تنیس فا

جوکوویچ حریف نادال در دیدار پایانی رولان گاروس شد

0

مردان اول و دوم تنیس جهان روز یک‌شنبه در دیدار پایانی رقابت‌های آزاد فرانسه در جدالی کلاسیک به مصاف هم می‌روند.

تنیسفا – نواک جوکوویچ در دومین مسابقه از مرحله نیمه‌نهایی مسابقات رولان گاروس ۳ بر ۲ استفانوس سیتسیپاس یونانی را شکست داد تا برای ۵ـمین بار به فینال این گرند اسلم برسد.

صربیناتور در این دیدار که نزدیک به ۴ ساعت به طول انجامید، ست‌های اول و دوم را با نتایج ۶ بر ۳ و ۶ بر ۲ به سود خود خاتمه داد. او در ست سوم هم تنها یک امتیاز با پیروزی فاصله داشت که سیتسیپاس با نمایشی تماشایی به بازی بازگشت و در ست‌های سوم و چهارم ۷ بر ۵ و ۶ بر ۴ پیروز شد تا بازی به ست پنجم برود، جوکوویچ اما در ست پنجم دوباره اوج گرفت و ۶ بر یک حریف جوانش را شکست داد تا به ۲۷ـمین فینال خود در گرند اسلم‌ها برسد.

او پس از پیروزی در این مسابقه گفت: «قطعاً از عملکرد خودم در اواخر ست‌های سوم و چهارم راضی نبودم اما خوشحالم که از لحاظ ذهنی در کل مسابقه آرامش خودم را حفظ کردم… اگر چه ست‌های سوم و چهارم را واگذار کردم اما به نظرم [نسبت به حریف] بازیکن بهتری بودم. کنترل بیشتری روی بازی داشتم و راحت بودم.»

جوکوویچ هم‌چنین با تمجید از حریف یونانی خود افزود: «سیتسیپاس برای جنگندگی و بازگشت به بازی شایسته تقدیر است. او بسیار خوب بازی کرد، خصوصاً در ست چهارم وقتی در شرایط بریک شدن قرار گرفت. من برای بریک کردن سرویسش در ست چهارم و تمام کردن بازی فرصت‌های زیادی داشتم. او یک جنگ‌جو و یکی از بهترین بازیکنان جهان است و استحقاقش را هم دارد.»

مرد شماره یک تنیس جهان که به دنبال هجدمین گرند اسلم خود و کمتر کردن فاصله‌اش با فدرر (۲۰ عنوان) و نادال (۱۹ عنوان) است، روز یکشنبه در فینال باید به مصاف نادال برود. او در صورت پیروزی در فینال به رکوردی فوق‌العاده دست خواهد یافت و به نخستین بازیکنی در دوران حرفه‌ای تنیس (پس از سال ۱۹۶۸) تبدیل خواهد شد که در هر گرند اسلم حداقل دو قهرمانی کسب کرده است. او در این‌باره گفت: «نور علی نور خواهد شد. امیدوارم بتوانم بهترین بازی‌ام را انجام دهم. چون برای قهرمانی باید بهترین بازی خود را بکنم. من به کسب جام نزدیک هستم و در آخرین دیدار تورنمنت باید مقابل بزرگترین رقیبم بازی کنم؛ مهم‌ترین مانعی که شما می‌توانید بر سر راه داشته باشید. اما قبلاً در این شرایط قرار داشتم و موفق عمل کردم. می‌دانم که چه کارهای باید انجام بدهم و چگونه خودم را آماده کنم. مشتاقانه منتظر این نبرد هستم.»

جوکوویچ و نادال تاکنون ۵۵ مرتبه با هم روبرو شده‌اند که سهم تنیس‌باز صرب ۲۹ و ماتادور ۲۶ پیروزی بوده است.

این هشتمین رویارویی نادال و جوکوویچ در رولان گاروس خواهد بود. بازیکن اسپانیایی در هفت مصاف قبلی شش بار پیروز شده است، اما در آخرین رویارویی آن‌ها در این گرند اسلم که به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد جوکوویچ در مرحله یک‌چهارم پایانی نادال را شکست داد.

آنچه در بازی گذشت…

سیتسیپاس در گیم اول چهار فرصت برای بریک کردن جوکوویچ داشت که تنیس‌باز صرب نه تنها این اجازه را نداد بلکه بلافاصله در گیم بعدی نیز حریف جوانش را جریمه کرد و ۲-۰ جلو افتاد. در ادامه رقابت نسبتاً برابری بین دو بازیکن در جریان بود و بازیکن یونانی در گیم هفتم باز هم فرصت بریک کردن نوله را داشت اما این اتفاق رخ نداد تا مرد شماره یک تنیس جهان با همان بریکی که در گیم دوم بدست آورده بود این ست را ۶ بر ۳ به پایان ببرد.

در ست دوم سیتسیپاس شروع خوبی داشت و در چهار گیم نخست پابه‌پای جوکوویچ پیش رفت، اما در گیم پنجم درحالیکه ۴۰-۰ جلو بود بریک شد و پس از آن دیگر جوکوویچ بازی را در اختیار گرفت و این ست را هم ۶ بر ۲ به سود خود پایان داد.

ست سوم نزدیک‌تر از دو ست قبلی دنبال شد و‌ دو بازیکن تا انتهای ست در حفظ گیم‌های سرویس خود موفق عمل کردند. در گیم نهم اما جوکوویچ با مهارت‌های دفاعی بی‌نظیری که به نمایش گذاشت توانست برای چهارمین بار در این مسابقه سیتسیپاس را بریک کند و ۵-۴ پیش بیفتد. در گیم بعد درحالیکه جوکوویچ باید برای پیروزی در مسابقه سرویس می‌زد، سیتسیپاس بعد از اینکه یک مرتبه جوکوویچ را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت موفق شد سرانجام برای اولین بار در این مسابقه جوکوویچ را بریک کند و نتیجه را ۵-۵ مساوی کند. او گیم ‌بعدی را هم گرفت و ۶-۵ جلو افتاد و با ارائه نمایشی هجومی دوباره جوکوویچ را بریک کرد تا این ست را در کمال ناباوری ۷ بر ۵ به سود خود خاتمه دهد.

سیتسیپاس که با فرار از شکست، روحیه‌ خوبی گرفته بود ست چهارم را با قدرت آغاز کرد و در گیم دوم توانست جوکوویچ را که هنوز در شوک واگذار کردن ست قبل بود بریک کند و ۲-۰ جلو بیفتد. با این‌حال او در گیم بعد نتوانست گیم خودش‌ را حفظ کند و خیلی زود بریک شد. کار تا انتهای این ست حساس برابر پیش رفت، اما در گیم دهم درحالیکه نتیجه ۵-۴ به سود سیتسیپاس دنبال می‌شد جوان یونانی در سر بزنگاه حریف نامدارش را بریک کرد تا مسابقه به ست پنجم کشیده شود.

در ست پنجم اما دوباره ورق بازی برگشت و مرد اول تنیس جهان به راحتی و با نتیجه ۶ بر یک سیتسیپاس را شکست داد و راهی فینال شد.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید