تنیس فا

فینال تنیس مردان آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ نهمین تاج‌گذاری جوکوویچ‌ یا اولین گرند اسلم مدودف؟

1

جوکوویچ در آخرین گام برای رسیدن به نهمین قهرمانی خود در ملبورن باید از سد آماده‌ترین بازیکن حال حاضر جهان عبور کند.

تنیسفا – مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا به ایستگاه پایانی خود رسیده است و از ساعت ۱۲:۰۰ ظهر روز یک‌شنبه نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان در فینال این رقابت‌ها به مصاف دنیل مدودف روس می‌رود.

جوکوویچ و مدودف هر کدام با انگیزه‌های خاص خود پای در دیدار فینال می‌گذارند. مدافع عنوان قهرمانی که تابحال در فینال اوپن استرالیا شکست را تجربه نکرده به دنبال ۹ـمین جام خود در ملبورن و ۱۸ـمین قهرمانی در گرند اسلم‌‌ها است. او که رقابت تنگاتنگی با نادال و فدرر برای کسب بیشترین قهرمانی در گرند اسلم‌ها دارد با پیروزی در دیدار امروز به دو قدمی دو رقیب دیرینش خواهد رسید.

در مقابل، مدودف مرد شماره ۴ تنیس جهان که نخستین تلاشش برای قهرمانی در یک گرند اسلم، مقابل نادال در اوپن آمریکا ۲۰۱۹ نافرجام ماند، این‌بار برای فتح اولین گرند اسلم خود باید برابر یکی دیگر از اسطوره‌های تنیس جهان قرار بگیرد. او که بهترین روزهای دوران ورزشی‌اش را سپری می‌کند، از نوامبر سال قبل هیچ شکستی متحمل نشده و ۲۰ پیروزی متوالی شامل ۱۲ پیروزی در برابر ۱۰ نفر اول جهان به دست آورده است.

مدودف ۲۵ ساله فصل قبل را با دو قهرمانی پی‌درپی در پاریس و لندن به پایان رساند و فصل ۲۰۲۱ را با فتح مسابقات ATP Cup آغاز کرد. او در صورت پیروزی در دیدار امروز جای نادال را در رتبه دوم جدول خواهد گرفت که اگر این اتفاق بیفتد برای اولین بار بعد از ۱۵ سال شاهد حضور بازیکنی به غیر از فدرر، نادال، جوکوویچ و ماری در این جایگاه خواهیم بود.

جوکوویچ درحالی به فینال رسید که مقابل تیلور فریتس در مرحله سوم از ناحیه عضلات شکم دچار مصدومیت شد و با اینکه به گفته خودش تا آستانه انصراف هم پیش رفت، در مسابقات باقی ماند و به کار خود ادامه داد. جوکوویچ در یک‌چهارم پایانی نیز نمایش خوبی مقابل زورف داشت تا اگر شک و تردیدی در مورد مصدومیت او باقی مانده بود کاملاً برطرف شود.

مدودف هم به جز لغزشی که در دور سوم مقابل کرایینوویچ داشت در سایر مراحل هیچ ستی را به حریفانش واگذار نکرد و در نیمه‌نهایی نیز با اقتدار از سد استفانوس سیتسیپاس یونانی عبور کرد.

جوکوویچ و مدودف تاکنون ۷ بار با هم مسابقه داده‌اند که تنیس‌باز صرب با ۴ پیروزی برتری شکننده‌ای نسبت به حریف روس دارد، این درحالی است که در ۴ مسابقه آخر آن‌ها، مدودف ۳ بار حریف نامدار خود را مغلوب کرده؛ از جمله همین چند ماه پیش در دور گروهی مسابقات لندن. نبرد پیش رو هم‌چنین دومین رویارویی این دو در گرند اسلم‌ها است. جوکوویچ دو سال پیش در همین اوپن استرالیا مدودف را در مرحله یک‌هشتم نهایی ۳ بر یک شکست داد.

جوکوویچ ۳۳ ساله در فینال اوپن استرالیا در برابر بازیکنی قرار می‌گیرد که سبک بازی‌اش بی‌شباهت به خود او نیست. مدودف مثل جوکوویچ بازیکن باثباتی است و خطاهای کمی مرتکب می‌شود. او با هوش بالایی که دارد زمان مناسب برای حمله را نیز خوب می‌شناسد و بکهند طولی‌اش (Down the line) مانند بازیکن صرب به ندرت خطا می‌رود. ضربات مدودف، پیچ (اسپین) بسیار کمی دارند و بعد از برخورد با زمین ارتفاع کمی می‌گیرند که مقابله با آن‌ها در زمین‌های سریع مانند زمین مسابقات آزاد استرالیا دشوار است. اما سلاح اصلی مدودف سرویس‌های پرقدرت اوست. در برابر جوکوویچ که بهترین برگشت‌دهنده سرویس در تاریخ است، سرویس نقش مهمی دارد و مدودف اگر بتواند همانند مسابقه آخرش با جوکوویچ در لندن خوب سرویس بزند قطعاً مرد شماره یک جهان روز دشواری را سپری خواهد کرد.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

  1. واقعا نمیدونم چرا همه جلوی جوکو آماتور میشن
    مدودف همه رو نابود کرد اومد جلوی جوکو مثل آماتورا بازی کرد
    دیگه حالم از جوکو بهم میخوره
    تنیس فقط نادال و فدرر

نظر بدهید