تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ صعود جوکوویچ و ویلیامز به یک‌چهارم پایانی / حذف غیرمنتظره دومینیک تیم

0

در هفتمین روز از گرند اسلم اوپن استرالیا، نواک جوکوویچ که در دیدار قبلی خود از ناحیه شکم مصدوم شد، در مقابل رائونیچ نشانی از مصدومیت بروز نداد و در ۴ ست بازیکن کانادایی را شکست داد. در بخش زنان نائومی اوساکا با یک بازگشت فوق‌العاده موگوروسا را شکست داد و سرینا ویلیامز و سیمونا هالپ نیز به ترتیب با برتری مقابل آرینا سابالنکا و ایگا اشویانتک، حریف یک‌دیگر در مرحله ۱/۴ نهایی شدند. در مهمترین اتفاق روز اما دومینیک تیم با نمایشی نا‌امیدکننده در برابر گریگور دیمیتروف از دور رقابت‌ها کنار رفت.

تنیسفا – مسابقات تنیس آزاد استرالیا روز یک‌شنبه با برگزاری نیمی از دیدارهای مرحله ۱/۸ پایانی پیگیری شد و در یکی از مهم‌ترین دیدارها، نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان با پیروزی ۳-۱ برابر میلیوش رائونیچ برای ۱۲ـمین بار به مرحله یک‌چهارم پایانی این رقابت‌ها صعود کرد.

قهرمان هشت دوره رقابت‌ها که در دیدار قبلی خود از ناحیه شکم مصدوم شده بود، در مقابل رائونیچ نشانی از آسیب‌دیدگی بروز نداد و به رغم اینکه ست دوم را ۶-۴ به حریف کانادایی واگذار کرد، در ست‌های اول، سوم و چهارم به ترتیب با نتایج ۷-۶، ۶-۱ و ۶-۴ پیروز شد تا نشان دهد مشکلی برای دفاع از عنوان قهرمانی خود ندارد.

نواک جوکوویچ با غلبه بر رائونیچ، به ۳۰۰ـمین پیروزی خود در مسابقات گرند اسلم دست یافت تا بعد از راجر فدرر با ۳۶۲ پیروزی دومین بازیکنی لقب بگیرد که از مرز ۳۰۰ پیروزی در گرند اسلم‌ها عبور می‌کند.

تنیس‌باز صرب در دور یک‌چهارم پایانی باید با الکساندر زورف دیدار کند. زورف ۲۳ ساله امروز کار دشواری مقابل دوسان لایوویچ نداشت و در سه ست پیاپی حریف خود را پشت سر گذاشت تا برای دومین سال متوالی در جمع ۸ نفر برتر اوپن استرالیا قرار بگیرد.

بخت ششم کسب جام در مدت زمان ۲ ساعت و ۲۱ دقیقه با نتایج ۶ بر ۴، ۷ بر ۶ و ۶ بر ۳ مقابل بازیکن صرب به برتری رسید و به ۵۰ـمین برد خود در مسابقات گرند اسلم دست یافت.

جوکوویچ و زورف تاکنون ۷ مرتبه برابر هم قرار گرفته‌اند که سهم جوکوویچ ۵ پیروزی بوده است. آخرین رویارویی این دو نیز هفته گذشته در مسابقات جام ATP اتفاق افتاد که نوله در دیداری نزدیک حریف جوانش را شکست داد.

اما در مهم‌ترین اتفاق روز هفتم، دومینیک تیم نایب‌قهرمان دوره گذشته در برابر گریگور دیمتیروف ناامیدکننده ظاهر شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

بخت سوم رقابت‌ها که در مرحله قبل دیدار سنگینی را مقابل کیریوس انجام داده بود، در برابر دیمیتروف خسته به نظر می‌رسید و با وجود اینکه در دو ست اول ۳-۱ از بازیکن بلغار پیش افتاد، اما در نهایت هر دو ست را با نتیجه ۴-۶ به نفر ۲۱ جهان واگذار کرد تا در آستانه حذف از رقابت‌ها قرار بگیرد. در ست سوم نیز بازیکن اتریشی دیگر حرفی برای گفتن نداشت و بدون پیروزی در حتی یک گیم، با نتیجه ۰-۶ شکست خورد و از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

تیم پس از شکست مقابل دیمیتروف در مورد عملکرد ضعیف خود در این مسابقه گفت: «فکر می‌کنم چند دلیل داشت؛ هم روز بدی داشتم و از نظر بدنی آماده نبودم و هم اینکه مقابل حریف قدری قرار گرفتم. وقتی دیمیتروف آماده باشد، بازی مقابل او خصوصاً در زمین‌های سریع دشوار است. واقعاً امیدوارم در مسابقات گرند اسلم به یک دستاورد مهم برسد. قطعاً استحقاقش را دارد.»

تنیس‌باز اتریشی با بیان  اینکه نمی‌خواهد برای باخت خود دنبال توجیه بگردد افزود: «مشکلات کوچکی بود که نمی‌خواهم بیش از این در مورد آن‌ صحبت کنم. نمی‌خواهم بهانه بیاورم، موضوع این است که من ماشین نیستم.»

هر چند تیم در این مسابقه عملکرد ضعیفی داشت اما نباید از نمایش درخشان نیز دیمیتروف غافل شد، او امروز ۲۵ ضربه وینر شامل ۱۰ سرویس ایس به ثمر رساند و با ضربات اسلایس خود بارها نفر سوم جهان را آزار داد. دیمیتروف که برای چهارمین بار به دور یک‌چهارم نهایی اوپن استرالیا راه یافت، در این مرحله باید به مصاف اصلان کاراتسف پدیده این دوره از رقابت‌ها برود.

کاراتسف امروز در ادامه ماجراجوهایی خود در اولین گرند اسلم سال با بازگشتی فو‌ف‌العاده از سد فلیکس اوژه الیاسیم عبور کرد. کاراتسف با وجود واگذاری دو ست نخست به اوژه‌الیاسیم، در سه ست بعدی بازیکن کانادایی را شکست داد تا در نخستین تجربه‌ خود در مسابقات گرند اسلم به مرحله ۱/۴ نهایی راه پیدا کند.

نفر ۱۱۴ رده‌بندی جهانی که از جدول مقدماتی به جدول اصلی رسیده، در دو ست اول با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر یک شکست خورد اما به بازی برگشت و با نتایج ۶ بر ۳، ۶ بر ۳ و ۶ بر ۴ به پیروزی رسید و به جمع ۸ نفر برتر اوپن استرالیا پیوست.

این بازیکن ۲۷ ساله اولین تنیس‌بازی است که از سال ۱۹۹۶ به این سو موفق می‌شود در اولین حضور خود در مسابقات گرند اسلم به دور یک‌چهارم پایانی صعود کند.

در بخش زنان، نبرد اوساکا و موگوروسا با بازگشت شگفت‌انگیز بازیکن ژاپنی یکی از نبردهای جذاب روز بود.

اوساکا ست نخست را ۴-۶ به حریف اسپانیایی واگذار کرد اما در ست بعدی با همین نتیجه به برتری رسید تا کار به ست سوم بکشد. در ست سوم، بازیکن ژاپنی ۵-۳ عقب افتاد و حتی تا یکی قدمی شکست نیز پیش رفت، اما بعد از اینکه دو بار موگوروسا را کسب امتیاز ناکام گذاشت به بازی بازگشت و ۷ بر ۵ پیروز این ست و مسابقه شد.

تنیس‌باز ۲۳ ساله ژاپنی با این پیروزی به روند شکست‌ناپذیری خود ادامه داد و حالا ۱۸ مسابقه متوالی است که متحمل هیچ شکستی نشده است.

حریف اوساکا در دور بعد سو-وه شه است. شه نیز در ادامه ماجراجویی‌های خود در نخستین گرند اسلم سال، مارکتا واندروسووا را با نتایج ۶ بر ۴ و ۶ بر ۲ پشت سر گذاشت و به مرحله بعدی صعود کرد.

در مسابقه دیگر، سرینا ویلیامز دارنده ۲۳ عنوان گرند اسلم با نتیجه ۱-۲ از سد آرینا سابالنکا گذشت و برای ۱۳ـمین بار به جمع ۸ نفر برتر اوپن استرالیا راه پیدا کرد.

ویلیامز کهنه‌کار ست نخست را با نتیجه ۶ بر ۴ به سود خود خاتمه داد. اما در ست دوم مغلوب نمایش خوب سابالنکا شد تا این ست با نتیجه ۶ بر ۲ به سود بازیکن بلاروسی به پایان برسد. در ست سوم ویلیامز در نبردی نزدیک با نتیجه ۶ بر ۴ مقابل نفر هفتم جهان پیروز شد و به دور ۱/۴ نهایی صعود کرد.

اسطوره آمریکایی تنیس جهان در مرحله بعد در مصافی تماشایی به مصاف سیمونا هالپ رومانیایی خواهد رفت. هالپ زن شماره ۲ تنیس جهان به‌رغم واگذاری ست نخست به ایگا اشویانتک، در دو ست بعدی قهرمان آزاد فرانسه را شکست داد تا برای پنجمین بار به دور یک‌چهارم پایانی آزاد استرالیا راه یابد.

هالپ که چند ماه پیش در رولان گاروس شکست سختی از اشویانتک خورده بود، در این مسابقه نیز ست اول را با نتیجه ۶-۳ به حریف لهستانی واگذار کرد. اما در ست دوم کم‌اشتباه ظاهر شد و با نتیجه قاطع ۶ بر یک به پیروزی رسیذ. در ست سوم نبرد این دو نزدیک‌تر دنبال شد و در پایان این هالپ باتجربه بود که توانست ۶ بر ۴ پیروز شود و راهی مرحله بعد شود.

دیدار هالپ و ویلیامز در مرحله ۱/۴ نهایی، سیزدهمین رویارویی این دو بازیکن نام‌آشنای تنیس خواهد بود. در ۱۲ مصاف قبلی ویلیامز توانسته ۹ مرتبه پیروز شود.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید