تنیس فا

نهمین تاج‌گذاری جوکوویچ در اوپن استرالیا؛ اسطوره صرب به ۱۸ـمین گرند اسلم خود رسید

0

پادشاه ملبورن برای نهمین بار در قلمرویش تاج‌گذاری کرد.

تنیسفا – در دیدار پایانی مسابقات گرند اسلم آزاد استرالیا، نواک جوکوویچ مرد اول تنیس جهان به مصاف دنیل مدودف رفت و با پیروزی قاطع برابر بازیکن روس برای نهمین بار فاتح این رقابت‌ها شد.

جوکوویچ در این دیدار که یک ساعت و ۵۳ دقیقه به طول انجامید بر خلاف پیش‌بینی‌ها کار دشواری در برابر نفر چهارم جهان نداشت و در سه ست متوالی با نتایج ۷-۵، ۶-۲ و ۶-۲ به پیروزی رسید تا به روند شکست‌ناپذیری خود در فینال این رقابت‌ها ادامه دهد.

تنیس‌باز ۳۳ ساله صرب با نهمین قهرمانی در ملبورن به ۱۸ـمین گرند اسلم خود رسید. جوکوویچ که رقابت تنگاتنگی با فدرر و نادال برای تصاحب عنوان پرافتخارترین تنیس‌باز تاریخ دارد حالا تنها ۲ گرند اسلم دیگر می‌خواهد تا به دو رقیب دیرینه‌اش که با ۲۰ عنوان پیشتاز هستند برسد.

او در مورد رقابت با فدرر و نادال گفت: «نمی‌دانم چطور باید در مورد رقابتی که بین ما سه نفر وجود دارد صحبت کنم، چون چندان از این جهت به آن نگاه می‌کنم. اما من از راجر و رافا الهام می‌گیرم. این چیزی است که قبلاً هم گفتم و باز هم آن را تکرار خواهم کرد. به نظرم تا جایی که آن‌ها ادامه دهند من هم پیش خواهم رفت. گویی رقابت بر سر این است که چه کسی بیشتر بازی می‌کند و بیشتر برنده می‌شود و این رقابت در همه جهات بین‌ ما وجود دارد. فکر می‌کنم به همین دلیل است که ما به اینجا رسیده‌ایم چون یک‌دیگر را به جلو می‌بریم و به هم انگیزه می‌دهیم.»

این ۲۱ـمین پیروزی متوالی جوکوویچ در اوپن استرالیا و ۸۲ـمین قهرمانی او در مسابقات مختلف بود.

در سوی دیگر، مدودف در دومین تجربه‌اش در فینال یک گرند اسلم باز هم دستش از جام کوتاه ماند. او که دو سال پیش در فینال اوپن آمریکا مقابل نادال ناکام مانده بود، امروز در برابر جوکوویچ نیز کاری از پیش نبرد و به نایب‌قهرمانی بسنده کرد. تنیس‌باز روس در مراسم اهدای جام به تمجید از رقیب نامدارش پرداخت و گفت: «یادم است وقتی نفر ۵۰۰ جهان بودم، یک بار با جوکوویچ در موناکو تمرین کردم، او نفر اول جهان بود و تازه قهرمان ویمبلدون شده بود و آن موقع برای من مثل خدا بود. با اینکه خجالتی بودم و زیاد حرف نمی‌زدم جوکوویچ با من مثل یک دوست برخورد کرد و کلی با من صحبت کرد. رفتار او چه آن موقع که ۵۰۰ دنیا بودم و چه حالا که چهارم هستم تغییری نکرده است. نواک تو انسان بزرگی هستی.»

تنیس‌باز صرب نیز در پاسخ به تمجید مدودف گفت: «تو انسان و بازیکن بزرگی هستی. از محبتی که به من داری ممنونم. قبلا بیشتر با هم در موناکو تمرین می‌کردیم، ولی چند سال است که زنگ نمی‌زنی تا با هم تمرین کنیم (با خنده). در این سال‌ها یکی از سخت‌ترین رقبایم بوده‌ای و دیر یا زود در گرند اسلم‌ها قهرمان خواهی شد. البته اگر چند سال دیگر صبر کنی ممنون می‌شوم (با خنده). آمار ۲۰ پیروزی متوالی شگفت‌انگیز است.»

جوکوویچ با شکست حریف ۲۵ ساله‌اش در فینال نوار بردهای متوالی او را که به ۲۰ مسابقه رسیده بود قطع کرد. بازیکن اهل مسکو از مسترز پاریس سال گذشته تمام دیدارهای خود را با پیروزی پشت سر گذاشته بود اما با باخت امروز این روند خاتمه یافت.

هم‌چنین باتوجه به قطعی شدن صدرنشینی جوکوویچ تا ۸ مارس، بازیکن اهل بلگراد در این تاریخ از رکورد ۳۱۰ هفته صدرنشینی راجر فدرر عبور خواهد کرد. تنیس‌باز سوییسی از سال ۲۰۱۲ رکوردار طولانی‌ترین صدرنشینی در تنیس مردان بوده است.

آنچه در بازی گذشت

ست اول؛ ۷-۵ جوکوویچ

جوکوویچ بازی را با اقتدار آغاز کرد و با بریک کردن مدودف در گیم دوم ظرف کمتر از ۱۰ دقیقه ۳-۰ جلو افتاد. در گیم پنجم اولین رالی طولانی بازی با برتری مدودف به پایان رسید و بازی تازه انگار از اینجا آغاز شد. در امتیاز بعد، جوکوویچ که همیشه در لحظات حساس در زدن ضربات “اسمش” بد عمل می‌کند، یک اسمش ساده را خراب کرد و بریک شد. مدودف که حالا کمی از زیر فشار بیرون آمده بود بلافاصله گیم خودش را هم گرفت تا با پیروزی در سه گیم متوالی نتیجه را ۳-۳ کند. در پنج گیم بعدی بازی بدون بریک پیش رفت، اما در گیم دوازدهم جوکوویچ با فرصت‌طلبی مدودف را بریک کرد و ست اول را ۷ بر ۵ به سود خود پایان داد.

ست دوم؛ ۶-۲ جوکوویچ

مدودف ست دوم را با شکستن سرویس جوکوویچ آغاز کرد، اما بریک زودهنگام بازیکن روس با پاسخ قاطعانه جوکوویچ روبرو شد و مرد شماره یک تنیس جهان با پیروزی در چهار گیم متوالی ۴-۱ پیش افتاد. در ادامه جوکوویچ یک بار دیگر نیز مدودف را که دیگر کاملاً ناامید به نظر می‌رسید بریک کرد تا با پیروزی ۶ بر ۲ در ست دوم در آستانه نهمین قهرمانی خود در اوپن استرالیا قرار بگیرد.

ست سوم؛ ۶-۲ جوکوویچ

مرد شماره یک تنیس جهان که دیگر توقف‌ناپذیر به نظر می‌رسید در ست سوم نیز به حریفش باج نداد و با شکستن سرویس او در گیم دوم در زمانی کوتاه ۳-۰ پیش افتاد. جوکوویچ که انگار برای قهرمانی عجله داشت در نهایت این ست را نیز ۶ بر ۲ به پایان رساند تا بسیار راحت‌تر از آنچه فکرش را می‌کرد به نهمین عنوان خود در ملبورن برسد.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید