تنیس فا

چهارمین تاج‌گذاری نادال در نیویورک با شکست مدودف در دیداری حماسی

0

تنیس‌باز اسپانیایی با فتح مسابقات اپن آمریکا به نوزدهمین گرند اسلم خود و یک‌قدمی رکورد رقیب دیرینش راجر فدرر رسید.

تنیسفا – رافائل نادال مرد شماره دو تنیس جهان با شکست دنیل مدودف روس در یک جدال به‌یاد‌ماندنی برای چهارمین بار قهرمان رقابت‌های تنیس آزاد آمریکا شد.

تنیس‌باز اسپانیایی در این ماراتن نزدیک و طاقت فرسا که به ست پنجم کشیده شد، توانست حریف جوان و سرسخت خود را که پس از واگذاری دو ست نخست به بازی برگشته بود با نتایج (۴-۶ ۶-۴ ۷-۵ ۳-۶ ۵-۷) مغلوب کند.

نادال دو ست اول را به سود خود خاتمه داد و در ست سوم نیز موفق شد در گیم پنجم سرویس مدودف را بشکند تا بسیاری یک پیروزی آسان و بدون دردسر را برای او پیش‌بینی کنند. اما با مقاومت و سرسختی حریف روس، ماتادور ست‌های سوم و چهارم را از دست داد و کار به تساوی کشیده شد. نادال در ست پنجم اما اشتباهات دو ست قبلی را تکرار نکرد و با جنگندگی فراوان توانست حریف جوان خود را مغلوب کند.

این دیدار که قضاوت آن را علی نیلی داور نشان طلای کشورمان بر عهده داشت، چهار ساعت و ۴۹ دقیقه به طول انجامید.

نادال با فتح اوپن آمریکا به نوزدهمین گرند اسلم خود رسید و حالا تنها یک قدم با راجر فدرر که با ۲۰ عنوان رکوردار قهرمانی در این مسابقات است فاصله دارد.

او پس از قهرمانی گفت: «این پیروزی ارزش زیادی برای من دارد؛ به خصوص که مسابقه خیلی دشوار و نزدیک دنبال شد و من توانستم اضطراب خودم را کنترل کنم. مسابقه‌ی دیوانه‌کننده‌ای بود… دنیل تنها ۲۳ سال دارد و توانایی‌اش در جنگیدن و عوض کردن ریتم بازی فوق‌العاده است. او در آینده فرصت‌های زیادی مانند این خواهد داشت.»

ماتادور با قهرمانی در نیویورک توانست ضمن کسب ۸۴ـمین جام دوران ورزشی خود به اولین بازیکنی تبدیل شود که پس از ۳۰ سالگی در پنج گرند اسلم به قهرمان می‌رسد.

قهرمانی در نیویورک ۲۰۰۰ امتیاز را برای مرد شماره دو تنیس جهان به همراه داشت و فاصله‌ او را با جوکوویچ صدرنشین به ۶۴۰ امتیاز کاهش داد. نادال حالا در ادامه سال شانس خوبی برای پیشی گرفتن از رقیب صرب و به پایان رساندن فصل در جایگاه نخست دارد. او با این قهرمانی هم‌جنین جایزه ۳ میلیون ۸۵۰ هزار دلاری این مسابقات را نیز از آن خود کرد.

از سوی دیگر، دنیل مدودف روس که با درخشش در مسابقات هارد کورت آمریکای شمالی توانست نام خود را بیش از پیش بر سر زبان‌ها بیاندازد، به رغم تلاش بسیارش برای بازگشت به این مسابقه در نهایت تسلیم ماتادور کهنه‌کار شد. او به دنبال این بود تا به اولین بازیکن روس تبدیل شود که پس از ۱۴ سال در بخش مردان یک گرند اسلم به قهرمانی می‌رسد. مدودف پس از مسابقه گفت: «هرگز این دیدار را فراموش نخواهم کرد. مطمئنم که رافا هم اولین فینال خود را به خوبی به یاد دارد، هر چند که او اولین فینالش را برد و من امروز باختم. در مجموع تابستان فوق‌العاده‌ای برای من بود و هر لحظه آن به یادم خواهد ماند.»

به‌این ترتیب پروندۀ رقابت‌های گرند اسلم در فصل ۲۰۱۹ بسته شد و نواک جوکوویچ و رافائل نادال مردان اول و دوم تنیس جهان قهرمانی در این مسابقات را بین خود تقسیم کردند؛ نواک جوکوویچ در آزاد استرالیا و ویمبلدون جام را بالای سر برد و رافائل نادال رولان گاروس و آزاد آمریکا را به خود اختصاص داد.

خلاصه دیدار رافائل نادال و دنیل مدودف در فینال آزاد آمریکا

4.6/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید