تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۲۱؛ پیروزی مدعیان قهرمانی در روز نخست

0

مسابقات گرند اسلم اپن استرالیا در روز نخست با پیروزی تمامی مدعیان قهرمانی همراه بود. در بخش مردان نواک جوکوویچ، دومینیک تیم، الکساندر زورف و در بخش زنان سیمونا هالپ، نائومی اوساکا و سرینا ویلیامز با شکست حریفان راهی دور دوم رقابت‌ها شدند.

تنیسفا – نخستین روز از رقابت‌های گرند اسلم آزاد استرالیا با برگزاری نیمی از دیدارهای دور نخست به پایان رسید و در مهم‌ترین دیدارها، نواک جوکوویچ در ورزشگاه راد لیور با شکست ژرمی شاردی به پانزدهمین برد متوالی خود در اولین گرند اسلم سال دست یافت.

مرد شماره یک تنیس جهان که به‌دنبال ۹ـمین جام خود در ملبورن است، حریف فرانسوی‌اش را بی‌دردسر و با نتایج ۶ بر ۳، ۶ بر ۲ و ۶ بر یک از پیش رو برداشت و به دور دوم رقابت‌ها راه یافت.

تنیس‌باز صرب در این دیدار که یک ساعت و ۵۱ دقیقه به طول انجامید، ۴۱ ضربه وینر به ثمر رساند.

جوکوویچ در مرحله دوم باید با فرانسیس تیافو از آمریکا روبه‌رو شود که او نیز توانست استفانو تراوالیا را در سه ست پیاپی شکست دهد.

کانال‌های پوشش‌دهنده مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا (اوپن استرالیا)

در مسابقه دیگر، دومینیک تیم بخت سوم قهرمانی با شکست میخائیل کوکوشکین به مرحله دوم رسید؛ نایب‌قهرمان دوره گذشته اگرچه در ست نخست این مسابقه به زحمت افتاد و حتی یک بار تا آستانه واگذاری ست پیش رفت، اما در نهایت در تایبریک پیروز شد. در دو ست بعدی اما بازیکن اتریشی اجازه عرض اندام به حریف قزاق خود نداد و با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر ۳ به برتری رسید و راهی دور دوم مسابقات شد.

قهرمان اپن آمریکا ۲۰۲۰ در دور دوم باید با دومینیک کپفر آلمانی مسابقه دهد.

 کانال‌های پوشش‌دهنده مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا (اوپن استرالیا)

الکساندر زورف آلمانی نیز در دیداری نسبتاً دشوار با برتری ۳ بر یک برابر مارکوس گیرون آمریکایی به مرحله سوم صعود کرد؛ دو ست نخست این مسابقه به تایبریک کشیده شد که اولی را گیرون از آن خود کرد و در دومی زورف برتری رسید. پس از این زورف نبض بازی را به دست گرفت و با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۲ پیروز شد و به مرحله بعدی راه یافت.

زورف در دیداری بعدی خود به مصاف ماکسیم کرسی مرد شماره ۱۷۱ جهان که از جدول مقدماتی به جدول اصلی راه یافته خواهد رفت.

استن واورینکا قهرمان سابق اپن استرالیا هم با پیروزی سه بر صفر مقابل پدرو سوزا به دور دوم صعود کرد. تنیس‌باز سوئیسی این دیدار را با نتایج ۶ بر ۳، ۶ بر ۲ و ۶ بر ۴ به نفع خود به پایان رساند.

گریگور دیمیتروف سید هجدهم مسابقات نیز با ارائه نمایشی مطمئن سه بر صفر از سد مارین چیلیچ کروات عبور کرد و به مرحله دوم اوپن استرالیا رسید.

تنیس‌باز بلغار در این مسابقه با نتایج ۶ بر ۴، ۶ بر ۲ و ۷ بر ۶ برابر نایب‌قهرمان رقابت‌ها در سال ۲۰۱۸ به پیروزی دست یافت.

اما در آخرین و جذاب‌ترین دیدار روز نخست، دنیس شاپووالوف در نبردی ۵ سته که ۳ ساعت و ۵۵ دقیقه به طول انجامید، یانیک سینر تنیس‌باز آینده‌دار ایتالیایی را شکست داد و راهی مرحله دوم شد.

شاپووالوف ست اول را ۶-۳ به حریف ایتالیایی واگذار کرد. سینر که در روزهای اخیر مسابقه‌های فشرده‌ای انجام داده بود اما در ادامه به تدریج افت کرد و شاپووالوف توانست دو ست بعدی را با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۲ به سود خود به پایان ببرد. تنیس‌باز کانادایی در ست چهارم هم ۳-۱ جلو افتاد، اما سینر به رغم اینکه آثار خستگی به وضوح در بازی او دیده می‌شد توانست با زحمت فراوان به بازی برگردد و با پیروزی ۶ بر ۴ در این ست بازی را به ست پنجم بکشاند. در ست پنجم نبرد پایاپای دو بازیکن تا انتهای ست ادامه پیدا کرد و در نهایت این شاپووالوف بود که ۶ بر ۴ پیروز شد و برنده بازی لقب گرفت.

سینر که روز گذشته قهرمان مسابقات Great Ocean شد، با اینکه در مسابقه امروز از نظر بدنی در شرایط خوبی قرار نداشت اما تا آخرین لحظه جنگید و در مصافی نزدیک مغلوب شد.

در مسابقات مهم دیگر پابلو کارنیو بوستا، میلوش رائونیچ، دیه‌گو شوآرتسمن و نیک کیریوس به ترتیب با غلبه بر کی نیشیکوری، فدریکو کوریا، الیاس یمر و فردریکو فریرا سیلوا به دور دوم صعود کردند.

بزرگترین ناکام امروز در بخش مردان، گائل مونفیس سید دهم رقابت‌ها بود که روزهای کابوس‌وارش هم‌چنان ادامه دارد؛ بازیکن فرانسوی در ادامه نتایج ضعیفش از آغاز همه‌گیری کرونا در مرحله نخست رقابت‌های اوپن استرالیا با حساب ۳-۲ مغلوب امیل روسووری از فنلاند شد و از دور بازی‌ها کنار رفت.

بازیکن فنلاندی ست‌های دوم، سوم و پنجم را با نتایج ۶-۳، ۷-۵ و ۶-۳ به سود خود خاتمه داد و ست‌های اول و چهارم را ۶-۳ و ۶-۳ واگذار کرد.

مونفیس نزدیک به یک سال است که نتوانسته در هیچ مسابقه‌ای پیروز شود و هفت مسابقه متوالی را واگذار کرده است. آخرین پیروزی او به مسابقات دوبی سال گذشته در برابر ریشار گسکه برمی‌گردد.

در بخش زنان، مدعیان قهرمانی همگی بازی‌های خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند؛ سیمونا هالپ بخت دوم قهرمانی که در مسابقات Gippsland Trophy مقابل اکاترینا الکساندرووا از ناحیه کمر دچار مشکل شد و نهایتاً شکست خورد، در این دیدار نشانی از مصدومیت بروز نداد و لیزت کابررا را ظرف ۵۹ دقیقه و با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر یک درهم کوبید و به دور دوم رسید.

هالپ در مرحله دوم با آیلا توملیانویچ مسابقه خواهد داد.

نائومی اوساکا قهرمان اپن استرالیا ۲۰۱۹ نیز با غلبه بر آناستازیا پاولیوچنکووا به مرحله دوم رقابت‌ها راه یافت. دارنده ۳ عنوان گرند اسلم در این دیدار با نتایج ۶ بر یک و ۶ بر ۲ پیروز شد و ۱۵ـمین برد متوالی خود را کسب کرد.

کارولین گارسیای فرانسوی که امروز از سد پولونا هرتسوگ گذشت، حریف اوساکا در دور دوم رقابت‌ها خواهد بود.

سرینا ویلیامز هم گام نخست را مقتدرانه برداشت و با پیروزی برابر لورا سیگموند به دور دوم بازی‌ها راه یافت. تنیس‌باز ۳۹ ساله آمریکایی در این دیدار با نتایج مشابه ۶ بر یک به برتری رسید و حریف نینا استویانوویچ زن شماره ۱۰۰ جهان شد.

وینس ویلیامز خواهر بزرگتر سرینا نیز در ۸۸ـمین حضورش در جدول اصلی مسابقات گرند اسلم موفق شد کرستن فلیپکنس بلژیکی را شکست دهد و راهی دور دوم شود. ویلیامز ۴۰ ساله این مسابقه را با نتایج ۷ بر ۶ و ۶ بر ۲ به سود خود به پایان برد.

در مسابقه دیگر ایگا اشویانتک قهرمان رولان گاروس با نمایشی مطمئن برابر آرانتسکا راس هلندی صعود بی‌دردسری را به دور دوم تجربه کرد. بازیکن لهستانی این مسابقه را با نتایج ۶ بر ۱ و ۶ بر ۳ به نفع خود پایان داد.

اما بیانکا آندریسکو که بعد از ۱۶ ماه به میادین بازگشته در روز نخست به زحمت افتاد؛ بازیکن کانادایی در تقابل با میهایلا بوزارنسکو از رومانی در ست اول ۶-۲ پیروز شد، اما ست دوم را ۶-۴ واگذار کرد و با پیروزی ۶-۳ در ست سوم، به مرحله دوم رقابت‌ها راه یافت.

ناکام بزرگ بخش زنان در روز نخست آنجلیک کربر قهرمان سابق مسابقات بود؛ تنیس‌باز آلمانی با قبول شکست برابر برناردا پرا از آمریکا، از دور رقابت‌ها کنار رفت. کربر در این مسابقه نمایش ضعیفی داشت و اگرچه در ست دوم تلاش زیادی برای برگشتن به بازی انجام داد اما در نهایت با نتایج ۶-۰ و ۶-۴ مغلوب شد.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید