تنیس فا

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰؛ راه‌یابی نادال به دور ۱/۴ نهایی، صعود پردردسر تیم و حذف زورف و هالپ از رقابت‌ها

0

در هشتمین روز از مسابقات اوپن فرانسه ۲۰۲۰ رافائل نادال با نمایشی مقتدرانه سباستین کوردا را شکست داد و دومینیک تیم حریف احتمالی نادال در مرحله نیمه‌نهایی به زحمت از سد اوگو گستون فرانسوی عبور کرد. الکساندر زورف نایب‌قهرمان یو اس اپن ۲۰۲۰ اما مغلوب بازی کم‌نقص یانیک سینر ایتالیایی شد و با مسابقات وداع کرد. در بخش زنان مهم‌ترین شگفتی مسابقات تا به اینجا روی داد و سیمونا هالپ بخت اول قهرمانی با شکست مقابل ایگا اشویاتک از رقابت‌ها کنار رفت.

تنیسفا – مسابقات تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰ روز گذشته با برگزاری نیمی از دیدارهای دور چهارم پیگیری شد و رافائل نادال با یک پیروزی قاطعانه دیگر نشان داد که به چیزی جز قهرمانی در پاریس نمی‌اندیشد.

ماتادور اسپانیایی که ۱۲ مرتبه جام قهرمانی رولان گاروس را بالای سر برده، در ورزشگاه فیلیپ شاتریه به مصاف سباستیان کوردای جوان رفت و  با نتایج ۶ بر یک، ۶ بر یک و ۶ بر ۲ او را شکست داد تا برای چهاردهمین بار به دور ۱/۴ پایانی این مسابقات راه پیدا کند.

کوردای ۲۰ ساله که اولین حضور خود در رولان گاروس را تجربه می‌کرد در این مسابقه حرف چندانی برای گفتن نداشت و در پایان به امضا گرفتن از الگوی ورزشی خود بسنده کرد.

نادال با این پیروزی برای ۴۲ـمین بار به دور یک چهارم نهایی یک گرند اسلم رسید تا از این حیث با پیشی گرفتن از جیمی کانرز به تنهایی در جایگاه سوم تاریخ قرار بگیرد. فدرر و جوکوویچ به ترتیب با ۵۷ و ۴۶ حضور در یک‌چهارم نهایی گرند اسلم‌ها در جایگاه اول و دوم قرار دارند.

نادال روز سه‌شنبه در ۱۰۰ـمین مسابقه خود در مسابقات آزاد فرانسه باید به مصاف یانیک سینر بازیکن آینده‌دار ایتالیایی برود که با نمایش خوب خود الکساندر زورف نایب‌قهرمان یو اس اپن ۲۰۲۰ را از پیش رو برداشت.

سینر در این مسابقه کم‌اشتباه و هجومی ظاهر شد و ست‌های اول و دوم را با نتایج مشابه ۶ بر ۳ از آن خود کرد. اما در ست سوم این زورف بود که ۶ بر ۴ پیروز شد تا بازی به ست چهارم برود. سینر در ست چهارم به بازی هجومی خود ادامه داد و در این ست نیز ۶ بر ۳ به برتری دست یافت تا در اولین حضورش در رولان گاروس به دور یک‌چهارم پایانی صعود کند.

زورف در نشست مطبوعاتی پس از بازی فاش کرد که شب قبل از بازی علائم سرما خوردگی و تب ۳۸ درجه داشته اما با این وجود مقابل تنیس‌باز ایتالیایی به میدان رفته است که این موضوع مورد انتقاد شدید خبرنگاران و اهالی تنیس قرار گرفت.

سینر با ۱۹ سال و ۵۶ روز سن جوان‌ترین بازیکنی است که از سال ۲۰۰۶ به این سو به جمع ۸ نفر برتر یک گرند اسلم راه پیدا می‌کند.

اما در تماشایی‌ترین دیدار روز هشتم، دومینیک تیم بخت سوم قهرمانی آزمون سختی را پشت سر گذاشت؛ بازیکن اتریشی در مسابقه‌ای هیجان‌انگیز که ۳ ساعت و ۳۲ دقیقه به طول انجامید، ۳ بر ۲ از سد اوگو گستون فرانسوی عبور کرد و برای پنجمین سال متوالی راهی دور یک‌چهارم پایانی اوپن فرانسه شد.

مرد شماره سه جهان ست‌های اول و دوم را با نتایج مشابه ۶ بر ۴ به سود خود پایان داد، اما در ادامه گستون با نمایشی باورنکردنی به بازی بازگشت و در ست‌های سوم و چهارم با نتایج ۷ بر ۵ و ۶ بر ۳ پیروز شد تا کار به ست سرنوشت‌ساز پنجم بکشد. نبرد این دو در ست پنجم نیز نزدیک دنبال شد و در نهایت قهرمان یو اس اوپن با تجربه بالای خود توانست ۶ بر ۳ از سد بازیکن ۲۰ ساله فرانسوی عبور کند.

گستون که در دور قبل واورینکا را شکست داده بود در مقابل تیم نیز با شجاعت و جسارت زیادی بازی کرد و با استفاده از دراپ‌شات‌های پرشمار و ضربات متنوع و بعضاً عجیب خود حریف پرقدرت اتریشی را حسابی به دردسر انداخت. او در این مسابقه ۵۸ بار از ضربه دراپ‌شات (ضربه کوتاه پشت تور) استفاده کرد که در نوع خود آمار عجیبی محسوب می‌شود.

تیم بعد از پیروزی در ماراتن پنج سته مقابل گستون درباره این دیدار اظهار داشت: «مسابقه فوق‌العاده‌ای بود؛ هر دو عالی بازی کردیم. دراپ‌شات‌های او خارق‌العاده بودند. اگر بتواند همینطور ادامه دهد در آینده لحظات شاد زیادی را در این استادیوم تجربه خواهد کرد.»

تیم در مرحله ۱/۴ نهایی باید با دیه‌گو شوآرتسمن دیدار کند؛ تنیس‌باز آرژانتینی در ادامه نتایج خوب خود در هفته‌های اخیر، به‌راحتی لورنزو سونگو دیگر بازیکن ایتالیایی حاضر در مسابقات را در سه ست متوالی و با نتایج ۶ بر یک، ۶ بر ۳ و ۶ بر ۴ شکست داد تا برای دومین بار در دوران ورزشی خود به جمع هشت بازیکن برتر اوپن فرانسه راه پیدا کند.

اما در بخش زنان، بخت اول قهرمانی در یک شگفتی از گردونه رقابت‌ها کنار رفت؛ ایگا اشویاتک تنیس‌باز ۱۹ ساله لهستانی در مرحله یک هشتم نهایی اوپن فرانسه سیمونا هالپ شانس اصلی کسب جام را قاطعانه شکست داد و به دور یک‌چهارم پایانی رسید.

اشویاتک که سال قبل در همین مسابقات شکست سختی از هالپ خورده بود، در این مسابقه توانست با ثبت ۳۰ ضربه برنده حریف نامدار خود را در دو ست متوالی و با نتایج ۶ بر یک و ۶ بر ۲ در هم بکوبد.

هالپ با این شکست پس از ۱۷ پیروزی متوالی که شامل قهرمانی او در مسابقات دوبی، پراگ و رم می‌شد متوقف شد.

در مسابقه دیگر، الینا اسویتولینا بخت سوم کسب جام که به دنبال نخستین عنوان گرند اسلم خود است، با یک پیروزی آسان برابر کارولین گارسیا راهی یک‌چهارم پایانی اوپن فرانسه شد. او در این مسابقه با نتایج ۶ بر یک و ۶ بر ۳ حریف فرانسوی خود را شکست داد.

اما کی‌کی برتنس هم از ناکامان روز هشتم بود؛ بازیکن هلندی با پذیرش شکست مقابل مارتینا ترویسان ایتالیایی نفر ۱۵۹ جهان که از جدول مقدماتی به جدول اصلی بازی‌ها را پیدا کرده، از مسابقات حذف شد. بخت پنجم قهرمانی این دیدار را در دو ست متوالی و نتایج مشابه ۶ بر ۴ واگذار کرد.

نادیا پودورسکا بازیکن آرژانینی نیز با پیروزی برابر باربورا کریچیکووا از جمهوری چک به مرحله ۱/۴ نهایی صعود کرد.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید