تنیس فا

رولان گاروس ۲۰۲۰؛ پیش‌نگاهی به دیدارهای نیمه‌نهایی مردان

0

نواک جوکوویچ و رافائل برای اینکه در فینال حریف هم شوند کار دشواری در نیمه‌نهایی در پیش دارند.

تنیسفا – مسابقات رولان گاروس به مرحله نیمه‌نهایی رسیده و روز جمعه تکلیف فینالیست‌های این دوره از مسابقات مشخص خواهد شد.

در نیمه‌ پایینی جدول، رافائل نادال قهرمان ۱۲ دوره مسابقات برای صعود به فینال باید از سد دیه‌گو شوآرتسمن عبور کند. بازیکن آرژانتینی که حدود سه هفته پیش در مسابقات رم موفق شد برای اولین بار نادال را شکست دهد، حالا به دنبال جاه‌طلبی بیشتر و شکست سلطان خاک در قلمرویش است تنیس‌باز ۲۸ ساله که برای اولین بار است حضور در جمع ۴ بازیکن برتر یک گرند اسلم را تجربه می‌کند، در یک‌چهارم نهایی، در یکی از طولانی‌ترین دیدارهای تاریخ مسابقات، قهرمان آزاد آمریکا یعنی دومینیک تیم اتریشی را شکست داد.

شوآرتسمن تابحال ۱۰ بار روبروی نادال بازی کرده که تنها پیروزی‌اش به همین مسابقات رم برمی‌گردد. او البته ‌۲ سال پیش نیز در رولان گاروس برای نادال دردسرساز شد و حتی ست اول را از او برد. اما بعد از وقفه‌ای که باران در جریان بازی ایجاد کرد، ماتادور به راحتی آرژانتینی جسور را مغلوب کرد.

شوآرتسمن در سال‌های اخیر پیشرفت خوبی داشته و فارغ از نتیجه‌ای که مقابل نادال بگیرد روز دوشنبه در رده‌بندی جدید وارد جمع ۱۰ بازیکن برتر جهان خواهد شد. او بازیکن فوق‌العاده سرسختی است و با وجود قد کوتاهش، سرعت ِ پای بالایی دارد و خیلی خوب دفاع می‌کند. شوآرتسمن البته ضربات پرقدرت و محکمی هم به توپ می‌زند‌ و در بازی هجومی نیز چیزی کم ندارد. او بک‌هند قطری (Crosscourt) مطمئن و کم‌خطایی دارد که در مقابل نادال می‌تواند تعیین‌کننده باشد چرا که ماتادور علاقه زیادی به استفاده از فورهند‌های قطری دارد و بیشتر ضربات خود را به سمت بکهند حریفانش می‌زند.

با توجه به اینکه امسال به دلیل سرما و تغییر توپ مسابقات، ضربات نادال کمتر ارتفاع می‌گیرند این موضوع به نفع شوآرتسمن خواهد بود و نادال احتمالاً نخواهد توانست مثل همیشه با ارسال‌ توپ‌های بلند به سمت بک‌هند بازیکن آرژانتینی به او آسیب برساند.

اما با این همه حکایت نادال در رولان گاروس حکایت دیگری است و در مورد او خیلی نباید سراغ تحلیل‌های معمول فنی رفت، او در ۱۰۰ مسابقه‌ای که تابحال در اینجا بازی کرده ۹۸ بار پیروز میدان بوده و تنها ۲ بار شکست خورده است. بیخود نیست که از شکست دادن نادال در فیلیپ شاتریه به عنوان دشوارترین ماموریت در تنیس یاد می‌شود.

اما در دیگر دیدار نیمه‌نهایی، نواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان با استفانوس سیتسیپاس بخت پنجم قهرمانی رقابت خواهد کرد.

جوکوویچ که به دنبال دومین قهرمانی خود در رولان گاروس است تا پیش از یک‌چهارم نهایی کار آسانی داشت، اما مصدومیت مزمنی که از نیویورک او را اذیت می‌کرد در مقابل پابلو کارنیو بوستا به سراغش آمد تا هم بالاخره یک ست را در این مسابقات واگذار کند و هم شک و تردیدهای زیادی در مورد وضعیت سلامتی‌اش به وجود بیاید. موضوعی که احتمالاً در مسابقه با سیتسیپاس هم عملکرد بازیکن صرب را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

سیتسیپاس هم که ۱۰ روز پیش در فینال هامبورگ از آندری روبلف شکست خورده بود، در یک‌چهارم نهایی به راحتی حریف روس را شکست داد و با آمادگی کامل به نیمه‌نهایی رسیده است. او پس از آزاد استرالیا ۲۰۱۹ برای دومین بار است که حضور در نیمه‌نهایی یک گرند اسلم را تجربه می‌کند و امید و انگیزه بالایی دارد تا با شکست مرد اول تنیس جهان به اولین فینال خود در این رقابت‌ها برسد.

جوکوویچ تاکنون ۵ بار با جوان ۲۲ ساله اهل آتن دیدار کرده که در سه مسابقه پیروز شده است، از جمله در مصاف آخرشان در فینال مسابقات دوبی امسال که تنیس‌باز صرب در ۲ ست متوالی به پیروزی رسید. این دو تاکنون در گرند اسلم‌ها با هم بازی نکرده‌اند و این اولین نبرد آن‌ها در این مسابقات چهارگانه خواهد بود.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید