تنیس فا

معرفی مسابقات تنیس “ATP Cup”

0

نخستین دوره از رقابت‌های تیمی جام “ATP” از تاریخ ۳ تا ۱۲ ماه ژانویه در سه شهر بریزبن، پرث و سیدنی استرالیا برگزار می‌شود.

تنیسفا –  پس از مسابقات تیمی دوسلدروف که از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۲ در آلمان برگزار می‌شد، این برای نخستین بار است که اتحادیه تنیس مردان “ATP” اقدام به برگزاری یک تورنمنت در رده ملی می‌کند.

مسابقات “ATP Cup” به نوعی رقیب مسابقات جام دیویس به‌حساب می‌آید که حدود دو ماه پیش با ساختاری مشابه برگزار گردید و در آن ۱۸ تیم‌ برتر جهان با یک‌دیگر به رقابت پرداختند. مسابقات جام دیویس توسط فدراسیون جهانی تنیس و مسابقات ATP Cup توسط اتحادیه تنیس مردان برگزار می‌شود.

قالب برگزاری

  • مسابقات جام ATP در ۳ شهر بریزبن، پرث و سیدنی و بین ۲۴ کشور انجام می‌شود. تیم‌های حاضر در مسابقات بر اساس رتبۀ بهترین بازیکنشان در جدول رده‌بندی جهانی تعیین خواهند شد.
  • یک هفته پس از مسابقات گرند اسلم اپن آمریکا، ۱۸ تیم حاضر در مسابقات اعلام خواهد شد و ۶ تیم باقی‌مانده در حین برگزاری مسابقات فینال تور جهانی مشخص می‌شود.
  • هر تیم می‌تواند متشکل از ۳ تا ۵ بازیکن باشد؛ در تیم‌های سه نفره حداقل دو بازیکن باید دارای رنکینگ انفرادی بوده و در تیم‌های ۵ نفره، حداقل ۳ بازیکن باید در رده‌بندی انفرادی حضور داشته باشد.
  • ۲۴ تیم حاضر در این تورنمنت در قالب ۶ گروه ۴ تیمی با یک‌دیگر مسابقه خواهند داد. دیدارها شامل دو بازی انفرادی و یک بازی دونفره است.
  • هر تیم که بتواند در ۲ بازی از ۳ بازی به پیروزی دست یابد، برندۀ دیدار خواهد بود. بازی نخست بین بازیکن‌‌های دوم و بازی دوم بین بازیکن‌های اول هر تیم انجام می‌شود. بازی دونفره نیز صرف‌نظر از نتیجۀ دو مسابقۀ قبل برگزار خواهد شد.
  • تیم‌های اول هر گروه به‌همراه دو تیم دومی که بهترین نتایج را در مرحلۀ گروهی کسب کنند به مرحلۀ یک‌چهارم نهایی راه خواهند یافت.
  • همچنین برای اولین بار در تاریخ مسابقات “ATP” بازیکنان اجازه دارند از راهنمایی‌ مربیان خود در حین بازی بهره‌مند شوند.

جام ATP 2020

اسامی تیم‌های حاضر و گروه‌بندی مسابقات به شرح زیر است:

مسابقات بریزبن:

گروه A:  صربستان، فرانسه، آفریقای جنوبی، شیلی
گروه F: آلمان، یونان، کانادا، استرالیا

مسابقات پرث:

گروه B: اسپانیا، ژاپن، گرجستان، اروگوئه
گروه D: روسیه، ایتالیا، آمریکا، نروژ

مسابقات سیدنی:

گروه C: بلژیک، بریتانیا، بلغارستان، مولداوی
گروه E: اتریش، کرواسی، آرژانتین، لهستان

تیم‌های حاضر در مسابقات جام ATP 2020/ATP Tour ©

در مسابقات امسال به جز راجر فدرر سوئیسی که چندی پیش از حضور در این رقابت‌ها کناره‌گیری کرد، ۶ بازیکن برتر جهان یعنی رافائل نادال، نواک جوکوویچ، دنیل مدودف، دومینیک تیم، الکساندر زورف و استفانوس سیتسیپاس شرکت خواهند کرد.

 

جوایز نقدی و امتیازات

  • مجموع جوایز نقدی رقابت‌های جام ATP در سال ۲۰۲۰، ۱۵ میلیون دلار آمریکا است.
  • این رقابت‌ها برخلاف مسابقات دیویس کاپ، دارای امتیازات رنکینگ است و بازیکن بدون شکست در طول رقابت‌ها می‌تواند تا سقف ۷۵۰ امتیاز کسب نماید. بازیکن ردۀ دونفره نیز می‌تواند تا سقف ۲۵۰ امتیاز به دست آورد.

اضافه می‌شود که شهر سیدنی از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ میزبان دور پایانی جام ATP است و پس از آن میزبانی فینال به شهر دیگری واگذار خواهد شد.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید