تنیس فا

دومینیک تیم با ثبت بازگشتی استثنایی در فینال اوپن آمریکا به اولین گرند اسلم خود رسید

0

مرد شماره سه تنیس جهان سرانجام جام قهرمانی یک گرند اسلم را بالای سر برد.

تنیسفا – در مسابقه پایانی مسابقات تنیس آزاد آمریکا که بامداد روز دوشنبه بین دومینیک تیم و الکساندر زروف برگزار شد، تنیس‌باز اتریشی با بازگشتی استثنایی توانست حریف آلمانی را ۳ بر ۲ شکست دهد و برای اولین‌بار قهرمان این رقابت‌ها شود.

مرد شماره سه تنیس جهان در این مسابقه جذاب و دیدنی که با افت و خیز بسیاری همراه بود و ۴ ساعت به طول انجامید، با اینکه در شروع نمایش ضعیفی داشت و دو ست نخست را ۶ بر ۲ و ۶ بر ۳ واگذار کرد، اما در ادامه به بازی برگشت و حریف آلمانی را در سه ست بعدی با نتایج ۶ بر ۴، ۶ بر ۳ و ۷ بر ۶ مغلوب کرد تا پس از ۳ ناکامی در فینال گرند‌اسلم‌ها سرانجام طعم قهرمانی را در این مسابقات بچشد.

در ست پنجم این مسابقه رقابت نزدیکی بین دو بازیکن در جریان بود و قبل از اینکه کار به تای‌بریک برسد هر دو بازیکن چندین مرتبه به پیروزی نزدیک شدند. اول این زورف بود که در این ست ۵-۳ پیش افتاد و در آستانه پیروزی قرار گرفت، اما چند اشتباه ناشیانه باعث شد تا او که فشار زیادی را روی شانه‌های خود احساس می‌کرد، این گیم را از دست بدهد. نفر هفتم جهان در گیم بعد هم تا دو امتیازی برد پیش رفت، اما تیم با دو فورهند پرقدرت مانع او شد و حساب کار را ۵-۵ کرد. تیم که حالا با اعتماد به نفس بیشتری بازی می‌کرد در گیم بعدی هم سرویس زورف را شکست تا این بار او در آستانه کسب اولین گرند اسلم خود قرار بگیرد. اما این‌گونه نشد و تیم که هم عضله پایش گرفته بود و هم اضطراب زیادی داشت گیم سرویس خود را از دست داد تا تکلیف قهرمان این دوره از مسابقات در تای‌بریک ست پنجم مشخص شود. در تای‌بریک تیم ۶-۴ پیش افتاد اما دو فرصت خود برای پیروزی را از دست داد و در نهایت روی سومین «مچ پوینت» کار را تمام کرد و قهرمان شد. (نتیجه تای‌بریک: ۸ بر ۶)

این برای اولین‌بار بود که دیدار پایانی مسابقات یو اس اوپن به تای‌بریک ست پنجم کشیده شد و تیم پس از پانچو گونزالز در سال ۱۹۴۹، به اولین بازیکنی تبدیل شد که پس از واگذار کردن دو ست نخست در فینال این رقابت‌ها به قهرمانی رسید.

با قهرمانی تیم در اوپن آمریکا، تنیس مردان پس از ۶ سال (مارین چیلیچ در آزاد آمریکا ۲۰۱۴) صاحب یک قهرمان جدید در رقابت‌های گرند اسلم شد و این اتفاق در حالی افتاد که او در مسیر قهرمانی با هیچ کدام از سه غول دنیای تنیس روبرو نشد. فدرر و نادال که یکی به دلیل جراحی زانو و دیگری به دلیل شیوع کرونا پیش از آغاز مسابقات انصراف دادند و جوکوویچ هم طی یک حادثه عجیب در دور چهارم از رقابت‌ها اخراج شد.

بازیکن اتریشی پس از قهرمانی گفت: «تلاش بسیار زیادی کردم، در واقع کل زندگی‌ام را تا امروز وقف این کردم تا در یکی از ۴ گرند اسلم به قهرمانی برسم و حالا موفق شدم. این برایم دستاورد بزرگی است.»

او که اولین‌ بازیکن متولد دهه ۹۰ است که در یک گرند اسلم قهرمان می‌شود درباره شرایط این مسابقه و فشاری که قبل و حین بازی احساس می‌کرد نیز توضیح داد: «از لحاظ فیزیکی در ابتدای مسابقه هیچ مشکلی نداشتم. هیچ دردی هم احساس نمی‌کردم. مشکل اضطراب ناشی از شرایط موجود بود که بسیار زیاد هم بود…در اواخر ست پنجم عضلاتم دچار گرفتگی شد. طی چند سال گذشته این اولین بار بود که چنین چیزی رخ می‌داد. درواقع این گرفتگی فیزیکی نبود بلکه از لحاظ ذهنی بسیار خسته بودم. در واقع در کل روز از آغاز تا خود مسابقه از لحاظ ذهنی خسته بودم. به‌نوعی امروز جنبه ذهنی بیشتر از جنبه فیزیکی اهمیت داشت.»

تیم بعد از توماس موستر دومین بازیکن اتریشی است که در مسابقات گرند اسلم به مقام قهرمانی می‌رسد.

بازیکن اتریشی درحالی توانست در نیویورک به اولین گرند اسلم خود برسد که با توجه به سبک و نتایج خوب او بر روی زمین‌های خاک رس، اغلب کارشناسان شانس قهرمانی او را در رولان گاروس بیشتر می‌دانستند. جایی‌که او دو بار به فینال رسید و هر دو بار مغلوب رافائل نادال شد.

اما تیم که بعد از همکاری با مربی شیلیایی خود نیکولاس ماسو پیشرفت زیادی روی زمین‌های هارد کرد در این‌باره گفت: «من به کمک او در زمین‌های هارد کورت پیشرفت زیادی کردم. ماسو ذهنیت من را با این موضوع که بسیاری از ضرباتم خیلی خوب در این زمین جواب می‌دهد تغییر داد. حالا که [اولین قهرمانی‌ام] در رولان گاروس به دست نیامد شگفت‌زده نشدم. موضوع مهم این نیست که در کجا این اتفاق اتفاده، مهم این است که من حالا یک عنوان گرند اسلم دارم.»

در سوی دیگر الکساندر زورف که مانند تیم به‌دنبال نخستین عنوان گرند اسلم خود در آزاد آمریکا بود، اگرچه تا یک‌قدمی موفقیت پیش رفت اما نتوانست نام خود را به فهرست قهرمانان این مسابقات ۴گانه اضافه کند.

او پس از این شکست گفت: «هضم این موضوع که در فینال یک گرند اسلم دو ست از حریف جلو باشی و در ست سوم نیز گیم سرویسش را از آن خود کرده باشی و بعد بازی را واگذار کنی مشخصاً آسان نیست. من بسیار به این‌که یک قهرمان گرند اسلم لقب بگیرم نزدیک بودم. شاید چند گیم و شاید چند امتیاز فاصله داشتم. در ست پنجم فرصت‌های زیادی داشتم که از آن‌ها استفاده نکردم.»

او در ادامه با بیان اینکه هنوز فرصت زیادی برای قهرمانی دارد افزود: «من ۲۳ سال سن دارم. به‌نظرم این آخرین فرصتی نبود که برای قهرمانی در یک گرند اسلم داشتم. باور دارم که روزی می‌توانم قهرمان یک تورنمنت گرند اسلم شوم.»

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید