تنیس فا

فدرر پیروز نبرد کلاسیک با نادال؛ استاد سوئیسی حریف جوکوویچ در فینال ویمبلدون شد

0

راجر فدرر با برتری مقابل رقیب دیرینش رافائل نادال به فینال رقابت‌های ویمبلدون ۲۰۱۹ رسید و حریف نواک جوکوویچ شد.

تنیسفا – راجر فدرر با شکست رافائل نادال در مرحلۀ نیمه‌نهایی رقابت‌های ویمبلدون، انتقام شکست ماه گذشته در پاریس را از او گرفت و برای ۱۲ـمین بار راهی فینال این گرند اسلم شد.

استاد سوئیسی که ۱۱ سال پیش در دیداری تاریخی در ویمبلدون از نادال شکست خورده بود، روز گذشته در نبردی تماشایی که ۳ ساعت و ۳ دقیقه به طول انجامید با نتیجه ۳ بر یک (۴-۶ ۳-۶ ۶-۱ ۶-۷) او را شکست داد. این سومین پیروزی فدرر مقابل نادال در قدیمی‌ترین تورنمنت تنیس جهان بود. او قبلاً در فینال سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ نیز حریف اسپانیایی را شکست داده بود.

قهرمان ۸ دورۀ ویمبلدون که تا حدود یک ماه دیگر ۳۸ ساله می‌شود، با صعود به دیدار پایانی ویمبلدون، به مسن‌ترین فینالیست مسابقات گرند اسلم از سال ۱۹۷۴ به این سو تبدیل شد.

فدرر دربارۀ پیروزی روز گذشته گفت: «بازی مقابل رافا در اینجا همیشه لذت‌بخش است، خصوصاً این‌که مدت خیلی زیادی بود که در ویمبلدون مقابل هم بازی نکرده بودیم… این بازی انتظارات را برآورده کرد، به‌ویژه این‌که هر دوی ما از ابتدا خیلی خوب بازی کردیم. نقطۀ اوج بازی در انتهای آن اتفاق افتاد؛ در گیم دیوانه‌وار پایانی که امتیازات دشواری داشت. انتهای بازی همه چیز داشت که به‌نظرم فوق‌العاده بود. از این‌که بازی به سود من به پایان رسید خوشحالم… بعدها که به گذشته نگاه کنم، این مسابقه قطعاً یکی از مسابقه‌های مورد علاقه‌ام خواهد بود، چون مقابل رافا بود، در ویمبلدون بود، تماشاگران از آن لذت بردند و هوا هم خیلی خوب بود، و من در طول ۴ ست خوب بازی کردم.»

تنیس‌باز اهل بازل روز یک‌شنبه در ۳۱ـمین حضور خود در فینال رقابت‌های گرند اسلم با نواک جوکوویچ روبرو خواهد شد. او در صورت پیروزی در این دیدار، به نهمین قهرمانی‌اش در ویمبلدون دست خواهد یافت و رکوردش در این مسابقات را بهبود خواهد بخشید.

از سوی دیگر، نادال که سال گذشته نیز در نیمه نهایی ویمبلدون (با شکست برابر جوکوویچ) ناکام مانده بود، در مورد دیدار روز گذشته به خبرنگاران گفت: «مسابقۀ دشواری بود. فرصت‌هایی داشتم اما او اندکی بهتر از من بازی کرد… احتمالاً به اندازۀ مراحل قبل خوب بازی نکردم و در مقابل او هم خیلی خوب کار کرد. بنابراین راجر شایستگی پیروزی را داشت. به او تبریک می‌گویم… من در طول بازی خیلی نگران بک‌هندم بودم و نمی‌خواستم خطاهای زیادی از این سمت مرتکب بشوم، به همین دلیل، نمی‌توانستم آزادانه به سمت فورهندم حرکت کنم که این در برابر بازیکنی مثل فدرر کار را دشوار می‌کند.»

آنچه در بازی گذشت…

استاد سوئیسی در ست نخست با نتیجه ۷ بر ۶ پیروز شد. دو بازیکن در این ست در گیم‌های سرویس خود موفق عمل کردند و فرصت چندانی برای شکستن سرویس یک‌دیگر پیدا نکردند. فدرر در گیم هشتم یک بار در موقعیت شکستن سرویس نادال قرار گرفت که پس از یک رالی طولانی ضربه بکهند او به تور برخورد کرد و این فرصت از دست رفت. این ست نهایتاً به تای‌بریک کشیده شد و فدرر در تا‌یبریک بهتر عمل کرد و با نتیجه ۷ بر ۳ پیروز شد.

در ست دوم نادال با نتیجه قاطع ۶ بر یک پیروز شد. فدرر در این ست خطاهای بسیاری مرتکب شد و بازیکن اسپانیایی توانست در گیم‌های چهارم و ششم سرویس او را بشکند و حساب کار را در ست‌شماری برابر کند. فدرر در ۲۴ امتیاز آخر این ست تنها ۴ امتیاز کسب کرد.

ست سوم با نتیجه ۶ بر ۳ به سود فدرر به پایان رسید. در این ست ورق بازی مجددا به نفع بازیکن سوییسی برگشت و او موفق شد در گیم چهارم سرویس نادال را بشکند و ۳ بر یک پیش بیفتد. سلطان خاک در گیم بعدی بلافاصله در صدد جبران برآمد اما تلاش‌های به در بسته خورد و فدرر در نهایت ست سوم را با نتیجه ۶ بر ۳ به سود خود خاتمه داد.

در ست چهارم فدرر برتری خود را حفظ کرد و با شکستن سرویس نادال در گیم چهارم، ۳ بر یک جلو افتاد تا بیش از پیش به پیروزی در این مسابقه نزدیک شود. در ادامه درحالی‌که نتیجه ۵ بر ۳ به سود فدرر دنبال می‌شد و نادال برای ماندن در مسابقه سرویس می‌زد، استاد سوئیسی فشار زیادی آورد تا کار را در همین گیم یک‌سره کند، اما ماتادور دو بار او را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت و نتیجه را ۵ بر ۴ کرد‌. در گیم بعد که پرهیجان‌ترین گیم این مسابقه بود، نادال تلاش زیادی برای بازگشتن به این مسابقه به خرج داد و حتی دو بار دیگر هم فدرر را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت. اما اسطورۀ سوئیسی در پنجمین فرصت خود برای پیروزی در این مسابقه کار را تمام کرد و رقیب دیرینش را پس از ۳ ساعت و ۳ دقیقه شکست داد.

خلاصه دیدار راجر فدرر و رافائل نادال در نیمه نهایی ویمبلدون ۲۰۱۹

در دیدار دیگر مرحلۀ نیمه‌نهایی، نواک جوکوویچ مرد اول تنیس جهان با پیروزی ۱-۳ مقابل روبرتو باتیستا آگوت اسپانیایی برای ششمین بار به فینال گرند اسلم ویمبلدون راه یافت. (نتیجه: ۲-۶ ۳-۶ ۶-۴ ۲-۶)

این ۲۵ـمین حضور «نوله» در فینال یک تورنمنت گرند اسلم به شمار می‌رود.

صربیناتور در دیدار پایانی ویمبلدون که ۱۰۹ـمین فینال دوران حرفه‌ای وی محسوب می‌شود، برای کسب ۱۶ـمین عنوان گرند اسلم خود تلاش خواهد کرد.

«نوله» پس از بازی مقابل آگوت در مورد رسیدن به فینال سومین گرند اسلم سال گفت: «فینال ویمبلدون از آن مسابقه‌هایی است که زمانی که بچه بودم، رویای آن را در سر می‌پروراندم. این چیزی است که برای رسیدن به آن تلاش کردم… و حالا این فرصت را دارم که برای جام قهرمانی بجنگم. صرف‌نظر از آن‌که چه کسی طرف دیگر تور ایستاده و چه اتفاقی خواهد افتاد، هرچه در توان دارم را در بازی خواهم گذاشت.»

به این ترتیب روز یک‌شنبه در فینال بخش مردان مسابقات ویمبلدون، راجر فدرر و نواک جوکوویچ به مصاف یک‌دیگر خواهند رفت. این ۴۸ـمین رویارویی بخت‌های اول و دوم قهرمانی ویمبلدون خواهد بود.

4.7/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید