تنیس فا

نواک جوکوویچ، پیشتاز در جام‌های مهم

0

نواک جوکوویچ با کسب نهمین قهرمانی در اوپن استرالیا تعداد جام‌های مهم خود را به عدد ۵۹ رساند.

تنیسفا – مرد شماره یک تنیس جهان روز گذشته برای نهمین بار فاتح رقابت‌های تنیس اوپن استرالیا شد تا ضمن کسب ۱۸ـمین قهرمانی خود در گرند اسلم‌ها حالا تنها ۲ عنوان با فدرر و نادال که مشترکا رکورددار قهرمانی در این مسابقات چهارگانه هستند فاصله داشته باشد.

مسابقات گرند اسلم که چهار تورنمنت آزاد استرالیا، آزاد فرانسه، ویمبلدون و آزاد آمریکا را شامل می‌شوند مهم‌ترین و معتبرترین مسابقات تنیس به شمار می‌آیند و به همین جهت و بر اساس قانونی نانوشته بازیکنی که صاحب بیشترین عناوین گرند اسلم باشد به عنوان “بزرگترین بازیکن تمام دوران” شناخته می‌شود.

اما تنیس فقط گرند اسلم نیست و مسابقات مهم دیگری نیز هستند که قهرمانی در آن‌ها برای هر بازیکنی افتخار بزرگی محسوب می‌شود. بنابراین برای قضاوت دقیق‌تر و جامع‌تر در مورد کارنامه بازیکنان بهتر است به آن‌ مسابقات نیز توجه کنیم. اما منظور از مسابقات مهم چیست؟

مهم‌ترین مسابقات در تنیس مردان عبارتند از: ۴ تورنمنت گرند اسلم، ۹ مسترز ۱۰۰۰ امتیازی، مسابقات فینال تور جهانی و مسابقات انفرادی المپیک.

همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، جوکوویچ در حال حاضر با اینکه دو گرند اسلم کمتر از فدرر و نادال دارد ولی در مجموع ۵۹ قهرمانی در جام‌های مهم کسب کرده که سه عنوان بیشتر از نادال و ۵ عنوان بیشتر از فدرر است. جوکوویچ در ۹ سال از ۱۰ سال اخیر حداقل یک قهرمانی مهم به دست آورده و تنها بازیکنی است که هر ۹ مسترز ۱۰۰۰ امتیازی را فتح کرده است.

نواک جوکوویچ رافائل نادال راجر فدرر
گرند اسلم ۱۸ ۲۰ ۲۰
فینال تور جهانی ۵ ۰ ۶
مسترز ۱۰۰۰ امتیازی ۳۶ ۳۵ ۲۸
المپیک ۰ ۱ ۰
مجموع ۵۹ ۵۶ ۵۴

اما در کنار عناوین مهم، مدت زمان صدرنشینی نیز معیار مهم دیگری در انتخاب بزرگترین بازیکن تاریخ است که نباید از آن غافل شد. راجر فدرر سوییسی از سال ۲۰۱۲ با عبور از پیت سمپراس رکوردار صدرنشینی در تنیس مردان بوده است، اما رکورد ۳۱۰ هفته صدرنشینی او در تاریخ ۸ مارس توسط نواک جوکوویچ شکسته خواهد شد تا صربیناتور در این زمینه نیز پیشتاز شود.

جوکوویچ با ۳۳ سال سن هنوز فرصت زیادی برای اضافه کردن به گرند اسلم‌های خود دارد و نه تنها رکورد ۲۰ گرند اسلم در دسترس او قرار دارد بلکه بسیاری معتقدند تنیس‌باز صرب از رکورد ۲۴ گرند اسلم مارگارت کورت، اسطوره استرالیایی تنیس زنان نیز عبور خواهد کرد که اگر چنین شود دیگر بعید است جای هیچ حرف و حدیثی درباره اینکه چه کسی بزرگترین تنیس‌باز تاریخ است باقی بماند.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید