تنیس فا

مسابقات فینال تور جهانی ۲۰۲۰؛ پیش‌نگاهی به دیدارهای نیمه‌نهایی: جوکوویچ-تیم | نادال-مدودف

0

با راهیابی چهار مرد برتر تنیس جهان به مرحله نیمه‌نهایی امروز شاهد دو نبرد جذاب در ورزشگاه O2 شهر لندن خواهیم بود.

تنیسفا – مسابقات فینال تور جهانی، آخرین تورنمنت سال ۲۰۲۰، امروز با برگزاری دیدارهای مرحله نیمه‌نهایی پیگیری می‌شود. در ادامه نگاهی داریم به دو دیدار این مرحله.

نواک جوکوویچ – دومینیک تیم 

در بازی نخست، نواک جوکوویچ و دومینیک تیم مردان اول و سوم تنیس جهان از ساعت ۱۷:۳۰ با هم روبرو می‌شوند که این مسابقه دوازدهمین رویارویی آن‌ها خواهد بود. این دو سال گذشته در همین مرحله با هم بازی کردند که تنیس‌باز اتریشی در سه ست نزدیک از سد جوکوویچ عبور کرد و به فینال رسید.

جوکوویچ و تیم هر دو با دو پیروزی و یک شکست راهی نیمه‌نهایی شده‌اند. بازیکن اتریشی که در گروه “لندن ۲۰۲۰” قرار داشت با پیروزی در دو مسابقه نخست خود برابر سیتسیپاس و نادال صدرنشینی‌اش را مسجل کرد و دیدار سومش را که جنبه تشریفاتی داشت به روبلف واگذار کرد. از آن طرف، جوکوویچ در گروه “توکیو ۱۹۷۰” پس از پیروزی مقابل شوآرتسمن در دیدار اول، مقابل مدودف تن به شکست داد و با غلبه بر زورف در دیداری سرنوشت‌ساز به عنوان نفر دوم گروهش به نیمه‌نهایی راه یافت.

از سال ۲۰۱۴ که این دو در مسابقات شانگهای برای اولین بار با هم روبرو شدند تا مسابقات مسترز در رم سال ۲۰۱۷، تنیس‌باز صرب در پنج مسابقه متوالی حریف اتریشی‌اش را شکست داد. اما پس از مسابقات رولان گاروس ۲۰۱۷ و پیروزی قاطعانه تیم برابر جوکوویچ در مرحله نیمه‌نهایی، روند تقابل این دو وارد مرحله تازه‌ای شد و تیم دست بالا را در اختیار گرفت، به طوری‌که در ۶ مسابقه اخیر آن‌ها، ۴ مسابقه با پیروزی بازیکن ۲۷ ساله اتریشی به پایان رسیده است.

تیم و جوکوویچ امسال فقط یک بار دیگر با هم بازی کرده‌اند که به دیدار پایانی مسابقات آزاد استرالیا در ابتدای سال جاری میلادی برمی‌گردد. در آن مسابقه با اینکه تیم ۲ بر یک از جوکوویچ جلو افتاد و به نظر می‌رسید که در مسیر پیروزی قرار دارد اما در نهایت ۳ بر ۲ مغلوب حریف باتجربه‌اش شد.

مسابقه سال گذشته جوکوویچ و تیم در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های فینال تور جهانی یکی از بهترین مسابقات سال‌های اخیر بود. هر دو بازیکن در آن مسابقه نمایشی هجومی داشتند و با ضربات پرقدرتی که از انتهای زمین می‌زدند نبردی تماشایی و جذاب را رقم زدند که از کیفیت و سطح بالایی برخوردار بود.

تیم که چندی پیش با قهرمانی در آزاد آمریکا به جمع بازیکنان صاحب گرند اسلم پیوست حالا با اعتماد به نفس بیشتری بازی می‌کند و پیش‌بینی می‌شود در مسابقه امروز نیز با نمایشی هجومی به مصاف مرد اول تنیس جهان برود.

جوکوویچ که ۱۷ قهرمانی گرند اسلم در کارنامه دارد در مورد رویارویی با تیم گفت: «قطعا قهرمانی در آزاد آمریکا اعتماد به نفس او را خیلی بالا برده و باعث شده از زیر بار فشارها و توقعاتی که از او می‌رفت رها شود. من مطمئنم که او حالا با خیال آسوده‌تری در زمین حضور پیدا می‌کند و بهتر از قبل بازی خواهد کرد.»

رافائل نادال – دنیل مدودف

دیدار دوم از ساعت ۲۳:۳۰ بین رافائل نادال و دنیل مدودف مردان اول و چهارم تنیس جهان برگزار می‌شود. نادال که بعد از پنج سال به نیمه‌نهایی این رقابت‌ها برگشته امید دارد تا با غلبه بر مدودف، برای اولین بار پس از ۷ سال به دیدار پایانی راه پیدا کند.

از میان بازیکنان حاضر در نیمه‌نهایی شاید هیچ‌کس به اندازه نادال ۳۴ ساله برای قهرمانی انگیزه نداشته باشد. این جام بزرگترین جامی است که هم‌چنان جایش در ویترین افتخارات اسطوره اسپانیایی خالی است و او امسال برخلاف دوره‌های قبل با آمادگی بالایی به لندن آمده و نمی‌خواهد این فرصت را که ای بسا آخرین و بهترین شانس او برای قهرمانی در این رقابت‌ها باشد به سادگی از دست بدهد.

نادال که در گروه “لندن ۲۰۲۰” این رقابت‌ها با تیم، سیتسیپاس و روبلف هم‌گروه بود با دو پیروزی و یک شکست جواز حضور در نیمه‌نهایی را کسب کرد. او در مسابقه اول به راحتی روبلف را از پیش رو برداشت، اما در مسابقه بعدی خود به سد تیم برخورد کرد و در دو ست مغلوب شد تا در دیداری حساس به مصاف سیتسیپاس برود. نادال در مقابل مدافع عنوان قهرمانی به رغم واگذار کردن ست دوم در مجموع عملکرد خوبی داشت و ۲ بر یک به پیروزی رسید تا به عنوان نفر دوم گروهش راهی نیمه‌نهایی شود.

در مقابل مدودف که سال گذشته هر سه مسابقه خود در مرحله گروهی را واگذار کرده بود، این بار با اقتدار کامل راهی نیمه‌نهایی شد. او که در گروه “توکیو ۱۹۷۰” با جوکوویچ و زورف و شوآرتسمن هم‌گروه بود هر سه مسابقه خود را بدون واگذار کردن ست پشت سر گذاشت و به جمع ۴ نفر برتر مسابقات رسید.

نادال و مدودف تاکنون سه بار با هم روبرو شده‌اند که هر سه مسابقه با برتری تنیس‌باز اسپانیایی به پایان رسیده است. این دو در سال جاری اصلاً با هم بازی نکرده‌اند و آخرین مسابقه آن‌ها به مسابقات فینال تور جهانی سال قبل برمی‌گردد که مرد شماره ۲ تنیس جهان با وجود این‌که در ست سوم ۱-۵ از حریف روس عقب افتاد، بازگشتی معجزه‌آسا به بازی داشت و پیروز از زمین مسابقه بیرون آمد.

اما رویارویی نادال و مدودف بیش از هر چیز علاقه‌مندان تنیس را به یاد مصاف تماشایی این دو در فینال رقابت‌های اوپن آمریکا ۲۰۱۹ می‌اندازد که با بازی جسورانه مدودف و بازگشت او به بازی بعد از واگذار کردن دو ست اول به یکی از فینال‌های به‌یادمانی در سالیان اخیر تبدیل شد. هر چند تنیس‌باز روس آن بازی را در نهایت در ست پنجم به ماتادور واگذار کرد، اما جنگندگی و سرسختی او برای بازگشتن به بازی و تسلیم نشدنش تا آخرین لحظه تحسین همگان را برانگیخت و نبردی تماشایی را رقم زد.

نادال در مورد مسابقه امروز گفت: «درست است که هیچ‌وقت اینجا قهرمان نشده‌ام. اما خیلی اوقات شما با اینکه خوب بازی می‌کنید قهرمان نمی‌شوید. برای مسابقه با دنیل هیجان‌زده هستم. او بهتر از چند هفته‌ قبل بازی می‌کند و نبرد جالبی خواهیم داشت.»

4/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید