تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ صعود نادال، مدودف، سیتسیپاس و بارتی به دور سوم/ حذف مدافع عنوان قهرمانی زنان

0

در چهارمین روز از گرند اسلم اوپن استرالیا، رافائل نادال، دنیل مدودف و آندری روبلف به حریفان خود باج ندادند و بدون از دست دادن ست به مرحله بعدی صعود کردند. استفانوس سیتسیپاس اما برای رسیدن به دور بعد مجبور شد بیش از ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه در زمین بجنگد. در بخش زنان، مدافع عنوان قهرمانی سوفیا کنین با یک شگفتی از رقابت‌ها کنار رفت و اشلی بارتی و الینا اسویتولینا دیدارهای خود را با پیروزی پشت سرگذاشتند.

تنیسفا – در روز چهارم رقابت‌های آزاد استرالیا، رافائل نادال اسپانیایی در ورزشگاه راد لیور با یک بازی کم‌اشتباه مایکل مو از آمریکا را شکست داد و برای ۱۵ـمین بار به مرحله سوم این مسابقات رسید.

نادال ۳۴ ساله نفر ۱۷۷ تنیس مردان را در زمان یک ساعت و ۴۷ دقیقه با نتایج ۶ بر یک، ۶ بر ۴ و ۶ بر ۲ مغلوب کرد.

ماتادور اسپانیایی که در ملبورن به دنبال ۲۱ـمین گرند اسلم خود است، در این دیدار ۴۰ ضربه وینر به ثمر رساند و در ضربات والی نیز بی‌نقص عمل کرد و ۱۵ امتیاز از ۱۶ امتیاز روی تور را به سود خود تمام کرد.

اگرچه در بازی امروز نادال سر حال نشان داد و به نظر می‌رسید که مصدومیت کمرش بهبود یافته اما خود او نظر دیگری داشت. او در این‌ باره گفت: «نه. اوضاع هنوز تحت کنترل نیست. اما به تلاش ادامه می‌دهم. اگر دقت کنید حرکت سرویس من مانند همیشه نیست. با این وجود هر روز به دنبال راه حلی برای این موضوع هستم و برایش می‌جنگم.»

نادال در دور سوم باید با کامرون نوری بریتانیایی دیدار کند که امروز با وجود واگذاری ست نخست به رومن سفیولین، سه ست بعدی را از آن خود کرد و راهی مرحله بعدی شد.

در مسابقه دیگر، دنیل مدودف روز تولد ۲۵ سالگی‌اش را با پیروزی جشن گرفت؛ بازیکن روس که این روزها در اوج آمادگی به سر می‌برد موفق شد در سه ست متوالی از سد روبرتو کاربالیس بائنا بگذرد و به مرحله سوم صعود کند.

مدودف این دیدار را با نتایج ۶ بر ۲، ۷ بر ۵ و ۶ بر یک به سود خود خاتمه داد و ۱۶ـمین پیروزی متوالی‌اش را کسب نمود. بازیکن اهل مسکو از رقابت‌های مسترز پاریس سال گذشته متحمل هیچ شکستی نشده است.

فیلیپ کرایینوویچ صرب، حریف بعدی مدودف است که امروز با شکست پابلو آندوخار به مرحله سوم رسید.

اما دیدار استفانوس سیتسیپاس و تنسی کوکیناکیس به یک ماراتن تمام‌عیار و جذاب تبدیل شد و در پایان این سیتسیپاس یونانی بود که پیروز از زمین مسابقه بیرون آمد؛ جوان اهل آتن در این جدال زیبا که ۴ ساعت و ۳۲ دقیقه به طول انجامید، با حساب ۳ بر ۲ از سد حریف استرالیایی عبور کرد و به مرحله سوم رقابت‌ها راه یافت.

کوکیناکیس در ست اول ۷ بر ۶ پیروز شد، اما در دو ست‌ بعدی سیتسیپاس بر بازی مسلط شد و با نتایج ۶ بر ۴ و ۶ بر یک به برتری رسید و ۲-۱ پیش افتاد. نبرد دو بازیکن در ست چهارم پایاپای دنبال شد و کوکیناکیس بعد از این‌که یک بار سیتسپاس را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت، موفق شد در تایبریک این ست را به سود خود خاتمه دهد تا ست پنجم برنده این دیدار را مشخص کند. در ست پنجم سیتسیپاس بعد از اینکه فرصت‌های زیادی را برای شکستن سرویس حریفش از دست داد سرانجام در گیم پنجم او را بریک کرد و همین یک بریک کافی بود تا این ست را با نتیجه ۶ بر ۴ به سود خود پایان دهد و راهی مرحله بعد شود.

سیتسیپاس در دور سوم به مصاف مایکل ایمر سوئدی خواهد رفت.

آندری روبلف که این روزها مانند هم‌وطنش مدودف آماده نشان می‌دهد هم تیاگو مونتیروی برزیلی را با نتایج ۶ بر ۴، ۶ بر ۴ و ۷ بر ۶ شکست داد و به دور سوم راه یافت.

روبلف در دور بعدی باید با فلیسیانو لوپز مسابقه دهد. لوپز ۳۹ ساله امروز از ماراتنی ۵ سته سربلند بیرون آمد تا بار دیگر ثابت کند که دود هم‌چنان از کنده بلند می‌شود. تنیس‌باز اسپانیایی که برای ۷۵ـمین بار متوالی حضور در یک گرند اسلم را تجربه می‌کند، درحالیکه ۲-۰ از لورنزو سونگو عقب بود، بازگشتی حماسی به بازی داشت و با شکست حریف ایتالیایی خود در پنج ست راهی دور سوم شد.

لوپز دو ست اول را ۷-۵ و ۶-۳ به سید ۳۱ مسابقات واگذار کرد و در ست‌های بعدی ۶-۳، ۷-۵ و ۶-۴ به پیروزی رسید.

جدال تمام‌ایتالیایی بین فابیو فونینی و سالواتوره کاروسو که به سوپرتایبریک ست پنجم کشیده شد، در نهایت با برتری فونینی خاتمه یافت؛ فونینی در این دیدار که حدود ۴ ساعت به طول انجامید، در حالی‌که در سوپرتایبریک ۱-۵ عقب بود به بازی بازگشت و بعد از اینکه یک بار کاروسو را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت، ۱۴-۱۲ به برتری رسید‌ و به مرحله بعد راه یافت.

الکس دمینور، کارن خاچانوف و کسپر رود نیز با برتری مقابل حریفان به مرحله سوم صعود کردند. برنا چوریچ کروات اما در ۴ ست مغلوب مکنزی مک‌دانلد آمریکایی شد و از مسابقات کنار رفت.

در بخش زنان، مدافع عنوان قهرمانی از گردونه رقابت‌ها حذف شد؛ کایا کانپی تنیس‌باز کهنه‌کار استونیایی با خلق یک شگفتی بزرگ سوفیا کنین زن شماره ۴ تنیس جهان و مدافع عنوان قهرمانی را در دو ست پیاپی مغلوب کرد و راهی دور سوم شد.

کانپی در این مسابقه موفق شد حریف قدرتمند خود را ظرف ۶۴ دقیقه و با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۲ شکست دهد.

اشلی بارتی استرالیایی اما بدون از دست دادن ست برابر هم‌وطنش داریا گاوریلووا به پیروزی دست یافت و به مرحله بعدی صعود کرد؛ زن شماره یک تنیس جهان در این دیدار با نتایج ۶ بر یک و ۷ بر ۶ به برتری رسید و حریف اکاترینا الکساندرووا در دور سوم شد.

کارولینا پلیشکووا بخت ششم قهرمانی اپن استرالیا هم با برتری ۰-۲ مقابل دنیل کالینز به دور سوم صعود کرد. بازیکن اهل چک که هفته گذشته در مسابقات Yarra Valley Classic مغلوب کالینز شده بود، با نتایج ۷ بر ۵ و ۶ بر ۲ مقابل بازیکن آمریکایی به برتری رسید و حریف هم‌وطنش کارولینا موکووا در مرحله سوم شد.

الینا اسویتولینا سید پنجم نیز با شکست کوکو گاف ۱۶ ساله به دور سوم راه یافت. اسویتولینا که تا به اینجای بازی‌ها هیچ ستی را واگذار نکرده در مسابقه امروز نیز در دو ست متوالی و با نتایج ۶ بر ۴ و ۶ بر ۳ به برتری رسید.

در دیدارهای هم دیگر بلیندا بنچیچ در ۳ ست از سد اسوتلانا کوزنتسووای کهنه‌کار گذشت، الیس مرتنس بلژیکی در دو ست لین ژو را از پیش رو برداشت و جنیفر بریدی نیز با همین نتیجه مدیسن برنگل را شکست داد.

3.5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید