تنیس فا

پیش‌نگاهی به جدال نادال و مدودف در فینال یو اس اپن ۲۰۱۹

0

رافائل نادال برای رسیدن به ۱۹ـمین گرند اسلم خود و نزدیک‌تر شدن به رکورد راجر فدرر باید دنیل مدودف روس را در فینال مسابقات یو اس اپن کنار بزند.

تنیسفا – رقابت‌های تنیس آزاد آمریکا به ایستگاه پایانی خود رسیده است و رافائل نادال و دنیل مدودف دو تن از بهترین تنیس‌بازهای سال ۲۰۱۹ از ساعت ۰۰:۳۰ بامداد روز دوشنبه در ورزشگاه ۲۳۷۷۱ نفری آرتور اش بر سر عنوان قهرمانی با یک‌دیگر جدال خواهند کرد.

در یک طرف، رافائل نادال مرد شمارۀ ۲ تنیس جهان و قهرمان سه دوره رقابت‌ها قرار دارد که با کوله‌باری از تجربه و افتخار پا به میدان این مسابقه  می‌گذارد و در طرف مقابل تنیس‌بازی جوان و جویای نام که برای اولین بار حضور در فینال یک گرند اسلم را تجربه خواهد کرد.

نادال در فینال برای کسب ۱۹ـمین عنوان گرند اسلم خود و نزدیک‌تر شدن به رکورد راجر فدرر سوئیسی (۲۰ گرند اسلم) تلاش خواهد کرد. او که در دوران ورزشی ۱۸ ساله‌اش به‌رغم مصدومیت‌های گاه‌و‌بیگاه، ثبات بی‌نظیری را از خود نشان داده، در صورت قهرمانی می‌تواند به اولین بازیکن تاریخ تبدیل ‌شود که در دهۀ چهارم زندگی‌ خود به پنج قهرمانی گرند اسلم می‌رسد.

آکادمی تنیس رافائل نادال

تنیس‌باز اهل مایورکا با فتح اپن آمریکا، فاصله‌اش را با نواک جوکوویچ در صدر جدول رده‌بندی به ۶۴۰ امتیاز کاهش می‌دهد و شانس بالایی برای به پایان رساندن فصل در جایگاه اول خواهد داشت. او هم‌اکنون در رده‌بندی سالانه موسوم به «رِیس» نیز ۱۱۶۰ امتیاز از مرد اول تنیس جهان پیش است و با قهرمانی در فلاشینگ مدوز، این اختلاف را به ۱۹۶۰ امتیاز خواهد رساند.

از طرف دیگر دنیل مدودف تنیس‌باز بلندقامت روس که با عملکرد خیره‌کننده خود در فصل هاردکورت آمریکای شمالی به جوان اول این روزهای تنیس تبدیل شده، به دنبال این است تا با شکست نادال در فینال و فتح اولین گرند اسلم خود قدم در راه بزرگان تنیس بگذارد؛ کاری که هم‌نسلان او هنوز موفق به انجام آن نشده‌اند.

 طی ۱۰ سال گذشته مسابقات چهارگانه گرند اسلم در قبضه سه غول دنیای تنیس یعنی راجر فدرر، رافائل نادال، نواک جوکووچ بوده و تنها چهار بازیکن خارج از این جمع موفق به قهرمانی در این مسابقات شده‌اند. مدودف با قهرمانی در آخرین گرند اسلم سال می‌تواند پنجمین بازیکن این لیست لقب بگیرد و نامش را در کنار بازیکنانی چون اندی ماری، استن واورینکا، خوان مارتین دل‌پوترو و مارین چیلیچ ببیند.

مدودف که چند هفته قبل قهرمان مسترز سینسیناتی شد، در ۲۲ دیدار اخیر خود تنها ۲ مرتبه طعم شکست را چشیده است که آخرین آن در برابر نادال در فینال مسترز مونترآل بود. او هم‌چنین با راه‌یابی به فینال اپن آمریکا تعداد پیروزی‌های خود در سال ۲۰۱۹ را به عدد ۵۰ رساند که بیش از هر تنیس‌باز دیگری در رقابت‌های این فصل است. نادال با ۴۶ پیروزی او را دنبال می‌کند.

مدودف در آستانه رویارویی با نادال در ستایش این اسطورۀ تنیس جهان گفت: «صحبت کردن دربارۀ رافا دشوار است. او یکی از بزرگ‌ترین قهرمانان تاریخ ورزشمان است و در زمین مانند یک ماشین و جنگ‌جوی تمام‌عیار بازی می‌کند. انرژی‌ای که او از خود نشان می‌دهد فوق‌العاده است. بازی مقابل او در نخستین فینالم در مسابقات گرند اسلم، شگفت‌انگیز خواهد بود.»

وی افزود: «البته که در اعماق وجودم می‌فهمم که کاری که در ۴ هفتۀ اخیر انجام داده‌ام، حتی در مقایسه با کارهایی که در گذشته کردم فوق‌العاده است. اما نمی‌خواهم توقف کنم. همواره تلاش خواهم کرد که به بازیکن بهتری تبدیل شوم. هر روز سعی می‌کنم که بهترین خودم باشم.

از طرفی نادال که همواره با فروتنی از دستاوردهایش در دنیای تنیس سخن گفته در مورد نزدیک شدن به رکورد راجر فدرر عنوان کرد: «شکی نیست که من دوست دارم کسی باشم که بیشترین عناوین گرند اسلم را در اختیار دارد. اما بدون رسیدن به این مهم هم با خیال آسوده می‌خوابم. از دوران ورزشی‌ام بسیار راضی هستم و از کاری که انجام می‌دهم خشنودم. تلاشم را خواهم کرد تا شانسم را برای رسیدن به رکورد عناوین گرند اسلم بالا ببرم.»

نادال و مدودف امشب برای دومین بار به مصاف یک‌دیگر می‌روند. در رویارویی اول این دو که کمتر از یک ماه پیش در فینال مسترز کانادا ۲۰۱۹ رقم خورد، نادال به‌راحتی موفق شد حریف جوانش را مغلوب کند.

نادال نسبت به رقیبش مسیر هموارتری را تا دیدار پایانی طی کرده و تا به اینجا به رقبایش مجال عرض‌اندام نداده است. او اگر بتواند در دیدار فینال هم عملکردی مشابه مسابقات اخیر خود به نمایش بگذارد، بعید به نظر می‌رسد که کار دشواری در مقابل حریف روس در پیش داشته باشد. تبدیل بازی دفاعی به هجومی در زمان مناسب و زدن ضربات تاپ‌اسپین سهمگین و زاویه‌دار از نکات بارز بازی نادال هستند که هر حریفی را می‌تواند به زانو درآورد. ضمن‌ اینکه نادال در راه رسیدن به دیدار پایانی تنها یک ست واگذار کرده و به‌خوبی از گیم‌های سرویس خود محافظت کرده است. در صورتی که او در این مسابقه نیز خوب سرویس بزند مدودف روز سختی را پشت سر خواهد گذاشت.

 از طرف دیگر، تنیس‌باز روس باید با ضربات فلت و هجومی خود نادال را دائماً در موضع دفاعی قرار دهد و فرصت حمله را از او بگیرد. او در ضربات برگشت سرویس نیز باید کم‌نقص ظاهر شود و حریف پرآوازه‌اش را از شروع امتیاز تحت فشار بگذارد. پیروزی در ست نخست بازی می‌تواند نقشی کلیدی برای مدودف ایفا کند. با این حال نباید فراموش کرد که مدودف در هفته‌های اخیر مسابقه‌های زیادی را انجام داده و طبیعتا از نظر بدنی در شرایط خیلی خوبی قرار ندارد و این نکته‌ای است که در یک مسابقۀ ۳ از ۵ در برابر نادال تعیین‌کننده خواهد بود.

هیاهوی نیویورکی‌ها در بزرگترین استادیوم تنیس جهان را نیز نباید از معادله کنار گذاشت. نادال در این شهر طرفداران زیادی دارد که این موضوع می‌تواند کمک زیادی به او بکند. به‌خصوص که با شیطنت‌هایی که جوان روس در مسابقات قبلی به خرج داد چهره یک ضد قهرمان شرور را از خود به نمایش گذاشت که چندان مورد استقبال تماشاگران نیویورکی واقع نشد و احتمالا امشب نیز جو استادیوم به شدت علیه او خواهد بود.

پیش‌بینی برنده: نادال در ۴ ست

اضافه می‌شود که قضاوت دیدار فینال مسابقات یو اس اپن ۲۰۱۹ بر عهدۀ علی نیلی داور نشان طلای کشورمان قرار دارد.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید