تنیس فا

رولان گاروس ۲۰۲۱؛ پیروزی دشوار فدرر در نیمه‌شب پاریس / صعود آسان نادال، جوکوویچ و اشویناتک به ۱/۸ نهایی

0

روز گذشته دیدارهای باقی‌مانده از دور سوم اوپن فرانسه برگزار شد و راجر فدرر در دشوارترین آزمون خود پس از بازگشت به رقابت‌ها به زحمت از سد دومینیک کپفر آلمانی عبور کرد. رافائل نادال و نواک جوکوویچ اما برای رسیدن به جمع ۱۶ نفر برتر مسابقات کار نسبتا راحتی در پیش داشتند. در بخش زنان، الینا اسویتولینا با شکست مقابل باربورا کریچیکووا از گردونه مسابقات کنار رفت و ایگا اشویانتک و سوفیا کنین قهرمان و نایب‌قهرمان دوره گذشته دیدارهای خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند.

تنیسفا – در هفتمین روز از مسابقات اوپن فرانسه، راجر فدرر در نبردی پرفشار و نفس‌گیر که تا پاسی از نیمه ‌شب به طول انجامید، با حساب ۳ بر یک از سد دومینیک کپفر عبور کرد و برای پانزدهمین بار به مرحله ۱/۸ نهایی این رقابت‌ها رسید.

سه ست اول این مسابقه به تایبریک کشید و فدرر با پیروزی در ست‌‌های اول و سوم، ۲ بر یک پیش افتاد. نبرد نزدیک دو بازیکن در ست چهارم نیز ادامه یافت و با اینکه استاد سوییسی در گیم سوم کپفر را بریک کرد، بازیکن آلمانی بلافاصله بریک را پس گرفت تا بازی برابر دنبال شود. فدرر در نهایت در گیم یازدهم بار دیگر کپفر را بریک کرد و با پیروزی در گیم بعدی، با نتیجه ۷-۵ حریف سرسختش را پشت سر گذاشت تا بعد از ۳ ساعت و ۳۵ دقیقه به مرحله ۱/۸ نهایی صعود کند.

تنیس‌باز ۳۹ ساله بعد از شکست کپفر گفت: «برای اینکه اینجا باشم تلاش زیادی کردم. ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه نبرد در سطح بالا و مقابل یک بازیکن بسیار خوب نشان دهنده این است که در مسیر درستی قرار دارم… ممنون که نخوابیدید و بازی را تماشا کردید.»

فدرر در مرحله ۱/۸ نهایی باید به مصاف متئو برتینی برود. برتینی روز گذشته با برتری ۳-۰ (۷-۶، ۶-۳ و ۶-۴) مقابل سون‌وو کُن برای نخستین بار به مرحله ۱/۸ نهایی رولان گاروس راه یافت. او در طول این مسابقه ۵۲ ضربه “وینر” به ثمر رساند.

نفر نهم جهان با شکست حریف کره‌ای خود به اولین بازیکن مرد ایتالیایی در تاریخ تبدیل شد که توانسته در هر چهار گرند اسلم به دور ۱/۸ یا بالاتر صعود کند.

در دیدار دیگر، رافائل نادال در سه ست متوالی کمرون نوری را شکست داد و راهی مرحله ۱/۸ نهایی شد. قهرمان ۱۳ دوره رولان گاروس در هر ۳ ست این دیدار با نتیجه ۶-۳ به برتری رسید تا برای ۵۰ـمین بار در دوران ورزشی خود در جمع ۱۶ نفر برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد. تنها فدرر و جوکوویچ که به ‌ترتیب ۶۸ و ۵۴ بار حضور در این مرحله از یک گرند اسلم را تجربه کرده‌اند بالاتر از او قرار دارند.

نادال بعد از پیروزی مقابل نوری گفت: «امروز برابر بازیکنی قرار گرفتم که تا اینجای فصل عملکرد خیلی خوبی داشته است. با علم به اینکه بازی دشواری پیش رو دارم به میدان رفتم و در برهه‌هایی از بازی هم اینگونه شد. خوشحالم که در سه ست پیاپی پیروز شدم. کارهای لازم برای پیروزی در این دیدار را انجام دادم. در لحظاتی از مسابقه خوب بازی کردم و لحظاتی هم بود که باید بهتر کار می‌کردم.»

حریف نادال در مرحله بعدی یانیک سینر ایتالیایی است که با پیروزی ۳-۰ (۶-۱، ۷-۵ و ۶-۳) برابر مایکل ایمر سوئدی برای دومین سال متوالی به دور ۱/۸ نهایی اوپن فرانسه رسید.

نادال و سینر سال گذشته نیز در ۱/۴ نهایی اوپن فرانسه با یک‌دیگر روبه‌رو شدند که نادال در ۳ ست پیاپی حریف جوان خود را مغلوب کرد. ماتادور هم‌چنین امسال در مسترز رم نیز موفق شد در دو ست از سد سینر بگذرد.

نواک جوکوویچ هم با پیروزی قاطع مقابل ریچاردس برانکیس به ۱/۸ نهایی صعود کرد. مرد شماره یک تنیس جهان در سه ست با نتایج ۶-۱، ۶-۴ و ۶-۱ حریف اهل لیتوانی را شکست داد تا برای پانزدهمین بار به ۱/۸ نهایی دومین گرند اسلم سال راه یابد. جوکوویچ در مرحله بعد در مصافی جذاب با لورنزو موزتی ایتالیایی دیدار خواهد کرد.

موزتی تنیس‌باز جوان و آینده‌دار ایتالیایی روز گذشته در دیداری که ۳ ساعت و ۷ دقیقه به طول انجامید هم‌وطنش مارکو چکیناتو را با حساب ۳-۲ شکست داد و به مرحله ۱/۸ نهایی اوپن فرانسه راه یافت.

بازیکن ۱۹ ساله در این مسابقه با نتایج ۳-۶، ۶-۴، ۶-۳، ۳-۶ و ۶-۳ برابر نفر ۸۳ جهان به پیروزی رسید تا در نخستین حضورش در گرند اسلم‌ها به مرحله ۱/۸ نهایی صعود کند.

جوکوویچ در مورد رویارویی با موزتی گفت: «ما چندین بار در مونته کارلو و مسابقات دیگر با یک‌دیگر تمرین کردیم، اما تا حالا با هم بازی نکرده‌ایم. سبک بازی موزتی را دوست دارم، فورهند و بکهند پرقدرتی دارد و می‌تواند اسپین زیادی به توپ بدهد. در روی تور و والی نیز مهارت خوبی دارد. سرویس‌های متنوعی هم دارد و در مجموع بازیکن کاملی است.»

با صعود برتینی، سینر و موزتی به ۱/۸ نهایی اوپن فرانسه، این برای اولین بار در دوران تنیس مدرن است که سه بازیکن مرد ایتالیایی در هفته دوم یک گرند اسلم حضور دارند.

دیه‌گو شوآرتسمن آرژانتینی نیز در دیداری آسان با نتایج ۶-۴، ۶-۲ و ۶-۱ از سد فیلیپ کولشرایبر آلمانی عبور کرد و به مرحله ۱/۸ نهایی رسید.

حریف شوآرتسمن در دور بعد، یان لنارد اشتروف آلمانی است که او نیز موفق شد در ۳ ست کارلوس آلکاراس جوان آینده‌دار اسپانیایی را پشت سر بگذارد.

در بخش زنان، بخت پنجم قهرمانی از رقابت‌ها کنار رفت؛ باربورا کریچیکووا با ارائه نمایشی هجومی الینا اسویتولینا را مغلوب کرد و به مرحله ۱/۸ نهایی اوپن فرانسه راه یافت.

تنیس‌باز چک که رتبه ۳۳ جهان را در اختیار دارد در این مسابقه بازیکن اوکراینی را با نتایج ۶-۳ و ۶-۲ از پیش رو برداشت و حریف اسلون استیونز در مرحله بعد شد.

ایگا اشویانتک لهستانی نیز با پیروزی ۲-۰ برابر انت کونتاویت به مرحله ۱/۸ پایانی راه یافت. مدافع عنوان قهرمانی ست اول را در نبردی نزدیک با نتیجه ۷-۶ از آن خود کرد و در ست دوم به راحتی حریف اهل استونی را ۶-۰ در هم کوبید.

در دیدار دیگر، سوفیا کنین آمریکایی نایب‌قهرمان دوره قبل به رغم اینکه ست نخست را ۶-۴ به جسیکا پگولا واگذار کرد، در دو ست بعدی با نتایج ۶-۱ و ۶-۴ از سد هموطنش عبور کرد و به دور ۱/۸ نهایی رسید.

اسلون استیونس نایب‌قهرمان رولان گاروس ۲۰۱۸ هم در دو ست متوالی (۶-۳ و ۷-۵) کارولینا موکووا را شکست داد و برای هفتمین بار به مرحله ۱/۸ نهایی این رقابت‌ها راه یافت.

مارتا کاستیوک تنیس‌باز ۱۸ ساله اوکراینی نیز در دیداری آسان با نتایج ۶-۱ و ۶-۲ واروارا گراچووا روس را مغلوب کرد تا برای اولین بار در دوران ورزشی خود به دور ۱/۸ نهایی یک گرند اسلم صعود کند.

در دیدارهای دیگر، کوکو گاف ۱۷ ساله با انصراف جنیفر بریدی در ابتدای ست دوم، برای نخستین بار به جمع ۱۶ نفر رولان گاروس راه یافت و ماریا ساکاری و اونس جابر نیزتنیس به ترتیب با پیروزی برابر الیس مرتنس و مگدا لینت راهی مرحله ۱/۸ نهایی شدند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید