تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ سیتسیپاس با بازگشتی غافلگیرکننده نادال را شکست داد و حریف مدودف در نیمه‌نهایی شد

0

درحالی‌که رافائل نادال تنها یک ست با پیروزی فاصله داشت، این سیتسیپاس بود که با بازگشتی استثنایی راهی نیمه‌نهایی شد.

تنیسفا – در آخرین دیدار از مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌های اوپن استرالیا، استفانوس سیتسیپاس مرد شماره ۶ تنیس جهان در یک ماراتن طاقت‌فرسا پس از آنکه ۰-۲ از رافائل نادال عقب افتاد، با بازگشتی غافل‌گیرکننده حریف صاحب‌نام خود را ۳-۲ شکست داد و برای دومین بار به مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها صعود کرد.

نادال بخت دوم قهرمانی در دو ست اول به راحتی و با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۲ حریف یونانی خود را شکست داد. پیروزی تنیس‌باز اسپانیایی در ست دوم چنان مقتدرانه به دست آمد که به نظر می‌رسید او خیلی زود کار را در سه ست یکسره خواهد کرد. اما در ادامه جریان بازی عوض شد. سیتسیپاس که دیگر چیزی برای از دست دادن نداشت در ست سوم با آسودگی بیشتری بازی کرد و دو اشتباه ناشیانه از نادال در تایبریک باعث شد تا او ست سوم را به سود خود پایان دهد. نادال که معمولا در زدن ضربات “اسمش” اشتباه نمی‌کند، دو اسمش ساده را در تایبریک خراب کرد و از همین جا بود که ورق بازی برگشت. سیتسیپاس یونانی که تا پایان ست دوم ضعیف ظاهر شده بود و نومیدی در چشمانش موج می‌زد، حالا دیگر به بازیکن دیگری تبدیل شده بود و توقف‌ناپذیر به نظر می‌رسید؛ او در ست‌های چهارم و پنجم نمایش درخشانی داشت و با نتایج ۶-۴ و ۷-۵ به برتری رسید تا برای سومین بار در جمع چهار بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد.

سیتسیپاس پس از فدرر (مایمی ۲۰۰۵) و فونینی (آزاد آمریکا ۲۰۱۵) سومین بازیکنی است که بعد از واگذاری دو ست نخست مقابل نادال، موفق به شکست او می‌شود.

تنیس‌باز ۲۲ ساله یونانی با این پیروزی انتقام شکست دو سال قبل در همین رقابت‌ها را از نادال گرفت. او بعد از پیروزی در این مسابقه گفت: «زبانم بند آمده. نمایشی که داشتم خودش گویای همه چیز است. بازی را با اضطراب زیادی آغاز کردم. نمی‌دانم بعد از ست سوم چه اتفاقی افتاد. مانند یک پرنده پرواز کردم و همه چیز به نفع من پیش رفت.»

سیتسیپاس روز جمعه در نیمه‌نهایی به مصاف دنیل مدودف روس خواهد رفت.

رافائل نادال که پس از قهرمانی سال ۲۰۰۹ در اوپن استرالیا دیگر نتوانسته این گرند اسلم را فتح کند پس از شکست مقابل سیتسیپاس به خبرنگاران گفت: «ناراحت هستم. فرصت حضور در نیمه‌نهایی را از دست دادم. آنچه در توان داشتم را در زمین گذاشتم و با رویکرد صحیح بازی کردم. در کل مسابقه ذهنیت مثبتی داشتم، جنگیدم و گلایه‌ای ندارم. اما این کافی نبود. با اینکه جلو بودم، یک شکست دیگر در استرالیا متحمل شدم، اما آن را می‌پذیرم. قطعاً ورق بازی در تایبریک برگشت. اگر آن را برده بودم، الان احتمالاً در هتل خواب بودم. او یکی از بهترین بازیکنان جهان است. باید برای همه چیز آماده می‌بودم. سطح بازی او در ست سوم تغییر کرد و در ست‌های چهارم و پنجم در سطح بالایی بازی کرد. باید به خانه برگردم و تمرین کنم تا بهتر شوم. همین. ورزش همین است. بعضی مواقع اوضاع به نفع شماست و بعضی مواقع هم نیست. در استرالیا نسبت بقیه بیشتر مصدومیت داشتم، اما ابداً احساس نمی‌کنم که بد شانسم. تنیس ورزش عادلانه‌ای است. در استرالیا تاکنون شانس‌های زیادی داشتم اما نتوانستم از آن‌ها استفاده کنم.»

بازیکن اهل مایورکا که در ملبورن به دنبال ۲۱ـمین گرند اسلم خود بود، حالا در چهار دوره اخیر این رقابت‌ها، فقط یک بار توانسته از مرحله یک‌چهارم نهایی عبور کند.

اما پیش از این دیدار، دنیل مدودف روس در دیگر بازی مرحله یک‌چهارم نهایی به مصاف هموطن و دوست صمیمی خود آندری روبلف رفت و با شکست او در مصافی یک‌طرفه برای نخستین بار راهی دور نیمه‌پایانی اوپن استرالیا شد.

مرد شماره ۴ تنیس جهان در سه ست متوالی با نتایج ۷-۵، ۶-۳ و ۶-۲ برابر نفر هشتم جهان به برتری رسید تا برای سومین بار در جمع ۴ بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد.

مدودف که از مسابقات مسترز پاریس در سال گذشته میلادی هیچ شکستی نداشته است، با برتری برابر روبلف، تعداد پیروزی‌های متوالی خود را به عدد ۱۹ رساند.

سیتسیپاس و مدودف روز جمعه برای حضور در فینال تنیس آزاد استرالیا مقابل یک‌دیگر قرار خواهند گرفت. در ۶ رویارویی‌ قبلی این دو، مدودف ۵ بار پیروز از زمین مسابقه بیرون آمده و کفه ترازو به‌شدت به‌نفع بازیکن اهل مسکو سنگینی می‌کند. تنها برد سیتسیپاس به آخرین تقابل آن‌ها در دور گروهی مسابقات فینال تور جهانی در سال ۲۰۱۹ باز می‌گردد.

اما صبح امروز در بخش زنان نیز شاهد یک شگفتی بودیم؛ اشلی بارتی زن شماره یک تنیس جهان در مرحله یک‌چهارم نهایی مسابقات برابر کارولینا موکووا تن به شکست داد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

موکووا که رتبه ۲۷ جهان را در اختیار دارد، درحالیکه ست نخست را ۱-۶ واگذار کرده بود و در ست دوم نیز ۰-۲ عقب بود، به بازی بازگشت و با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۲ تنیس‌باز استرالیایی را شکست داد و به نیمه‌نهایی رسید.

این نخستین حضور موکووا در نیمه‌نهایی یک گرند اسلم به حساب می‌آید.

حریف موکووا در نیمه‌نهایی، جنیفر بریدی تنیس‌باز آمریکایی است که با نتیجه ۱-۲ هم‌وطنش جسیکا پگولا را شکست داد و برای نخستین بار به مرحله نیمه‌نهایی اوپن استرالیا رسید.

نفر ۲۴ جهان ست نخست را ۶-۴ به پگولا واگذار کرد اما در دو ست بعدی با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر یک به برتری دست یافت تا به مرحله نیمه‌پایانی راه پیدا کند. بریدی در اوپن آمریکا ۲۰۲۰ نیز تا مرحله نیمه‌نهایی بالا آمده بود.

به این ترتیب با پایان مرحله یک‌چهارم نهایی، چهره چهار بازیکن برتر مسابقات در بخش مردان و زنان مشخص شد:

نیمه‌نهایی مردان:

نواک جوکوویچ – اصلان کاراتسف
استفانوس سیتسیپاس – دنیل مدودف

نیمه‌نهایی زنان:

سرینا ویلیامز – نائومی اوساما
کارولینا موکووا – جنیفر بریدی

4/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید