تنیس فا

پیش‌نگاهی به فینال رولان گاروس ۲۰۲۰؛ جوکوویچ و نادال به دنبال تاریخ‌سازی بیشتر

0

نادال می‌خواهد با فتح سیزدهمین رولان گاروس با رکورد ۲۰ گرند اسلم راجر فدرر برابری کند‌ و در مقابل، جوکوویچ به دنبال این است تا با کسب دومین جام خود در پاریس به تنها بازیکنی در دوران تنیس حرفه‌ای تبدیل شود که در هر چهار گرند اسلم‌ حداقل دو مرتبه قهرمان شده است.

تنیسفا – نواک جوکوویچ و رافائل نادال، مردان اول و دوم تنیس جهان، روز یک‌شنبه در فینال رقابت‌های آزاد فرانسه در جدالی کلاسیک با یک‌دیگر روبرو می‌شوند.

نادال که تاکنون ۱۲ بار قهرمان رولان گاروس شده روز جمعه در مرحله نیمه‌نهایی دیه‌گو شوآرتسمن آرژانتینی را در سه ست مغلوب کرد تا بدون واگذاری هیچ ستی به سیزدهمین فینال خود در این گرند اسلم برسد. ماتادور در ۱۰۱ مسابقه‌ای که از ابتدای دوران ورزشی‌اش تا به امروز در رولان گاروس بازی کرده تنها ۲ بار تن به شکست داده است که آماری شگفت‌انگیز در تاریخ رقابت‌های گرند اسلم به حساب می‌آید.

در مقابل اما جوکوویچ که در رولان گاروس تنها یک بار در سال ۲۰۱۶ قهرمان شده برای راه‌یابی به پنجمین فینال خود در این گرند اسلم کار دشوارتری در نیمه‌نهایی در پیش داشت و مجبور شد در پنج ست بجنگند. او که در یک‌چهارم پایانی از ناحیه گردن و دست چپ احساس ناراحتی می‌کرد و بیم آن می‌رفت در نیمه‌نهایی نیز به مشکل بخورد، در مقابل سیتسیپاس دو ست اول را به سود خود خاتمه داد و تا آستانه پیروزی ۳ بر صفر پیش رفت، اما یونانی جوان با جنگندگی بالا به بازی بازگشت و با پیروزی در ست‌‌های سوم و چهارم کار را به ست پنجم کشاند. با این حال جوکوویچ در ست پنجم بار دیگر اوج گرفت و با نتیجه قاطع ۶ بر یک از سد حریف جوانش عبور کرد تا نشان دهد عزمش را برای رویارویی بزرگ با نادال جزم کرده است‌.

جوکوویچ و نادال تاکنون ۵۵ بار به مصاف یک‌دیگر رفته‌اند که سهم تنیس‌باز صرب ۲۹ و ماتادور ۲۶ پیروزی بوده است. این دو تابحال هشت مرتبه در فینال گرند‌اسلم‌ها با هم رو در رو شده‌اند که هر کدام به چهار پیروزی دست‌ یافته‌اند.

این دو اسطوره هم‌چنین پیش از این هفت بار در رولان گاروس با هم بازی کرده‌اند که نادال در ۶ مسابقه پیروز شده است. اما در آخرین رویارویی آن‌ها در این گرند اسلم که به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد جوکوویچ در مرحله یک‌چهارم پایانی نادال را شکست داد.

نبرد روز یک‌شنبه اما با نبردهای قبلی این دو در این گرند اسلم تفاوت‌‌های زیادی دارد. مسابقات رولان گاروس امسال به دلیل همه‌گیری کرونا در زمان معمول خود در بهار برگزار نشد و به زمان کنونی در اوایل پاییز موکول گردید که هوا به طور طبیعی سردتر است‌ و این موضوع تفاوت عمده‌ای در شرایط بازی ایجاد می‌کند؛ در هوای سرد سرعت حرکت توپ در هوا کمتر بوده و توپ پس از برخورد با زمین ارتفاع کمتری می‌گیرد. اگرچه در نگاه اول سرعت کمتر توپ باید به سود نادال تعبیر شود اما در خاک این قضیه کاملا متفاوت است و بازیکن اسپانیایی ترجیح می‌دهد توپ سرعت بیشتر و پرش بلندتری داشته باشد. علاوه بر سردی هوا، تغییر توپ مسابقات از بابولات به ویلسون که توپ سنگین‌تری است نیز مزید بر علت شده تا نادال از شرایط بازی راضی نباشد. همه این‌ها به این معناست که فورهندهای سنگین نادال که او با ارتفاع و پیچ زیاد به سمت بک‌هند حریفانش می‌زند تا آن‌‌ها را وادار به اشتباه کند در این دوره از مسابقات کارآیی همیشه را نداشته و این موضوع می‌تواند در بازی با جوکوویچ نیز حائز اهمیت باشد.

اما تعیین‌کننده‌ترین عامل در مسابقه فینال را شاید بتوان ضربه فورهند طولی‌ (Down the line) نادال دانست که به نوعی نشانگر میزان آمادگی و اعتماد به نفس او نیز محسوب می‌شود. بازیکن اسپانیایی هر وقت از آمادگی و اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشد معمولاً پس از چند فورهند قطری و فرستادن حریفانش به کنج زمین با یک فورهند طولی آن‌ها را غافل‌گیر می‌کند و در مقابل شوآرتسمن هم دیدیم که به خوبی از این استراتژی بهره برد. به بیان دیگر، او‌ برای شکست دادن جوکوویچ باید هجومی بازی کند که لازمه آن استفاده به موقع از فورهند‌های طولی‌اش است، اما در مقابل نوله و با توجه عمق زیاد ضربات او تغییر دادن جهت ضربه کار آسانی نیست و این چالش اصلی نادال در روز یکشنبه خواهد بود.

نتیجه این فینال هر چه باشد رقابت بین فدرر، نادال و جوکوویچ برای کسب بیشترین قهرمانی در گرنداسلم‌ها را که مهم‌ترین مسابقات تنیس هستند از همیشه داغ‌تر و حساس‌تر می‌کند‌.

نادال با پیروزی در فینال به ۲۰ـمین عنوان گرند اسلم خود می‌رسد و برای اولین بار با رکورد رقیب دیرینش فدرر برابر خواهد شد و جوکوویچ با شکست نادال به ۱۸ـمین عنوان خود دست پیدا می‌کند تا بیش از پیش به دو رقیبش نزدیک شود.

دیدار فینال رولان گاروس روز یکشنبه ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران برگزار می‌شود.

4/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید