تنیس فا

تشکیل اتحادیه جدید بازیکنان تنیس توسط جوکوویچ به رغم مخالفت فدرر و نادال

0

تأسیس این اتحادیه باعث ایجاد تنش در سطح اول تنیس جهان شده است‌.

تنیسفا – نواک جوکوویچ پس از قهرمانی در مسترز سینسیناتی از آغاز به‌ کار «اتحادیه تنیس‌بازان حرفه‌ای» که مستقل از “ATP” فعالیت می‌کند خبر داد.

او در اینستاگرام با انتشار عکسی گروهی از خودش و تعدادی دیگر از بازیکنان نوشت: «بعد از جلسهٔ موفقیت‌آمیز امروز مشتاق هستیم که آغاز فعالیت اتحادیه تنیس‌بازان حرفه‌ای (Professional Tennis Players Association) یا PTPA را اعلام نماییم. تنها اتحادیۀ تنیس بازیکن‌محور از سال ۱۹۷۲ به این سو.»

هدف از تشکیل این اتحادیه که نواک جوکوویچ و واچک پاسپیسیل رهبری آن را به عهده دارند، ایجاد نهادی مستقل برای پیگیری مطالبات صنفی بازیکنان اعلام شده است. آن‌ها معتقدند اتحادیۀ تنیس مردان یا “ATP” به‌ دلیل ساختار دوگانۀ خود نمی‌تواند به درستی از حق و حقوق بازیکنان دفاع کند. “ATP” علاوه بر نمایندگی بازیکنان، مسئولیت برگزاری تورنمنت‌های تنیس را نیز برعهده دارد که از نظر آن‌ها این دوگانگی تضاد منافع ایجاد می‌کند.

تشکیل این اتحادیه موافقان و مخالفان زیادی در بین بازیکنان دارد و تنش زیادی را در سطح اول تنیس جهان به‌وجود آورده است. راجر فدرر و رافائل نادال دو اسطورۀ تنیس از جمله افرادی هستند که با تشکیل این اتحادیه مخالفت کردند. نادال در همین ارتباط در توییتر نوشت: «جهان شرایط پیچیده و دشواری را تجربه می‌کند. معتقدم در این شرایط باید با حفظ آرامش‌ در کنار هم و برای یک هدف واحد تلاش کنیم. زمان، زمان اتحاد است نه جدایی. مادامی‌که متحد بمانیم اتفاقات بزرگی می‌تواند در این دوران رقم بخورد. همه ما، چه بازیکنان و چه تورنمنت‌ها و نهادهای برگزاری باید با هم همکاری کنیم. ما با مشکل بزرگتری روبرو هستیم که قطعاً جدایی و انفصال راه حل آن نیست.»

راجر فدرر نیز ضمن بازنشر توییت نادال صحبت‌های او را تأیید کرد و نوشت: «در دوران نامعلوم و چالش برانگیزی به سر می‌بریم، اما ضروری است که در این شرایط متحد بمانیم و بهترین شرایط را برای آینده فراهم کنیم.»

اتحادیه تنیس زنان، فدراسیون جهانی تنیس، گرند اسلم‌های آزاد استرالیا، رولان گاروس، ویمبلدون و آزاد آمریکا نیز طی بیانیه‌ای حمایت خود را از ATP اعلام کردند.

اندی ماری هم اعلام کرد با ایدۀ تشکیل چنین اتحادیه‌ای مخالف نیست اما در شرایط کنونی به آن نمی‌پیوندد. او در همین‌باره گفت: «من در شرایط کنونی عضو این اتحادیه نمی‌شوم. به‌طور کلی مخالف تشکیل اتحادیه بازیکنان نیستم اما دو موضوع هست که باید به آن توجه شود: اول آن‌که باید به دست‌اندرکاران این اتحادیه زمان داد تا دیدگاه‌های خود را اجرایی کنند. اینکه تفکرات آن‌ها تا چه حد کارساز است در تصمیم من در آینده برای پیوستن به این اتحادیه تأثیرگذار خواهد بود. موضوع دوم این‌که زنان در این اتحادیه حضور ندارند؛ درحالی‌که حضور آن‌ها می‌توانست حاوی پیام مهم و تأثیرگذاری باشد که متاسفانه در حال حاضر این اتفاق نیفتاده است. اگر این دو موضوع در آینده تغییر کند، قطعاً پیوستن به اتحادیه جدید را بررسی خواهم کرد.»

گفتنی است تاکنون تعداد قابل توجهی از بازیکنان به این اتحادیه پیوسته‌اند که اسامی آن‌ها در زیر آمده است:

کسپر رود، واچک پاسپیسیل، دیگو شوارتزمن، متئو برتینی، الیور ماراخ، رایان هریسون، ایوو کارلوویچ، نیکولا مکتیچ، فرانکو اشکوگر، اعصام‌الحق قریشی، ماته پاویچ، ایوان دودیگ، هوگو دلین، گیدو پلا، رهام بوپانا، آلیاژ بدنه، فیلیپ کرایینوویچ، دمیر جمهور، تیلور فریتس، هوبرت هورکاچ، کریستین گارین، سومیت ناگال، جوزف کووالیک، لئوناردو مایر، تارو دنیل، مارتون فوچوویچ، کورنتین موته، دنیس شاپووالوف و فیلیکس اوژه‌الیاسیم.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید