تنیس فا

قهرمانی تاریخی ایگا اشویانتک در رولان گاروس ۲۰۲۰

0

اشویانتک با قهرمانی در آزاد فرانسه افتخاری بزرگ برای لهستان به ارمغان آورد.

تنیسفا – ایگا اشویانتک تنیس‌باز ۱۹ ساله لهستانی و نفر ۵۴ جهان با شکست سوفیا کنین در فینال رقابت‌های آزاد فرانسه به نخستین عنوان گرند اسلم خود رسید.

اشویانتک که برای دومین بار حضور در مسابقات آزاد فرانسه را تجربه می‌کرد، در فینال این رقابت‌ها توانست قهرمان آزاد استرالیا و بخت پنجم قهرمانی را با نتایج ۶ بر ۴ و ۶ بر یک از پیش رو بردارد تا بدون از دست دادن هیچ ستی جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

تنیس‌باز اهل ورشو با این پیروزی به نخستین بازیکن لهستانی (مرد یا زن) در تاریخ تبدیل شد که فاتح یک تورنمنت گرند اسلم در بخش انفرادی می‌شود.

این اولین قهرمانی اشویانتک در مسابقات حرفه‌ای تنیس به حساب می‌آید. او پیش از این در هیچ تورنمنت حرفه‌ای دیگری قهرمان نشده بود‌ و حالا بعد از نمایش درخشانی که در دو هفته اخیر داشت توانست اولین عنوانش را در یک گرند اسلم کسب کند‌. او در مسیر قهرمانی سیمونا هالپ بخت اصلی قهرمانی را نیز در دیداری یک‌طرفه در هم کوبید.

اشویانتک پس از مونیکا سلس در سال ۱۹۹۲ جوان‌ترین قهرمان رقابت‌های اوپن فرانسه است‌.

او پس از قهرمانی گفت: «قبل از هر چیزی باید بگویم که سخنران خوبی نیستم، آخرین تورنمنتم [در تور ITF] را سه سال پیش بردم و الان نمی‌دانم باید از چه کسانی تشکر کنم… باورکردنی نیست؛ هر سال رافا را‌ می‌دیدم که جام این مسابقات را بالای سر می‌برد و حالا من در همان‌جا ایستاده‌ام. دیوانه‌کننده است.»

اشویانتک با قهرمانی در رولان گاروس یک میلیون و ۶۰۰ هزار یورو جایزه نقدی و ۲۰۰۰ امتیاز رنکینگ دریافت کرد. او که با رتبه ۵۴ وارد پاریس شد در رده‌بندی جدید با ۳۷ پله صعود در جایگاه ۱۷ـم بهترین تنیس‌بازان زن جهان خواهد ایستاد.

آنچه در بازی گذشت…

اشویانتک بازی را طوفانی آغاز کرد و با پیروزی در ۱۲ امتیاز از ۱۵ امتیاز ابتدایی ۰-۳ از کنین که مضطرب به نظر می‌رسید پیش افتاد. در ادامه قهرمان آزاد استرالیا به تدریج خودش را در زمین پیدا کرد و توانست با پیروزی در سه گیم متوالی نتیجه را ۳-۳ مساوی کند. رقابت نزدیک این دو تا پایان ست ادامه یافت و چندین بریک دیگر رد و بدل شد اما در نهایت این اشویانتک بود که ۶ بر ۴ ست اول را به سود خود پایان داد.

در دو گیم ابتدایی ست دوم دو بریک رد و بدل شد و بعد تنیس‌باز لهستانی با پیروزی در گیم سرویس خود ۱-۲ پیش افتاد. هنگام استراحت بین دو گیم، کنین که از ناحیه ران چپ خود احساس درد می‌کرد تقاضای وقت مداوای پزشکی کرد و به بیرون از زمین رفت. بعد از بازگشت کنین، بازیکن آمریکایی نتوانست کاری از پیش ببرد و اشویانتک با نمایشی کم‌نقص ۴ گیم بعدی را نیز از آن خود کرد و با قهرمانی در مسابقات افتخار مهمی برای کشور لهستان به دست آورد.

اضافه می‌شود که در بخش جوانان رولان گاروس، دومینیک اشتفان اشتریکر تنیس‌باز ۱۸ ساله در یک فینال تمام‌سوئیسی با غلبه بر هم‌وطن خود لیاندرو ریدی در دو ست متوالی به مقام قهرمانی دست یافت.

اشتریکر که در این دیدار با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر ۴ پیروز شد، نخستین بازیکن اهل سوئیس است که پس از استن واورینکا در سال ۲۰۰۳ است که در بخش جوانان رولان گاروس جام قهرمانی را بالای سر می‌برد.

حضور دو بازیکن سوئیسی در فینال بخش جوانان یک گرند اسلم که تاکنون بی‌سابقه بوده، می‌تواند نوید‌بخش روزهای درخشانی برای تنیس سوئیس پس از بازیکنان بزرگی چون راجر فدرر و استن واورینکا باشد.

دومینیک اشتفان اشتریکر (راست) و لیاندر ریدی (چپ) در فینال بخش جوانان رولان گاروس ۲۰۲۰/ESPN TENIS ©

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید