تنیس فا

رافائل نادال با فتح سیزدهمین رولان گاروس به بیستمین گرند اسلم خود رسید و با رکورد راجر فدرر برابری کرد

0

رافائل نادال با ارائه نمایشی خیر‌ه‌کننده در فینال رقابت‌های اوپن فرانسه بار دیگر نشان داد که چرا به او پادشاه زمین‌های رسی می‌گویند.

تنیسفا – رافائل نادال مرد شماره دو تنیس جهان با پیروزی مقتدرانه مقابل نواک جوکوویچ برای سیزدهمین بار قهرمان رقابت‌های رولان گاروس شد و رکورد خارق‌العاده خود در این گرند اسلم را دست‌نیافتنی‌تر کرد.

ماتادور در این مسابقه که ۲ ساعت و ۴۱ دقیقه به طول انجامید به مرد شماره یک تنیس جهان باج نداد و در سه ست پیاپی و با نتایج ۶ بر صفر، ۶ بر ۲ و ۷ بر ۵ به پیروزی رسید تا بدون از دست دادن حتی یک ست در طول مسابقات جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

نادال با این قهرمانی تعداد گرند اسلم‌های خود را به عدد ۲۰ رساند و با رقیب دیرینش راجر فدرر برابر شد. این دو حالا در کنار هم رکورددار قهرمانی در مسابقات گرند اسلم به حساب می‌آیند. جوکوویچ که امروز نتوانست به گرند اسلم‌های خود اضافه کند با ۱۷ عنوان پس از فدرر و نادال در جایگاه دوم قرار دارد.

تنیس‌باز اسپانیایی پس از قهرمانی در مراسم اهدای جام گفت: «سال دشواری داشتیم. پیروزی در اینجا برای من اهمیت زیادی دارد، صادقانه بگویم الان خیلی به برابری با رکورد راجر فکر نمیکنم، برای من در حال حاضر قهرمانی در رولان گاروس مهم است. مهم‌ترین لحظات ورزشی من در این مسابقات رقم خورده است.» 

نادال با شکست جوکوویچ در دیدار فینال به صدمین پیروزی خود در رولان گاروس رسید و هم‌چنان در فینال این رقابت‌ها شکست‌ناپذیر ماند.

او پس از این قهرمانی در مورد برابری با رکورد فدرر گفت: «البته که این موضوع را کتمان نمی‌کنم که دوست دارم دوران ورزشی‌ام را با بیشترین تعداد گرند اسلم نسبت به بقیه به اتمام برسانم. شکی درباره آن نیست. اما باید با شیوه خودم کارها را پیش ببرم و همین کار را هم در کل دوران حرفه‌ای خودم انجام دادم و جواب هم گرفتم… اما اینطور نیست که مدام به این موضوع فکر کنم که مثلاً نواک این عنوان را دارد یا راجر به فلان قهرمانی دست پیدا کرد… شما نمی‌توانید همیشه از اینکه همسایه‌تان خانه یا قایق بزرگتر و یا موبایل بهتری دارد ناخشنود باشید. باید زندگی خودتان را بکنید. این کاری است که شخصاً در تمام دوران ورزشی‌ام انجام دادم. سعی کردم راه خودم را دنبال کنم. هر روز تمام تلاشم را می‌کنم و البته که رکوردها برایم مهم هستند. من طرفدار پر و پا قرص ورزش و در کل تاریخ ورزش‌ هستم. برایم ارزش زیادی دارد که ۲۰ عنوان گرند اسلم را با راجر سهیم باشم… اما بگذارید ببینیم وقتی دوران ورزشی ما به پایان رسید چه اتفاقی می‌افتد… فعلاً که مشغول بازی هستیم. نمی‌دانم که در آینده چه اتفاقاتی می‌تواند رخ دهد اما از این قهرمانی هیجان‌زده هستم و ارزش زیادی برایم دارد و در عین حال سهیم بودن این رکورد با فدرر و این‌که برای مدت زیادی رقابت‌ فوق‌العاده‌ای بین ما بوده چیزی است که بسیار زیبا است و واقعاً به این موضوع باور دارم.»

تنیس‌باز اهل مایورکا با اشاره به شرایط خاص جهان در دوران کرونا افزود: «درست است که خوشحالم، اما کودن نیستم؛ در حال حاضر بسیاری از مردم جهان در شرایط سختی به سر می‌برند و من مثل همیشه احساس خوشحالی نمی‌کنم. با این وجود این قهرمانی یکی از لذت‌بخش‌ترین قهرمانی‌هایم در رولان گاروس بود.»

از سوی دیگر جوکوویچ که به دنبال کسب دومین عنوان رولان گاروس و رسیدن به هجدمین گرند اسلم خود بود پس از ناکامی در فینال به تحسین از رقیب اسپانیایی‌اش پرداخت و گفت: «کاری که تو در این زمین انجام می‌دهی باورکردنی نیست، تو نشان دادی که چرا سلطان خاک هستی و امروز با گوشت و پوستم آن را احساس کردم.»

او سپس در کنفرانس مطبوعاتی خود راجع به شرایط بازی افزود: «دراپ‌شات‌هایم امروز جواب نداد… فکر می‌کردم شرایط متفاوت امسال [سرد بودن هوا و تغییر توپ مسابقات] به نفع من تمام شود، اما رافا به همه ما ثابت کرد که اشتباه می‌کردیم… از نظر جسمی مشکلی نداشتم و برای این بازی آماده بودم، اما رافا امروز بی‌نقص عمل کرد و به من اجازه کار نداد، بویژه در دو ست اول.»

خلاصه دیدار رافائل نادال و نواک جوکوویچ در فینال رولان گاروس ۲۰۲۰

آنچه در بازی گذشت…

ست اول: ۶-۰ نادال 

نادال بازی را طوفانی آغاز کرد و جوکوویچ را در همان گیم اول بریک کرد. او در گیم بعدی به راحتی سرویس خود را حفظ کرد و در گیم سوم برای بار دوم حریف صربش را بریک کرد تا ۳-۰ جلو بیفتد‌. در گیم چهارم جوکوویچ نمایش بهتری داشت و سه بار موقعیت داشت تا نادال را بریک کند، اما ماتادور مقاومت کرد تا چهارمین گیم پیاپی خود در این بازی را به دست بیاورد. نادال در گیم پنجم پس از یک جدال نزدیک برای سومین بار سرویس جوکوویچ را شکست و نتیجه را ۵ بر صفر کرد‌. او در گیم بعدی هم تنها یک امتیاز از دست داد تا در ست اول با نتیجه قاطع ۶ بر صفر به پیروزی برسد. نادال در ست اول ۱۰ ضربه برنده زد و تنها ۲ خطا مرتکب شد. این برای اولین بار بود که جوکوویچ در فینال یک گرند اسلم “بیگل” می‌شد.

ست دوم: ۶-۲ نادال

نادال در گیم اول این ست باز هم دو موقعیت برای شکستن سرویس جوکوویچ داشت، اما تنیس‌باز صرب این اجازه را نداد تا پس از ۵۵ دقیقه بالاخره اولین گیم خود در این مسابقه را به دست بیاورد. مقاومت صربیناتور اما طولی نکشید و او در گیم سوم بعد از نبردی طولانی بریک شد تا نتیجه ۲-۱ به سود نادال شود. در ادامه، ماتادور گیم خودش را گرفت و سپس برای پنجمین بار در این مسابقه حریف صرب را بریک کرد و با حفظ گیم سرویس خود ۵-۱ جلو افتاد. جوکوویچ که نمی‌خواست در این ست هم با یک نتیجه ضعیف ببازد در گیم بعدی پیروز شد و نتیجه را ۵-۲ کرد اما این برای توقف ماتادور کافی نبود و او ست دوم را هم ۶-۲ به سود خود خاتمه داد. در این ست اگرچه جوکوویچ درصد سرویس‌های اولش را بهبود بخشید اما باز هم در برابر نادال حرفی برای گفتن نداشت و به راحتی مغلوب شد.

ست سوم: ۷-۵ نادال

جوکوویچ که تا به اینجا نتوانسته بود در قامت مرد شماره یک تنیس جهان ظاهر شود و عملکرد ناامیدکننده‌ای داشت، در ست سوم بالاخره خودی نشان داد و نبرد پایاپایی را با نادال در این ست به نمایش گذاشت. دو بازیکن تا ۲-۲ برابر پیش رفتند. جوکوویچ اگرچه در گیم پنجم سرویس خود را از دست داد و ۲-۳ عقب افتاد، اما در گیم بعد بالاخره توانست برای اولین بار در این مسابقه نادال را بریک کند تا نتیجه ۳-۳ مساوی شود. در ادامه دو بازیکن شانه به شانه‌ هم پیش رفتند و با اینکه نادال در گیم نهم فرصت بریک کردن جوکوویچ را پیدا کرد، تنیس‌باز صرب مقاومت کرد و ۵-۴ پیش افتاد. سرانجام نادال در گیم یازدهم برای هفتمین بار در این مسابقه جوکوویچ را بریک کرد و در گیم بعد هم به راحتی به برتری رسید تا  خیلی آسان‌تر از آنچه فکرش را می‌کرد به سیزدهمین قهرمانی خود در رولان گاروس برسد.

تمام آمار و رکوردهای نادال پس از قهرمانی در رولان گاروس ۲۰۲۰

نادال با فتح رولان گاروس ۲۰۲۰ به ۱۳ـمین قهرمانی خود در این رقابت‌ها دست یافت. هیچ بازیکن دیگری از شروع دوران آزاد تنیس در سال ۱۹۶۸ نتوانسته در یک تورنمنت حرفه‌ای تنیس ۱۳ مرتبه قهرمان شود.

نادال با فتح رولان گاروس ۲۰۲۰ به ۲۰ـمین عنوان گرند اسلم خود دست یافت و با رکورد راجر فدرر سوئیسی در تعداد عناوین گرند اسلم برابری کرد.

تنیس‌باز اسپانیایی با این برد پس از مارگارت کورت (۲۴ عنوان)، سرینا ویلیامز (۲۳ عنوان)، اشتفی گراف (۲۲ عنوان) و راجر فدرر (۲۰ عنوان) به ۵ـمین بازیکن تاریخ تنیس (چه مرد و چه زن) تبدیل شد که حداقل ۲۰ عنوان گرند اسلم کسب کرده است.

ماتادور در فینال رولان گاروس ۱۲۰۰ـمین بازی دوران حرفه‌ای خود را انجام داد. 

نادال با پیروزی در دیدار نهایی رولان گاروس به ۱۰۰ـمین برد خود در این رقابت‌ها رسید. او تنها ۲ بار در این مسابقات شکست خورده است.

نادال هم‌چنین با قهرمانی در آزاد فرانسه ۹۹۹ـمین پیروزی دوران ورزشی خود را کسب کرد.

این ۶ـمین گرند اسلمی بود که نادال ۳۴ ساله پس از ۳۰ سالگی کسب می‎‌کند که یک رکورد محسوب می‌شود. جوکوویچ  و فدرر تاکنون پس از ۳۰ سالگی به ترتیب ۵ عنوان و ۴ عنوان گرند اسلم کسب کرده‌اند.

نادال چهارمین بازیکن تاریخ و هم‌چنین دومین تنیس‌باز مردی است که در ۳ دهه متفاوت در مسابقات گرند اسلم به قهرمانی می‌رسد.

نادال با قهرمانی در رولان گاروس ۲۰۲۰ لقب مسن‌ترین فاتح این رقابت‌ها پس از آندرس خیمنو در سال ۱۹۷۲ را به خود اختصاص داد.

نادال با قهرمانی در آزاد فرانسه ۲۰۲۰ نخستین بازیکنی است که در دوران حرفه‌ای تنیس در ۴ گرند اسلم بدون از دست دادن حتی یک ست قهرمان می‌شود. بیورن بورگ در ۳ گرند اسلم و فدرر در ۲ گرند اسلم بدون واگذاری ست قهرمان شده‌اند.

نادال با قهرمانی در رولان گاروس، ۸۶ـمین قهرمانی خود و هم‌چنین ۶۰ـمین عنوانش در مسابقات خاک رس را کسب کرد.

3.9/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید