انصراف خود گفت: «از نظر بدنی دچار مشکل شدم، مصدومیت نبود ولی عضلاتم کمی دچار گرفتگی شد و در ناحیه پایین کمر احساس درد داشتم. وقتی دیدم حتی یک امتیاز هم نمی‌توانم بگیرم تصمیم گرفتم که انصراف دهم و فکر می‌کنم این بهترین کار بود.»

جوکوویچ با شکست موزتی برای ۱۲ـمین بار متوالی به جمع ۸ نفر برتر رولان گاروس پیوست. بازیکن اهل بلگراد که در پاریس به دنبال ۱۹ـمین گرند اسلم خود است، باید در مرحله بعد به مصاف یک ایتالیایی دیگر یعنی متئو برتینی برود که پیش‌تر با انصراف راجر فدرر به ۱/۴ نهایی راه یافته بود.

جوکوویچ درباره حریف خود در دور بعد گفت: «سرویس‌ و فورهند پرقدرت دو سلاحی هستند که متئو در اختیار دارد. او بازیکن آماده‌ای است و سال گذشته را نیز خیلی خوب به پایان رساند. امسال نیز شروع خوبی داشت و دومینیک تیم را در استرالیا شکست داد و در جام ATP نیز خوب ظاهر شد. بسیار پرقدرت بازی می‌کند و برای پیروزی مقابل وی باید بهترین بازی‌ام را به نمایش بگذارم.»

برتینی و جوکوویچ پیش از این یک بار در مسابقات فینال تور جهانی برابر هم قرار گرفته‌اند که جوکوویچ توانست به راحتی حریف ایتالیایی را شکست دهد.

در مسابقه دیگر، رافائل نادال با برتری ۳ بر صفر مقابل یانیک سینر نشان داد که همانند سال‌های گذشته به چیزی جز قهرمانی در رولان گاروس نمی‌اندیشد.

قهرمان ۱۳ دوره مسابقات به رغم اینکه در ست اول ۵-۳ عقب افتاد با پیروزی در ۴ گیم متوالی ۷-۵ پیروز شد‌ و در ست‌های دوم و سوم نیز ۶-۳ و ۶-۰ از سد حریف جوان خود عبور کرد تا ۳۴ـمین پیروزی متوالی خود در این گرند اسلم را کسب کند و برای پانزدهمین بار به ۱/۴ نهایی رولان گاروس برسد.

ماتادور اسپانیایی که از سال ۲۰۲۰ هیچ ستی را در رولان گاروس واگذار نکرده و در ۳۵ ست متوالی پیروز شده، در مرحله بعد باید دیه‌گو شوآرتسمن دیدار کند.

شوآرتسمن آرژانتینی که پیش از آغاز رولان گاروس ۴ شکست متوالی را تجربه کرده بود، دیروز در سه ست متوالی مقابل یان لنارد اشتروف به برتری رسید تا برای سومین بار طی چهار سال گذشته در جمع هشت بازیکن برتر اوپن فرانسه قرار بگیرد.

شوآرتسمن که رتبه ۱۰ رده‌بندی جهانی در اختیار دارد، در ست نخست ۱-۵ از اشتروف عقب افتاد، اما بعد از اینکه ۷ مرتبه مانع پیروزی حریف آلمانی خود در این ست شد، نهایتا در تایبریک به برتری رسید و در ادامه ست‌های دوم و سوم را نیز با نتایج ۶-۴ و ۷-۵ به نفع خود پایان داد.

نادال و شوآرتسمن تاکنون ۱۱ بار با یک‌دیگر دیدار کرده‌اند که بازیکن اسپانیایی با ۱۰ پیروزی و تنها یک شکست برتری قاطعی در مقابل حریف آرژانتینی دارد. آخرین رویارویی این دو نیز به مسابقات رولان گاروس سال قبل بر می‌گردد که نادال در نیمه‌نهایی به راحتی شوآرتمسن را شکست داد.

در بخش زنان، ایگا اشویانتک لهستانی در ۲ ست متوالی و با نتایج ۶-۳ و ۶-۴ برابر مارتا کاستیوک به برتری رسید تا ضمن کسب ۱۱ـمین پیروزی متوالی خود در رولان گاروس برای دومین سال متوالی به مرحله یک‌چهارم پایانی این رقابت‌ها صعود کند.

مدافع عنوان قهرمانی که در ۱۱ مسابقه اخیر خود هیچ ستی را به حریفانش واگذار کرده، برای صعود به نیمه‌نهایی باید از سد ماریا ساکاری یونانی عبور کند.

اما سوفیا کنین نایب‌قهرمان دوره قبل روز گذشته با شکست مقابل ماریا ساکاری از صعود به ۱/۴ نهایی بازماند؛ ساکاری نفر هجدهم جهان در این دیدار با نتایج ۶-۱ و ۶-۳ از سد نفر پنجم جهان عبور کرد تا برای نخستین بار به یک‌چهارم نهایی یک گرند اسلم صعود کند.

کوکو گاف ۱۷ ساله هم روز گذشته خوش درخشید و با ارائه نمایشی کم‌نقص اونس جابر را پشت سر گذاشت و راهی مرحله ۱/۴ نهایی شد.

تنیس‌باز آینده‌دار آمریکایی در این دیدار ظرف تنها ۵۳ دقیقه و با نتایج ۶-۳ و ۶-۱ حریف تونسی خود را شکست داد تا برای نخستین بار به جمع ۸ نفر برتر یک گرند اسلم برسد.

باربورا کریچیکووا نیز در مسابقه‌ای یک‌طرفه در دو ست پیاپی (۶-۲ و ۶-۰) اسلون استیونس آمریکایی را شکست داد و به مرحله یک‌چهارم نهایی اوپن فرانسه راه یافت. نفر ۳۳ جهان با شکست نایب قهرمان سال ۲۰۱۸ به نهمین پیروزی متوالی خود دست پیدا کرد.

در میان ۸ بازیکن راه‌یافته به مرحله یک‌چهارم پایانی زنان، اشویانتک تنها بازیکنی است که سابقه قهرمانی در یک گرند اسلم را دارد و ۷ بازیکن دیگر تاکنون حتی به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم نیز نرسیده‌اند.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید