تنیس فا

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۲۰؛ صعود قاطعانه جوکوویچ و سیتسیپاس به دور سوم/حذف شاپووالوف در یک ماراتن ۵ ساعته

0

در پنجمین روز از گرند اسلم رولان گاروس ۲۰۲۰، نواک جوکوویچ و استفانوس سیتسیپاس با یک برد قاطع مقابل حریفانشان به دور سوم صعود کردند. دنیس شاپووالوف بخت نهم کسب جام اما در نبردی ۵ ساعته از روبرتو کاربایز بائِنا شکست خورد و با مسابقات وداع کرد.

تنیسفا – در مهم‌ترین دیدار از روز پنجم مسابقات رولان گاروس ۲۰۲۰، نواک جوکوویچ در ورزشگاه فیلیپ شاتریه به مصاف ریچاردس برانکیس رفت و با یک نمایش بی‌نقص دیگر بازیکن لیتوانیایی را در سه ست پیاپی در هم کوبید و برای ۱۵ـمین سال متوالی راهی دور سوم رقابت‌ها شد.

صربیناتور تنها به ۸۳ دقیقه زمان نیاز داشت تا با نتایج ۶ بر یک، ۶ بر ۲ و ۶ بر ۲ به پیروزی برسد و برانکیس را روانه خانه کند.

جوکوویچ با این برد ۷۰ـمین پیروزی خود در اوپن فرانسه را کسب نمود. او و راجر فدرر سوئیسی حالا تنها بازیکنانی هستند که در هر یک از تورنمنت‌های ۴گانه گرند اسلم حداقل ۷۰ برد کسب کرده‌اند.

بازیکن اهل بلگراد هم‌چنین به‌همراه فدرر، پس از رافائل نادال با ۹۵ برد رکورددار تعداد پیروزی در مسابقات رولان گاروس به شمار می‌آید.

جوکوویچ درباره رسیدن به این دستاورد مهم گفت: «مسابقات گرند اسلم مهم‌ترین تورنمنت‌های ورزش ما هستند و از لحاظ تاریخی بیش از بقیه مسابقات اهمیت دارند. بنابراین این تعداد پیروزی در هر یک از آن‌ها دستاورد مهمی به شمار می‌آید. البته که به این موضوع افتخار می‌کنم و باعث خوشحالی من است.»

مرد اول تنیس جهان در دور سوم باید به مصاف دنیل الاهی گالان از کلمبیا برود. شماره ۱۵۳ جهان با عملکرد خوب خود موفق شد تنیس سندگرن آمریکایی را در سه ست پیاپی مغلوب کند و برای نخستین بار به دور سوم یک گرند اسلم برسد. گفتنی است این بازیکن ۲۴ ساله پیش از آغاز بازی‌ها با انصراف چندین بازیکن از جدول اصلی به‌عنوان «بازنده خوش‌شانس» توانست به جدول اصلی رقابت‌ها راه پیدا کند.

در مسابقه دیگر، دیدار دنیس شاپووالوف و روبرتو کاربایز بائنا به یک مارتن طاقت‌فرسا و ۵ ساعته تبدیل شد؛ دو ست نخست این دیدار نفس‌گیر به تایبریک کشیده شد که در ست اول بائنا و در ست بعدی «شاپو» به برتری رسید. این دو بازیکن به همین ترتیب ست‌های سوم و چهارم را با نتیجه مشابه ۳-۶ بین یک دیگر تقسیم کردند تا تکلیف سرنوشت این بازی در ست پنجم و پایانی مشخص شود. در ست پنجم نیز اگر چه شاپووالوف ۳-۵ جلو افتاد و دو مرتبه شانس این را داشت تا با پیروزی در گیم سرویس خود فاتح میدان شود، اما موفق به انجام این کار نشد و نهایتاً بائنا با نتیجه ۸ بر ۶ مقابل بخت نهم قهرمانی به برتری دست یافت.

بائنا در دور بعدی به دیدار گریگور دیمیتروف بلغار خواهد رفت که او نیز آندری مارتین از اسلواکی را در سه ست پیاپی شکست داد.

استفانوس سیتسیپاس بخت پنجم کسب جام در اوپن فرانسه نیز روز گذشته بازی خوبی را از خود به نمایش گذاشت و پابلو کوئواس از اروگوئه را با نتایج ۶ بر یک، ۶ بر ۴ و ۶ بر دو از سر راه برداشت و حریف آلیاژ بدنه در مرحله سوم شد.

متئو برتینی هم در ۴ ست از سد لوید هریس از آفریقای جنوبی گذشت. او به همراه لورنزو سونگو، مارکو چکیناتو، یانیک سینر و استفانو تراوالیا ۵ـمین بازیکن ایتالیایی است که به دور سوم اوپن فرانسه ۲۰۲۰ می‌رسد. حضور پنج تنیس‌باز مرد ایتالیایی در مرحله سوم یک گرند اسلم از بعد از شروع دوران مدرن تنیس بی‌سابقه است.

در مسابقات دیگر کارن خاچانوف، آندری روبلف، کوین اندرسون، روبرتو باتیستا آگوت و مارتون فوچوویچ به غلبه بر حریفان به مرحله بعدی صعود کردند.

در بخش زنان، کارولینا پلیشکووا سید دوم رقابت‌ها با پذیرش شکست برابر یلنا اوستاپنکو قهرمان سابق مسابقات از دور رقابت‌ها کنار رفت. بازیکن اهل چک این دیدار را با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر ۴ واگذار کرد تا هم‌چنان در حسرت قهرمانی در یک گرند اسلم باقی بماند.

پترا کویتووا اما در دو ست پیاپی و با نتیجه مشابه ۶ بر ۳ برابر جزمین پائولینی از ایتالیا به برتری دست یافت.

گاربینیه موگوروسا دیگر قهرمان سابق رولان گاروس هم خواهر دوقلوی کارولینا پلیشکووا یعنی کریستینا پلیشکووا را در دو ست متوالی و با نتایج ۶ بر ۲ و ۶ بر سه پشت سر گذاشت.

آرینا سابالنکا بخت هشتم قهرمانی نیز با غلبه بر داریا کاساتکینا به دور سوم راه یافت.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید