تنیس فا

چرا نادال در مسابقات داخل سالن موفق نیست؟

0

اسطوره اسپانیایی با وجود افتخارات پرشمارش هنوز نتوانسته در مسابقات فینال تور جهانی که بعد از گرنداسلم‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است قهرمان شود‌.

تنیسفا – رافائل نادال تاکنون ۸۶ قهرمانی در مسابقات مختلف به دست آورده که از این تعداد تنها یک قهرمانی او در مسابقات داخل سالن (هارد) به دست آمده است: مادرید ۲۰۰۵

اما چرا ماتادور در مسابقات داخل سالن تاکنون نتوانسته توفیق چندانی کسب کند؟ چرا او با وجود اینکه ۵ گرند اسلم و یک طلای المپیک در زمین هارد و ۲ قهرمانی ویمبلدون دارد و توانایی خودش را در سطوح سریع ثابت کرده در مسابقات داخل سالن و به طور خاص مسابقات فینال تور جهانی ناکام بوده است؟

مسئله‌ای که نادال عمدتاً در توضیح ناکامی‌های خود در مسابقات داخل سالن به آن اشاره می‌کند زمان‌بندی این مسابقات است که معمولاً در پایان فصل تنیس برگزار می‌شوند. نادال در طول دوران ورزشی خود با مصدومیت‌های متعددی دست‌وپنجه نرم کرده که بارها باعث خانه‌نشینی او شده است. او از ناحیه تاندون‌های زانو دچار مصدومیتی مزمن است که معمولاً هر یکی دو سال یک بار به سراغ او می‌آید. از همین رو، سلطان زمین‌های رُسی خیلی اوقات در انتهای فصل از آمادگی و شادابی لازم برخوردار نیست و در سالیان اخیر بارها به همین خاطر شاهد کناره‌گیری او از مسابقات آخر فصل بوده‌ایم. به عنوان مثل نادال با وجود اینکه تاکنون ۱۶ بار جواز حضور در مسابقات فینال تور جهانی را بدست آورده، تنها در ۹ دوره شرکت کرده و ۷ دوره را به دلیل مصدومیت از دست داده است.

اما مسئله‌ای که شاید بتوان آن را علت اصلی نتایج ضعیف نادال در مسابقات داخل سالن دانست سبک بازی او است که چندان برای زمین‌های سریع مناسب نیست. ضربات نادال قوس زیادی دارند و پس از برخورد با زمین ارتفاع زیادی می‌گیرند، در واقع او با پیچ (Spin) و ارتفاع زیادی که به توپ می‌دهد کار حریفانش را برای ضربه زدن دشوار می‌کند و تعداد خطای آن‌ها را بالا می‌برد. اما در زمین‌های سریع این استراتژی آن‌چنان به کمک نادال نمی‌آید.

موضوع مهم دیگر، شرایط برگزاری در داخل سالن است که تفاوت‌های زیادی با فضای روباز دارد. در داخل سالن، عوامل محیطی نظیر تابش آفتاب، تغییرات دمایی، باد و باران روی کیفیت بازی تأثیرگذار نیستند که این موضوع به سود بازیکنان هجومی است، بویژه برای بازیکنانی که به توپ در حال اوج‌گیری (On the Rise) ضربه می‌زنند. هم‌چنین بازیکنانی که از سرویس‌های پرقدرت و دقیقی برخوردار هستند نیز به دلایلی که عنوان شد در داخل سالن عملکرد بهتری دارند. بنابراین می‌توان گفت که ثبات شرایط محیطی، ریسک بازی هجومی را کاهش می‌دهد و در نتیجه بازیکنانی که ابزارهای هجومی بیشتری در اختیار دارند در داخل سالن بهتر نتیجه می‌گیرند.

همه این‌ها شانس پیروزی نادال را در مسابقات داخل سالن در برابر بازیکنانی که هجومی بازی می‌کنند و سرویس‌های پرقدرت و دقیقی می‌زند کاهش می‌دهد. نادال به‌رغم اینکه یکی از بهترین دریافت‌کنندگان سرویس است در زمین‌های سریع در دریافت سرویس‌ اول عملکرد خیلی خوبی ندارد که این موضوع در داخل سالن خودش را بیشتر نشان می‌دهد. نادال برای دریافت سرویس معمولاً خیلی عقب می‌رود که در زمین‌های سریع روش مناسبی نیست. او البته هرازگاهی سعی می‌کند نزدیک‌تر به خط انتهایی زمین جای‌گیری کند اما توانایی او در این کار به خوبی بازیکنانی مثل جوکوویچ و ماری نیست و به همین دلیل او معمولاً ترجیح می‌دهد زمان بیشتری برای دریافت سرویس داشته باشد و بعضاً تا ۵ متر از خط انتهایی زمین فاصله می‌گیرد.

مجموع این عوامل باعث شده تا حاصل کار نادال در مسابقات داخل سالن فاصله زیادی با افتخارات و دستاوردهای او در سایر مسابقات داشته باشد.

امسال به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی بسیاری از مسابقات، نادال بازی‌های کمتری انجام داده و سرحال‌تر از همیشه و با سلامت کامل به لندن آمده است. حال باید دید او سرانجام می‌تواند جام قهرمانی مسابقات فینال تور جهانی را به ویترین افتخارات خود اضافه کند یا داستان ناکامی‌ او در این مسابقات هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

4.3/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید